Schlingeromyia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Schlingeromyia
Grimaldi et Hauser, 2011
Okres istnienia: albcenoman
113/93.9
113/93.9
ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Podgromada

owady uskrzydlone

Infragromada

nowoskrzydłe

Nadrząd

Paraneoptera

Rząd

muchówki

Podrząd

muchówki krótkoczułkie

Nadrodzina

Nemestrinoidea

Rodzina

opękowate

Rodzaj

Schlingeromyia

Typ nomenklatoryczny

Schlingeromyia minuta Grimaldi et Hauser, 2011

Schlingeromyia – wymarły rodzaj owadów z rzędu muchówek i rodziny opękowatych, obejmujący tylko jeden znany gatunek Schlingeromyia minuta.

Rodzaj i gatunek opisane zostały w 2011 roku przez Davida A. Grimaldiego i Martina Hausera. Opisu dokonano na podstawie inkluzji samca pochodzącej z cenomanu w kredzie, znalezionej w Mjanmie. Nazwę rodzajową nadano na cześć Everta Schlingera[1].

Muchówka o ciele długości 3 mm. Głowę miała kulistą, o wielkich, nagich oczach stykających się nad i pod czułkami, silnie wykrojonych na tylnych i dolnych brzegach. Drobne czułki odpowiadały długością zaledwie 2–3 fasetkom oka. Tułów porośnięty był z rzadka drobnymi szczecinkami i miał nieco wystające płaty postpronotum. Skrzydło miało 2,1 mm długości, a jego użyłkowanie odznaczało się żyłką kostalną zakończoną na szczycie żyłki radialnej R4+5 i w pobliżu wierzchołka skrzydła, krótką żyłką subkostalną, nieprzerwany komórkami bazyradialną i bazymedialną, dwoma zamkniętymi komórkami radialnymi oraz obecnością trzeciej komórki medialnej. Stopy miały poduszeczkowate przylgi. Odwłok był nagi[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b D.A. Grimaldi, A. Arillo, J.M. Cumming, M. Hauser. Brachyceran Diptera (Insecta) in Cretaceous ambers, Part IV, significant new orthorrhaphous taxa. „ZooKeys”. 148, s. 293–332, 2011.