Senpai

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Senpai (jap. 先輩; dosł. „starszy kolega/koleżanka”) – japoński zwrot grzecznościowy, używany w odniesieniu do osoby relatywnie starszej wiekiem, o większym stażu, ze starszego, wcześniejszego rocznika, także posiadającej wyższy stopień szkoleniowy np. w sporcie.

Ktoś, kto jest senpai dla jednej osoby, może być jednocześnie „kōhai” (tzn. młodszy, niższy stopniem, stażem) lub „dōhai” (tzn. równy stopniem) dla drugiej. W japońskich sztukach walki zwrotu grzecznościowego senpai najczęściej używa się w odniesieniu do starszego rangą kolegi, ale nie czarnego pasa, który szkoli młodszą grupę z polecenia sensei.

W karate Kyokushin tytułem senpai zwraca się do każdego współćwiczącego do 2 dan włącznie, jednak formy grzecznościowe nakazują zwracać się do osób posiadających 1 i 2 dan tytułem sensei.

W wersji tradycyjnej transkrypcji Hepburna reprezentującą wymowę japońskich słów 先輩 zapisywane jest przez m jako sempai. W wersji zmodyfikowanej reprezentującą pisownię kany prawidłowy zapis to senpai. Niezależnie od sposobu transkrypcji prawidłowa wymowa używa głoski [m][1]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. What is Hepburn romanization? [online], www.sljfaq.org [dostęp 2021-09-02].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Kenkyusha's New Japanese-English Dictionary, Kenkyusha Limited,Tokyo 1991, ISBN 4-7674-2015-6 (ang.).