Scytinostroma hemidichophyticum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Scytinostroma hemidichophyticum
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

podstawczaki

Klasa

pieczarniaki

Rząd

gołąbkowce

Rodzina

powłocznicowate

Rodzaj

skórówka

Gatunek

Scytinostroma hemidichophyticum

Nazwa systematyczna
Scytinostroma hemidichophyticum Pouzar
Česká Mykologie 20(4): 217 (1966)

Scytinostroma hemidichophyticum Pouzar – gatunek grzybów z rodziny powłocznicowatych (Peniophoraceae)[1].

Systematyka i nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Scytinostroma, Peniophoraceae, Russulales, Incertae sedis, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].

Po raz pierwszy gatunek ten opisał w 1966 r. Zdeněk Pouzar na martwym drewnie buka w Czechach[1].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

S. hemidichophyticum tworzy rozpostarte, wieloletnie owocniki o silnym zapachu naftalenu. System strzępkowy słabo rozwinięty, strzępki szkieletowe dekstrynoidalne. W hymenium występują obfite, długie dendrohyfidy. Bazydiospory kuliste lub prawie kuliste, gładkie, amyloidalne[2].

Podobna jest skórówka kulistozarodnikowa (Scytinostroma portentosum). Odróżnia się słabo rozgałęzionymi dendrohyfidami, które mają bardzo długie zakończenia i ułożone są w hymenium równolegle do podłoża. U. S. hemidichophyticum dendrohyfidy są silnie drzewkowate, mają krótkie zakończenia i w hymenium tworzą pionową, gęstą i wystającą ponad nie palisadę[3].

Występowanie i siedlisko[edytuj | edytuj kod]

Scytinostroma hemidichophyticum występuje w Europie i Rosji[4]. Brak go w wykazie wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski Władysława Wojewody z 2003 r. Według tego autora gatunek ten jest synonimem Scytinostroma portentosum[5], tymczasem według Index Fungorum są to odrębne gatunki. S. hemidichophyticum występuje w krajach otaczających Polskę (Czechy, Ukraina, Niemcy)[4], jest więc możliwe, że występuje również w Polsce. Problem ten wyjaśnia grupa polskich mykologów. Według nich podawany w Polsce S. portentosum to w rzeczywistości S. hemidichophyticum, S. portentosum natomiast występuje w Ameryce[3]. Stanowiska S. hemidichophyticum w Polsce podają m.in. Błażej Gierczyk i Tomasz Ślusarczyk[6] oraz internetowy atlas grzybów[7].

Scytinostroma hemidichophyticum to gatunek w Europie i w Polsce rzadki. Proponuje się umieścić go w Czerwonej liście roślin i grzybów Polski z kategorią E – gatunek wymierający, którego przeżycie jest mało prawdopodobne, jeśli nadal będą działać czynniki zagrożenia[2].

Nadrzewny grzyb saprotroficzny występujący na wielu gatunkach drzew i krzewów liściastych, czasami także na mchach i resztkach traw. Spotykany jest na terenie całej Polski, głównie w lasach bukowo-grabowych, rzadziej w łęgach, nadrzecznych lasach jesionowo-olszowych. Owocniki tworzy głównie wiosną i jesienią[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Index Fungorum [online] [dostęp 2022-11-20] (ang.).
  2. a b c Anna Bujakiewicz, On the ecology of Scytinostroma portentosum found in Poland, „Czech Mycology”, 54 (1–2), 2002 [dostęp 2022-11-20] (pol.).
  3. a b D. Karasiski i inni, Grzyby wielkoowocnikowe Kampinoskiego Parku Narodowego, Izabelin 2015 [dostęp 2022-11-20] (pol.).
  4. a b Występowanie Scytinostroma hemidichophyticum na świecie (mapa) [online], gbif.org [dostęp 2022-11-20] (ang.).
  5. Władysław Wojewoda, Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski, Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2003, ISBN 83-89648-09-1.
  6. Błażej Gierczyk, Tomasz Ślusarczyk, Materiały do poznania mykobioty Wielkopolski, „Przegląd przyrodniczy”, 31 (1), 2020, s. 3–83 [dostęp 2022-11-20] (pol.).
  7. Aktualne stanowiska cytinostroma hemidichophyticum w Polsce [online], Nagrzyby. pl [dostęp 2022-11-20] (pol.).