Scilab

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Scilab
Logo Scilab
Logo programu
Ilustracja
Autor Scilab Enterprises
Pierwsze wydanie 1994
Aktualna wersja stabilna 2024.0.0
(24 października 2023) [±]
System operacyjny Linux, Windows, OS X
Rodzaj język programowania, CAS
Licencja GPL
Strona internetowa

Scilab – darmowy pakiet naukowy stworzony w 1990 przez INRIA (francuski narodowy instytut badań w dziedzinie komputerów) oraz ENPC (najstarszą szkołę inżynierską na świecie). Od roku 1994 rozprowadzany na licencji open source. Od maja 2003 roku rozwijany przez utworzone specjalnie Scilab Consortium.

Możliwości[edytuj | edytuj kod]

Scilab został stworzony do badań matematycznych i posiada w sobie setki funkcji matematycznych, którymi możemy operować zarówno na liczbach, jak i na bardziej zaawansowanych strukturach jak wektory czy macierze. Potrafi także współdziałać z programami napisanymi w innych językach. Scilab posiada także swój interpreter oraz język programowania wysokiego poziomu.

Dziedziny działania[edytuj | edytuj kod]

Scilab jest w stanie pomóc w wielu dziedzinach – od prostych obliczeń, przez macierze, algebrę liniową, przetwarzanie sygnałów, statystykę przez wiele innych dziedzin. Przy wykorzystaniu środowiska graficznego jest w stanie rysować grafy i wykresy 2 i 3 wymiarowe, a nawet tworzyć animacje.

Licencja i formy dystrybucji[edytuj | edytuj kod]

Scilab udostępniany jest za darmo w postaci źródeł jak i binarnej na systemy Unix (w tym Linux) oraz MS Windows. W wersji Scilab 5.0 zmieniła się wersja licencji na CeCILL, która jest w pełni zgodna z licencją GNU GPL. Obecna forma licencji to GPL.[1]

Scilab do wersji 4.1 nie znajdował się na liście Open Source Initiative, ponieważ nie zezwalał na komercyjną redystrybucję zmodyfikowanej wersji oprogramowania.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. SciLab Open Source Software [online], www.scilab.org [dostęp 2022-08-25] (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Andrzej Brozi: Scilab w przykładach. Poznań: Wydawnictwo Nakom, 2007. ISBN 978-83-89529-26-8.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]