Słuchotka kamczacka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Słuchotka kamczacka
Haliotis kamtschatkana[1]
Jonas, 1845
Ilustracja
Haliotis kamtschatkana
Ilustracja
Haliotis kamtschatkana assimilis
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

mięczaki

Gromada

ślimaki

Rodzina

słuchotki

Rodzaj

Haliotis

Gatunek

słuchotka kamczacka

Podgatunki
  • H. k. kamtschatkana Jonas, 1845
  • H. k. assimilis Dall, 1878
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]

Słuchotka kamczacka[3] (Haliotis kamtschatkana) – gatunek morskiego ślimaka z rodziny słuchotek (Haliotidae)[3]. Zagrożony wyginięciem.

Występowanie i biotop[edytuj | edytuj kod]

Występuje na rozległym obszarze północnych wybrzeży Pacyfiku, od Alaski do Kalifornii oraz od Japonii po Syberię[3]. W północnej części zasięgu zasiedla strefę pływów[3]. Przytwierdza się do skał i kamieni, często w grupach, do głębokości 15 m[3].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Długość ciała około 15 cm[3]. Muszla spłaszczona, z falistym pofałdowaniem na zewnątrz o barwie brunatnej lub zielonej[3]. Wzdłuż jednej z krawędzi muszli od 3 do 6 kraterowych otworów[3].

Ekologia i zachowanie[edytuj | edytuj kod]

Żywi się glonami[3]. Spłaszczona muszla słuchotek kamczackich zmniejsza opór stawiany falującej wodzie oraz chroni przed atakiem drapieżników[3]. Ich wrogiem naturalnym jest wydra morska, dla której ślimak ten jest przysmakiem, oraz rozgwiazdy[3]. Przez kraterowe otwory na krawędzi muszli wydostaje się woda, produkty przemiany materii i komórki rozrodcze tj. gamety[3].

Status[edytuj | edytuj kod]

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) od 2006 uznaje słuchotkę kamczacką za gatunek zagrożony wyginięciem (EN – Endangered). Trend liczebności populacji uznawany jest za spadkowy (są m.in. poławiane do celów spożywczych)[2][3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Haliotis kamtschatkana, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b Haliotis kamtschatkana, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species (ang.).
  3. a b c d e f g h i j k l m Derek Hall, Amy-Jane Beer, Daniel Gilpin, Encyklopedia ryb skorupiaków i innych zwierząt wodnych, Bielsko-Biała: Wydawnictwo Dragon, 2020, s. 81, ISBN 978-83-8172-649-8 (pol.).