Senet (gra)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy gry staroegipskiej. Zobacz też: Senet (miejscowość w Katalonii).
Nefertari grająca w senet, malowidło z jej grobowca
Komplet do gry z grobowca Amenhotepa III, Brooklyn Museum w Nowym Jorku

Senet – popularna w starożytnym Egipcie gra planszowa. Niestety, jak na razie, żaden archeolog nie ogłosił odkrycia źródła archeologicznego, które pozwoliłoby poznać zasady tej gry.

Jej tradycje sięgały zamierzchłych czasów, najstarszy komplet do gry odkryto w grobowcu Hesy'ego z czasów III dynastii z okresu Starego Państwa. Znak planszy z pionami występuje już w najstarszych hieroglifach. Popularność tej gry była bardzo duża, o czym świadczą liczne przedstawienia grających Egipcjan i to w różnych sytuacjach – w domu i poza domem, w tawernach, ogrodach, w kolejkach do golarza. Znane jest przedstawienie Ramzesa III grającego w senet z damą ze swojego haremu czy też grającej królowej Nefertari. O popularności tej gry świadczy również fakt, że plansza z pionami (i mieszczącym się pod nią pudełkiem na piony) wchodziła również często w skład wyposażenia grobowego, aby zmarli mogli poddawać się ulubionej rozrywce również w zaświatach. Do tej pory odkryto w grobowcach ponad 40 kompletów do gry.

Senet to siatka z trzydziestu kwadratów, ułożonych w trzech rzędach po dziesięć. Pionki do gry składają się z dwóch zestawów po pięć sztuk, w niektórych zestawach więcej, jak również czasem mniej). Rzeczywiste reguły gry są tematem debaty. Historycy Timothy Kendall i RC Bell proponują własne zestawy reguł do gry. Zasady te zostały przyjęte przez różne firmy, które sprzedają zestawy do gry.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Rachet G. - „Słownik cywilizacji egipskiej”, Wyd. Książnica Sp. z o.o., Katowice 2006, s.122-123, ​ISBN 83-7132-980-6

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]