Samuel Jurewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Samuel Jurewicz
Herb
Lubicz
Data śmierci

przed 20 maja 1720

Samuel Jurewicz herbu Lubicz (zm. przed 20 maja 1720 roku) – wojski wołkowyski, pisarz dekretowy Wielkiego Księstwa Litewskiego w 1709 roku.

Poseł na Sejm zwyczajny 1719/1720 (z limity) roku z powiatu brzeskolitewskiego[1].

PISOWNIA nazwiska litewska gdzie e = ie albo je. Faktycznie, polsko-litewska szlachta używała głównie formy Juriewicz, a rody kniaziowskie raczej pisowni Jurjewicz, co widać w licznych herbarzach polskich i u Józefa Wolffa w jego słynnym dziele "Kniaziowie Litewsko-Ruscy" str. XXV, patronimy kniaziów Holszańskich i wielu innych najczęściej pisały się "Jurjewicz". Niektórych J.Wolf zalicza do "pseudokniaziów" - na str.655 i 660. Tallin kiedyś zwał się Jurjew, a polscy Jurjewicze za swoje okolice gniazdowe uważają Połock. Kniaziowie nie ale książęta mogli być mianowani, stąd, wg JW - kniaziami nie są Radziwiłłowie, Sapiehowie, Lubomirscy, Jabłonowscy i szereg innych, choć od czasu przyznania im tytułu przez obce monarchie i Papieży - niektóre ich linie tytułują się książętami. Tradycja ta wymaga odpowiedniego stylu życia i podobnych koligacji, co realizowane było przez naszą arystokrację bardzo skrupulatnie, a ze względu na zdolności, kulturę, posturę i urodę, dało jej uznanie i wielkie wpływy na Zachodzie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Michał Tomasz Wójciuk, Przemoc, presja, przekupstwo i konflikty na sejmikach brzeskim i pińskim w dobie saskiej w świetle pamiętników i korespondencji, w: Wschodni Rocznik Humanistyczny 6 (2009), s. 129.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]