Scilab

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Scilab
Logo Scilab
Logo programu
Ilustracja
Autor Scilab Enterprises
Pierwsze wydanie 1994
Aktualna wersja stabilna 6.1.1
(16 lipca 2021) [±]
System operacyjny Linux, Windows, OS X
Rodzaj język programowania, CAS
Licencja CeCILL
Strona internetowa

Scilab – darmowy pakiet naukowy stworzony w 1990 przez francuskie INRIA (francuski narodowy instytut badań w dziedzinie komputerów) oraz ENPC (najstarszą szkołę inżynierską na świecie). Od roku 1994 rozprowadzany na licencji open source. Od maja 2003 roku rozwijany przez utworzone specjalnie Scilab Consortium.

Możliwości[edytuj | edytuj kod]

Scilab został stworzony do badań matematycznych i posiada w sobie setki funkcji matematycznych, którymi możemy operować zarówno na liczbach, jak i na bardziej zaawansowanych strukturach jak wektory czy macierze. Potrafi także współdziałać z programami napisanymi w innych językach. Scilab posiada także swój interpreter oraz język programowania wysokiego poziomu.

Dziedziny działania[edytuj | edytuj kod]

Scilab jest w stanie pomóc w wielu dziedzinach – od prostych obliczeń, przez macierze, algebrę liniową, przetwarzanie sygnałów, statystykę przez wiele innych dziedzin. Przy wykorzystaniu środowiska graficznego jest w stanie rysować grafy i wykresy 2 i 3 wymiarowe, a nawet tworzyć animacje.

Licencja i formy dystrybucji[edytuj | edytuj kod]

Scilab udostępniany jest za darmo w postaci źródeł jak i binarnej na systemy Unix (w tym Linux) oraz MS Windows. W wersji Scilab 5.0 zmieniła się wersja licencji na CeCILL, która jest w pełni zgodna z licencją GNU GPL.

Scilab do wersji 4.1 nie znajdował się na liście Open Source Initiative, ponieważ nie zezwalał na komercyjną redystrybucję zmodyfikowanej wersji oprogramowania.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]