Przejdź do zawartości

Sanktuarium Matki Bożej Głogowieckiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Wojciecha Biskupa i Męczennika
kościół parafialny
Ilustracja
kościół parafialny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Głogowiec

Adres

Głogowiec 10, 99-300 Kutno

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Głogowcu

Wezwanie

św. Wojciech

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Wojciecha Biskupa i Męczennika”
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Wojciecha Biskupa i Męczennika”
Położenie na mapie powiatu kutnowskiego
Mapa konturowa powiatu kutnowskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Wojciecha Biskupa i Męczennika”
Położenie na mapie gminy wiejskiej Kutno
Mapa konturowa gminy wiejskiej Kutno, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Wojciecha Biskupa i Męczennika”
Ziemia52°16′50,28″N 19°19′46,27″E/52,280633 19,329519
Strona internetowa

Sanktuarium Matki Bożej Głogowieckiejpolskie sanktuarium maryjne, mieszczące się w gotyckim kościele pw. Narodzenia NMP i św. Wojciecha w parafii w Głogowcu niedaleko Kutna.

Sanktuarium istnieje od 1434 r. Murowany kościół został wybudowany w 1560 przez Pawła Głogowskiego, poprzedzał go kościół drewniany wybudowany przez Jana z Głogowskich (początek XIV w.)[1]

O sanktuarium

[edytuj | edytuj kod]

Ołtarz główny to obraz Matki Bożej będący kopią obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Został namalowany na polecenie króla Władysława Jagiełły. Obraz ten, w wyniku koneksji ślubnych, trafił do Petersburga, a następnie w XVII wieku został przywieziony do Polski przez jednego z Głogowskich – właścicieli ówczesnych dóbr ziemskich. Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński 14 września 1975 roku dokonał koronacji obrazu koroną papieską będącą darem papieża Pawła VI. W 1985 roku w 10. rocznicę koronacji obrazu papież Jan Paweł II przesłał błogosławieństwo dla wszystkich pielgrzymów przybywających do tego miejsca. Istnieją relacje już od bardzo dawnych czasów o tym, że obraz słynie z licznych łask i cudownych uzdrowień. Relacje te są udokumentowane w parafialnych kronikach.

W 1926 roku sanktuarium odwiedził prezydent Ignacy Mościcki. We wrześniu 1939 roku z tego miejsca dowodził bitwą nad Bzurą Tadeusz Kutrzeba. W kwietniu 1983 roku Mszę świętą odprawił ksiądz Jerzy Popiełuszko. Kustoszem Sanktuarium od 1981 roku był ks. Marian Lipski, który nie tylko przeprowadził gruntowny remont Sanktuarium, ale także był kapelanem podziemnej „Solidarności” i wielkim patriotą. To z jego inicjatywy mimo represji odbywały się nielegalne zebrania, patriotyczne msze święte i manifestacje. Tu powstała pierwsza Droga Krzyżowa Umęczonego Narodu Polskiego, drugą postawił później w Osuchowie koło Mszczonowa będąc tam proboszczem. W Głogowcu na uroczystościach patriotycznych obecni byli prezydenci: Ryszard Kaczorowski i Lech Wałęsa. Ks. Marian Lipski w starych budynkach gospodarczych po remoncie i adaptacji założył noclegownię dla trzeźwiejących alkoholików całego regionu pod koniec lat 80., która działa do dzisiaj.

We wrześniu 2005 roku sanktuarium maryjne w Głogowcu obchodziło 30 rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej. Na uroczystość przybyło wielu pielgrzymów.

Legenda cudownego ocalenia

[edytuj | edytuj kod]

Według miejscowych opowieści, w trakcie powstania styczniowego w plebanii kościelnej w Głogowcu schronił się oddział powstańczy, ścigany przez pluton Kozaków. Doszło do oblężenia religijnego obiektu. Zginęli wszyscy Polacy prócz jednego. Uciekał przez las, aż w pewnym momencie znalazł się na polanie. Wokół nie znajdował żadnej kryjówki. W końcu położył się po dużym dębem i zaczął się modlić do Matki Bożej. W pewnej chwili spostrzegł wrogi oddział. W tej chwili Maryja sprawiła, że powstaniec stał się niewidoczny dla Rosjan.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Historia kościoła. [dostęp 2017-01-18].

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]