Semblis phalaenoides

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wieszczyca
Semblis phalaenoides
Wieszczyca
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Podtyp tchawkowce
Gromada owady
Rząd chruściki
Rodzina chruścikowate
Rodzaj Semblis
Gatunek Semblis phalaenoides

Semblis phalaenoides (starszy synonim Neuronia phalaenoides) - wieszczyca, chruścik z rodziny Phryganeidae, największy i najbardziej kolorowy polski gatunek chruścika, w Europie ma rozmieszczenie północne. Imago jest niezwykle, jak na chruściki, kolorowo ubarwione: brązowe plamy na jasnokremowym tle. Owady dorosłe latają w ciągu dnia, w pełnym słońcu, co jest nietypowym zachowaniem jak na chruściki (aktywne głównie nocą). Można uznać ten gatunek na relikt polodowcowy związany z krajobrazem tundry. Współcześnie znane jest tylko jedno stanowisko na Bagnach Biebrzańskich. W 2005 r. obecność tego gatunku stwierdzono także w rzece Narwi w okolicach Tykocina. W wieku XIX i na początku XX znanych było jeszcze kilka innych stanowisk (m.in. w Górach Świętokrzyskich). Larwy zasiedlają torfowiskowe rzeki, są drapieżne. Gatunek zagrożony wymarciem w Polsce.

Bibliografia[edytuj]

  • Czachorowski S., K. Frąckiel, 2003. Nowe i prawdopodobnie jedyne stanowisko Semblis phalaenoides (Linnaeus, 1758) (Trichoptera: Phryganeidae) w Polsce. Wiad. entomol., 22 (3): 169-172.
  • Wanat M., 2004. Nowe dane o występowaniu Semblis phalenoides (Linnaeus, 1758) (Trichoptera: Phryganeidae) w Biebrzańskim Parku Narodowym. Wiad. Entomol, 23: 172-173.
  • Sachanowicz K., 2005. Nowe stanowisko Semblis phalaenoides (Linnaeus, 1756) (Trichoptera: Phryganeidae) w północno-wschodniej Polsce. Wiad. Entomol., 24: 252.