Fótbóltssamband Føroya

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Fótbóltssamband Føroya
Ilustracja
Dyscypliny

piłka nożna

Data założenia

1979

Prezes

Christian Andreasen

Siedziba

Thorshavn

Członkostwo
FIFA

od 1988

UEFA

od 1990

Prowadzone kadry
Kadry mężczyzn

piłka nożna

Kadry kobiet

piłka nożna

Strona internetowa

Fótbóltssamband Føroya – piłkarska federacja piłkarska działająca na terenie Wysp Owczych, archipelagu będącego terytorium zależnym Korony Duńskiej, położonym w południowo-zachodniej części Morza Norweskiego. Jest jedynym prawnym reprezentantem tego kraju w ramach piłki nożnej zarówno kobiet, jak i mężczyzn we wszystkich kategoriach wiekowych. Od 2 lipca 1988 członek FIFA, a UEFA od 18 kwietnia 1990.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Piłka nożna dotarła na Wyspy Owcze zapewne dużo wcześniej, stała się jednak bardziej popularna w XIX wieku. Pod jego koniec zaczęto myśleć już o organizacji w ramach tego sportu, czego wyrazem był założony w 1892 klub TB Tvøroyri, najstarszy do dziś istniejący nie tylko w ramach archipelagu, ale i w całym Królestwie Duńskim. Niewiele później powstały HB Tórshavn, KÍ Klaksvík, MB Miðvágur, SÍ Sørvágur czy VB Vágur. Stało się ich na tyle dużo, że potrzeba była ich organizacji, dlatego powstał w 1939 roku ÍSF, protoplasta obecnego Farerskiego Związku Piłki Nożnej.

Od 1942 w ramach tej organizacji rozpoczęły się pierwsze rozgrywki Meistaradeildin (dziś Formuladeildin), których zwycięzcą został zespół z miejscowości Klaksvík. Zagrały w nim poza KÍ trzy inne drużyny HB Tórshavn, B36 Tórshavn oraz TB Tvøroyri. Od tamtego czasu rozgrywki odbywają się regularnie z przerwą jedynie w 1944 roku.

W 1979 zlikwidowano ÍSF, a na jego miejsce powołano nowy związek FSF Føroya, który do dziś odpowiada za sprawy związane z piłką nożną na Wyspach Owczych, wtedy dotyczyło to jeszcze jedynie rozgrywek w ramach męskiej ligi, jednak w 1985 wprowadzono także rozgrywki żeńskie, a także ligi U17 i U13. W latach 90. dodano także inne kategorie wiekowe.

Od początku lat 80. Wyspy Owcze szkolą trenerów i selekcjonerów, z początku pomagała przy tym Dania, później jednak, od lat 90. jest to zadanie wyłącznie FSF Føroya.

Reprezentacja Wysp Owczych do 1988 rozgrywała mecze towarzyskie lub w ramach turniejów niezrzeszonych z FIFA, dopiero 2 lipca 1988 za pośrednictwem FSF stali się oni pełnoprawnym członkiem tej organizacji. Swój pierwszy mecz rozegrali w islandzkiej miejscowości Akranes przegrywając z reprezentacją tego kraju 1:0. Od 18 kwietnia 1990 Wyspy Owcze należą do UEFA.

Zespoły męskie z Wysp Owczych biorą od 1992 roku udział w Pucharze UEFA, żeńskie natomiast od 2001. Od 2003 roku siedzibą Związku jest Gundadalur w stolicy archipelagu Thorshavn. Skupia się w nim na rok 2008 około 25 klubów z czego dziesięć gra w pierwszej lidze. Niektóre mają po kilka sekcji z różnych lig.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]