Sanki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dziecko na sankach (zdjęcie z 1945 r.)
Sanki kicksled
Dziecko z sankami.
Dziecko z sankami.

Sanki – sprzęt wyposażony w płozy, przeważnie służący do poruszania się po śniegu lub lodzie. Używane zazwyczaj do zabawy lub sportów zimowych[1]. Duże sanki to sanie[2].

Specjalnego rodzaju sanek sportowych używa się do sportów zimowych, np. wyścigów saneczkarskich.

Szczególnym typem sanek jest kicksled (fin. potkukelkka) – jazda na nich odbywa się bowiem w pozycji stojącej przy pochylonej nieco postawie ciała. Użytkownik trzyma się umieszczonych w oparciu krzesełka uchwytów i za ich pomocą steruje sankami. Sanki wprawiane są w ruch przy pomocy odbić (kopnięć – ang. kick) od podłoża jedną nogą, podczas gdy druga spoczywa na wyposażonej w specjalną podkładkę płozie. Jazda przypomina więc poruszanie się na hulajnodze[3].

Sanki kicksled wywodzą się ze Skandynawii[4], ale stają się coraz bardziej popularne w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i w krajach europejskich: Holandia, Niemcy, Czechy o sprzyjających w zimie warunkach[5]. Oprócz osób, dla których są po prostu sprzętem do uprawiania sportów zimowych, wykorzystywane są też przez właścicieli psów lubiących jazdę w zaprzęgu i wędkarzy uprawiających wędkarstwo podlodowe[3]. W celu popularyzacji tego sportu powołano w 1998 roku stowarzyszenie IKSA (International Kicksled and Scooter Association)[5].


Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. sanki - definicja, synonimy, przykłady użycia [online], sjp.pwn.pl [dostęp 2022-12-27] (pol.).
  2. sanie - definicja, synonimy, przykłady użycia [online], sjp.pwn.pl [dostęp 2022-12-27] (pol.).
  3. a b Sanki kicksled – dla kogo? – SANKI FIŃSKIE KICKSLED [online] [dostęp 2022-12-27] (pol.).
  4. Sirpa Arvonen, Jäälle : opas retkiluisteluun ja jäällä liikkumiseen, wyd. I, Helsinki: Suomen Latu - Central Association for Recreational Sports and Outdoor Activities in Finland, 2002 (Ulkoilusta terveyttä), s. 15, ISBN 951-37-3542-7 (fiń.).
  5. a b Ondřej Sitek, Scooter riding: an anthropological-ergonomic evaluation [online], Diploma thesis, The Information System of Masaryk University, 2016, s.10, s.25 (ang.).