Saarländischer Fußballverband

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Saarländischer Fußballverband (SFV) – jeden z 21 związków piłkarskich wchodzących w skład Deutscher Fußball-Bund.

Został założony 21 lipca 1948 w Sulzbach, pod nazwą Saarländischer Fußballbund (SFB), jako związek narodowy Protektoratu Saary, odłączonej od Niemiec wskutek uregulowań pokojowych po II wojnie światowej i znajdującej się pod protektoratem francuskim. W 1950 został przyjęty do FIFA jako jeden ze związków narodowych i pozostawał jej członkiem do końca odrębności Kraju Saary, czyli do 1956. Siedzibą związku od momentu jego założenia jest miasto Saarbrücken.

Związek wystawił reprezentację, która brała udział w kwalifikacjach do Mistrzostw Świata w 1954 r.; podczas tych eliminacji reprezentacja ta spotkała się m.in. z ekipą RFN. Awansu nie osiągnięto.

Wskutek decyzji mieszkańców o zjednoczeniu z Niemcami Saara stała się jednym z landów, a związek stał się jednym ze związków krajowych. Od 8 lipca 1956 r. związek nosi obecną nazwę, dostosowaną do terminologii stosowanej w Niemczech.

Według danych z 2003 r. związek skupia 394 drużyny, w których zrzeszonych jest 125 429 zawodników.

Związek dzieli się na 4 okręgi (niem. Kreis): Nordsaar, Ostsaar, Südsaar, Westsaar. Razem ze Związkiem Piłkarskim Niemiec Południowo-zachodnich oraz Nadreńskim Związkiem Piłkarskim tworzy jeden z pięciu niemieckich związków ponadregionalnych.