Kyokushin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Emblemat Kyokushinkai w zapisie kanji
Kanku symbol Kyokushin Karate

Kyokushin (jap. 極真)pełnokontaktowa sztuka walki, rodzaj karate, stworzona przez Masutatsu Ōyamę. Nazwa jest połączeniem słów kyoku (biegun, ekstremum, najwyższa ranga) i shin (prawda, prawdziwość, rzeczywistość) i tłumaczona jest najczęściej jako ekstremum prawdy, dążenie do poznania prawdy, zaś nazwa Kyoku-shin-kai oznacza stowarzyszenie na rzecz poznania ostatecznej (najwyższej) prawdy[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Masutatsu Oyama

Założycielem stylu był urodzony 27 lipca 1923, Koreańczyk, Choi Yeong-eui, który po przybyciu do Japonii przybrał imię Masutatsu Ōyama.

Stworzona przez niego Międzynarodowa Organizacja Karate Kyokushin-kaikan (International Karate Organization Kyokushin-kaikan, w skrócie IKO) była do momentu jego śmierci w 1994 roku największą organizacją sztuk walki na świecie. Po śmierci Masutatsu Ōyamy ogłoszono, że na mocy testamentu sukcesorem zmarłego i nowym liderem światowego kyokushin jest Akiyoshi Shōkei Matsui.

Nie wszyscy uczniowie uznali sukcesora za godnego następcę Masutatsu Ōyamy, w związku z czym w latach 1994–2004 następowały kolejne rozłamy w IKO. Kolejni uczniowie Ōyamy obwoływali się jego sukcesorami i otwierali kolejne Międzynarodowe Organizacje Kyokushin-kaikan Karate uznając jednocześnie siebie za tych właściwych sukcesorów legendarnego twórcy stylu. W ten sposób powstawały kolejne IKO 2, 3, 4, 5 itd.

Nie bez znaczenia dla podziałów w środowisku kyokushin pozostał fakt, że sukcesor Masutatsu Ōyamy zarejestrował International Karate Organization Kyokushin-kaikan jako własne przedsiębiorstwo w Stanach Zjednoczonych. Uczynił to jednocześnie rejestrując nazwy: Kyokushin, Kyokushin-kaikan, Kancho Kyokushin oraz znaki stylu: kanji i kanku jako swoje własne znaki towarowe. Na mocy udzielonych praw do znaków towarowych Shokei Matsui pozbawił możliwości używania tychże znaków i nazw część reprezentantów innych IKO lub też zmusił ich do wybrania innych oznaczeń.

Istotnym dla przyszłości stylu okazał się spór sądowy, jaki toczył Akiyoshi Shokei Matsui z rodziną zmarłego Masutatsu Ōyamy (obecnie reprezentowaną przez jego córkę Kikuko Oyama). Ostatecznie system sądowniczy w Japonii uznał zasadność roszczenia rodziny Ōyama o przywrócenie im wszelkich praw do własności intelektualnej Masutatsu Ōyamy, w tym do stworzonego przez niego stylu karate. Sąd w Tokio uznał rzekomy testament mistrza Ōyamy za ewidentnie sfałszowany i przez to od początku nieważny. Ponieważ różne organizacje Kyokushin nadal posługiwały się skrótem „IKO”, po procesie przyjęto ich numerację: IKO1, IKO2, IKO3 itd. Rodzina twórcy stylu, chcąc podkreślić swoje prawa do dziedzictwa posługuje się dla odróżnienia nazwą IKO Sosai Group. Obecnie istnieje więc wiele mniejszych od pierwotnego IKO organizacji[2].

Kata[edytuj | edytuj kod]

Kata w karate kyokushin, to inaczej układy formalne, są ściśle określoną sekwencją ruchów (tj. bloków, uderzeń, kopnięć) wykonywanych w różnych pozycjach. W kyokushin zostały one przyjęte i udoskonalone z innych szkół karate uprawianych przez Masutatsu Ōyamę, tj karate Shotokan, Goju-ryu, oraz chińskiego Kempo.

Lista kata praktykowanych w karate kyokushin:

 • kihon sono ichi/ni/san
 • taikyoku sono ichi/ni/san (podstawowe) – ćwiczone również w wersji ura (odwrotnej)
 • sokugi sono ichi/ni/san
 • pinan sono ichi/ni/san/yon/go – ćwiczone również w wersji ura (odwrotnej)
 • sanchin
 • tsuki no kata
 • gekisai sono ichi
 • geksai sono ni
 • geksai sono san
 • saiha
 • yantsu
 • kanku /kanku dai
 • seienchin
 • garyu – jedyne autorskie, wymyślone przez Masutatsu Oyamę kata
 • seipai
 • tensho
 • sushiho
 • bassai dai – uprawiane jedynie w organizacji IKO1 – (tzw. Matsui Group)
 • tekki sono ichi/ni/san – uprawiane jedynie w organizacji IKO1 – (tzw. Matsui Group)
 • juji kata
 • bo no kata ichi/ni/san – kata z długim kijem

Trening[edytuj | edytuj kod]

Trening karate kyokushin opiera się głównie na pięciu elementach:

 • kihon – techniki podstawowe. (patrz: Lista technik w Kyokushin). Kihon ma na celu nauczenie adepta sztuki karate prawidłowej techniki uderzeń, kopnięć oraz bloków. W trakcie kihon ćwiczący stoją w rzędach w kolejności posiadanych stopni. Techniki wykonuje się po podaniu komendy przez prowadzącego ćwiczenia.
 • ido geiko – poruszanie się
 • kata – formalne układy obrony i ataku. Kata są tradycyjnym sposobem przekazywania wiedzy o karate. W średniowiecznej Okinawie, skąd wywodzi się karate, wprowadzono przepis zabraniający chłopom posiadania wszelkiej broni – nawet noży i siekier, zabroniono także uprawiania sztuk walki. Aby obronić się, Okinawczycy wymyślali więc różne układy walki, czyli kata, które umożliwiały ćwiczenie w samotności (w obawie przed donosicielami). Kata wykonuje się podobnie jak kihon – w rzędach, według posiadanych stopni, po komendzie prowadzącego ćwiczenia.
 • kumite – wolna walka. Kumite jest kwintesencją kyokushin karate. Masutatsu Ōyama twierdził, że karate bez walki jest tylko tańcem. W trosce o zdrowie ćwiczących w trakcie walk sportowych wyłączono możliwość ataku na kolana, kręgosłup czy głowę (na głowę można stosować większość technik nożnych).
 • iken – trening technik wywodzących się z chińskiego stylu wushu yiquan. Uprawiany głównie w Japonii i Brazylii. Zasadniczym trzonem treningu Iken jest wykorzystanie treningu mentalnego, praca nad „jednością umysłu i ciała”, sprężystością ruchów i perfekcyjnym opanowaniem równowagi i zrównoważeniem szybkości i tempa w walce. Charakterystyczne dla Iken są tzw. eksplozywne uderzenia, techniki shi-li, trening pozycji statycznych.

Ostatecznym celem treningu karate jest rozwój duchowy ćwiczącego. Dokonuje się on poprzez wymagające ćwiczenia fizyczne – w trakcie treningu adept karate pokonuje swoją słabość, nieśmiałość i niezdecydowanie, dzięki temu może stać się lepszym człowiekiem. Każdy adept kyokushin karate powinien znać przysięgę (dojo kun) oraz etykietę dojo.

Organizacje działające w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Większość klubów karate kyokushin, niezależnie od przynależności do organizacji światowych, skupionych jest również w Komisji Kyokushin Polskiego Związku Karate (KK PZK) w ramach której odbywają się międzyorganizacyjne zawody rangi Mistrzostw Polski oraz Mistrzostwa Makroregionów. Na czele Komisji stoi shihan Andrzej Drewniak (9.dan) z Krakowa, który pełni również funkcję wiceprezesa PZK.

1. Kyokushinkaikan (IKO Sosai)[3] – IKO, którą założył twórca stylu Masutatsu Oyama (10. dan), odziedziczone przez jego córkę Kuristinę Oyamę i przez nią kierowane wraz z kancho Yoshikazu Suzuki oraz przez shihan Susumu Miyake (7.dan). Koordynatorem w Europie był shihan Neagoie Horatiu (5.dan) z Rumunii. Polsce działa Polska Organizacja Karate Kyokushin Kaikan IKO SOSAI z jej prezesem, pełniącym również funkcję trenera kadry narodowej tej organizacji – sensei Tomaszem Borucem (4.dan) z Warszawy.

2. Kyokushinkaikan (IKO1 – tzw. Matsui Group, Ichi-Geki)[4] – największa i najbardziej licząca się organizacja karate kyokushin skupiająca największą ilość ćwiczących, klubów i krajów w świecie, kierowana przez kancho Shokei Matsui (8. dan). Przewodniczącym międzynarodowego komitetu jest shihan Yuzo Goda (9.dan), członkami komietetu są ponadto Seiji Isobe (8.dan) z Brazylii, Kenny Uytenbogaardt (8.dan) z RPA, oraz wielkrotnie goszczący w Polsce Katsuhito Gorai (7.dan) z USA. W Polsce obecnie kierowane przez trzynastu Branch Chief (Dyrektorów Oddziałów): shihan Jacek Czerniec (6. dan) z Lublina, Andrzej Manecki (5. dan) z Siemianowic Śląskich, Roman Woźniak (5. dan) z Krosna, Wiesław Orzoł (5. dan) z Ostrołęki, Rafał Tomala (5. dan) z Warszawy, Agnieszka Sypień (5. dan) z Wrocławia, Edward Urbańczyk (5.dan) z Katowic, Mirosław Kopielski (5.dan) z Poznania, Wojciech Kunicki (4.dan) z Malborka, Michał Puczko (5.dan) z Białegostoku, Jan Mazurkiewicz (5.dan) z Włocławka, Marek Wieczorek (4.dan) z Olsztyna oraz Zbigniew Zieliński (5.dan) z Libiąża. Ponadto istnieją niezależni Dojo Operatorzy, podlegli bezpośrednio władzom IKO, 35 shihan i sensei pełni tę funkcję (stan na 1.01.2020) np. Maciej Marszałek (4. dan) z Gliwic, Jarosław Rytel (4. dan) z Częstochowy, Krzysztof Policha (5.dan) z Zamościa, Włodzimierz Rój (5. dan) z Gorzowa Wielkopolskiego, Dariusz Walas (5.dan) z Przeworska.

3. Shinkyokushinkai WKO[5] – druga równie liczna, organizacją nawiązująca do spuścizny Masutatsu Oyamy – kierowana przez shihan Kenji Midori (8. dan) Zrzesza obecnie ponad 100 krajów i ponad 70 tys. zarejestrowanych członków – W Europie działa jako EKO pod kierownictwem shihan Koen Sharrenberg (6.dan) z Holandii, EKO zrzesza 34 krajów europejskich i jest najliczniejszą organizacją kyokushin na starym kontynencie.

W Polsce oficjalną organizacją współpracującą z EKO i WKO jest Polska Federacja Karate Shinkyokushinkai, której Prezesem jest Remigiusz Karpiński (6. dan) z Ełku - Sekretarz Generalny EKO, członek Zarządu Światowej Organizacji Fullcontact Karate. Organizacja skupia 74 kluby podległych Branch Chiefom: Remigiusz Karpiński (6. dan) z Ełku, Eugeniusz Dadzibug (6.dan) z Sosnowca, Bogdan Lubos (5.dan) z Tarnowskich Gór, Jacek Lamot (5.dan) z Wrocławia, Mariusz Mazur (5. dan) z Warszawy, Tomasz Basiak (5. dan) z Grodziska Mazowieckiego, Marek Krejpcio (5.dan) z Suwałk, Dariusz Jasiakiewicz (5. dan) z Turku, Wojciech Radziewicz (5.dan) z Opola oraz Tomasz Lenkiewicz (5.dan) z Radzymina. Branch Chief WKO związanym z Polską Federacją Karate Shinkyokushinkai był również zmarły nagle w 2016 roku shihan Wiesław Gwizd (5.dan) z Tarnowa. Osobnym Branch Chief WKO, nienależącym obecnie do żadnej z organizacji, jest shihan Jacek Baranowski (5.dan) z Wałbrzycha.

4. Polski Związek Karate Kontaktowego (Polish Union Full-Contact Karate) - Odrębna i samodzielna organizacja, działająca jako związek stowarzyszeń, integrująca kluby Karate Kyokushin, niezależnie od przynależności organizacyjnej. Prezesem organizacji jest Mariusz Godoś – 5 Dan z Opola. Liderem jest Krzysztof Borowiec-6 Dan z Kielc, a pozostali członkowie Zarządu to: Piotr Zembrzuski-5 Dan ze Szczytna, Roman Kęska-5 Dan z Krakowa, Janusz Czarniecki-5 Dan z Przemyśla i Ewa Pawlikowska- 4 Dan z Nowego Targu. Związek zrzesza kluby z całej Polski, w tym kluby z IKO So- Kyokushin, IKO Nakamura i WKO.

5. IFK Kyokushinkai[6] – kierowana przez Steve Arneil (10. dan) z Wielkiej Brytanii – prezesem organizacji w Polsce jest Jan Wac (5.dan) z Przemyśla, zaś wiceprezesem Dariusz Struski (4. dan) z Lewina Brzeskiego

6. Kyokushin Kaikan (IKO3 – Matsushima Group) – kierowana przez Yoshikazu Matsushima (9. dan). W Polsce kieruje organizacją jako BC Robert Wyciszkiewicz (4. dan) z Szydłowca. Znaczącą postacią w tej organizacji, często goszczącą na seminariach w Polsce, jest Branch Chief Wielkiej Brytanii shihan Roman Kucfir (6.dan)

7. Kyokushin Kai Kan Tezuka Group (IKO4) – założona i kierowana była przez Toru Tezuka (9. dan). Obecnie po śmierci Tezuki na czele organizacji stanął shihan Mori Yoshimichi (8.dan). Szefem organizacji w Polsce i w Europie jest Eugeniusz Stanisławek (7. dan) z Wałbrzycha

8. All Japan Kyokushin Union (IKO5) – organizacja kierowana rotacyjnie przez różnych shihan. Ma charakter związku niezależnych organizacji, dojo, szkół poszczególnych shihan i sensei. Obecnie na czele organizacji stoi Yasuhiro Shichinohe (8.dan) z Japonii, zaś jego zastępcą jest Shigeru Tabata (8.dan). Najważniejsze postacie tej organizacji to: Yasuo Takahashi (8.dan), Yukio Okada (8.dan), Koi Yoshikazu (7.dan), Eddie Emin (8.dan), Sergey Yakunin (8.dan), Hussein Suleiman (8.dan), Peter von Rotz (7.dan), Rtichi Seto (7.dan), Bas Van Stenis (7.dan), Humberto Budtz (7.dan), Vicente Sanchez (7.dan), Jun Miwa (6.dan). Polskim członkiem tej organizacji jest Śląski Klub Karate Kyokushin, któremu szefuje shihan Krzysztof Brzozowski (5. dan)

9. Kyokushinkan (IKO6) – kierowana przez Hatsuo Rōyama (9. dan) –Przedstawicielami władz organizacji są: Hennie Bosman (8.dan) z RPA, Akio Koyama (8.dan) – główny instruktor Honbu Dojo z Japonii, Hiroto Okazaki (8.dan) z Japonii, José Millán (7.dan) z Hiszpanii i Jacques Sandulescu (5.dan) z Rumunii. W Polsce funkcje branch chief sprawują: Daniel Gorczyca (3. dan) z Inowrocławia, Jan Bierowiec (3. dan) z Krakowa, oraz Marek Wilusz (2.dan) z Gdyni. Poza tym Dojo Operatorami są: Wiesław Więckowski (3. dan) z Konina, Mamuka Khuroshvili (2. dan) z Wrocławia, Marek Aleszko (2. dan) z Czaplinka.

10. Kyokushin World Federation (KWF) – Założona przez Shihan Loek’a Hollandera (10. dan) z Holandii, pełniącego przez lata funkcje honorowego prezydenta KWF, zmarłego 16 lutego 2020 roku. Prezydentem organizacji jest shihan Antonio Pinero (9. dan) z Hiszpanii, funkcję wiceprezydenta zaś pełni Hristo Traikov (7.dan) z Bułgarii. W Polsce na czele organizacji KWF (Polska Organizacja Kyokushinkai) stoi shihan Andrzej Drewniak (9. dan) z Krakowa, pełniący również funkcję sekretarza generalnego KWF oraz wiceprezesa Polskiego Związku Karate a funkcje wiceprezesa POK pełni shihan Robert Kopciowski (5.dan) także z Krakowa. Skarbnikiem KWF jest shihan Lars Hogquist (7. dan) z Norwegii. Ważną rolę w organizacji, pełni również pochodzący z Polski shihan Lesław Samitowski (7. dan) przedstawiciel KWF na Stany Zjednoczone Ameryki, z Chicago. Inne ważne w tej organizacji postacie to m.in. Noriyuki Tanaka (7. dan) z Chiba z Japonii, który zmarł na początku roku 2020, Hamai Noriyasu (9. dan) z Chin, Antonio Pereira (6.dan) z Brazylii, Mauricio Alvarado (5.dan) z Kostaryki oraz Daniel Trifu (5.dan) z Australii.

11. Kyokushin WKU/GCO (World Karate & Kick Boxing Union/Global Combat Organization) – Prezydentem WKU/GCO Kyokushin w Polsce jest shihan Tadeusz Krygowski (6 dan) z Jasła. Z WKU/GCO współpracują kluby zrzeszone w Polskiej Organizacji Karate Kyokushin „Sosai”.

12. World Kyokushin Budokai (WKB) – kierowana przez hanshi Pedro Roiz (8.dan) z Hiszpanii. Honorowym prezydentem organizacji jest Kenji Kurosaki (10. dan) z Japonii. W Polsce kieruje organizacją jako CR BC – shihan Dariusz Burda (5.dan) z Leżajska. Do organizacji jako branch chief (BC) dołączył też Paweł Juszczyk (5. dan) z Otwocka i Sławomir Dubiel (5.dan) z Bielska-Białej. W organizacji działają ponadto kluby z dojo operatorami – Tomasz Mendoń (4.dan) z Brzostku, Piotr Kozak (4.dan) z Rzeszowa, Krzysztof Ostrowski (4.dan) z Gorzyc, Tomasz Rajda (4.dan) z Zatora, Marcin Sieradzki (3.dan) z Zielonki. Osobą ściśle współpracującą z WKB Poland jest shihan Sergei  Vsevolodov (6.dan) szef najsilniejszego ośrodka karate kyokushin na Ukrainie.


13. International Karate Organization Kyokushinkaikan Sonoda (IKOKS) Organizacja założona przez Noayuki Sonode (8.dan) z Japonii działająca na siedmiu kontynentach. W Polsce głównym przedstawicielem jest Shihan Włodzimierz Weselski (5.dan).


14. IKO Kyokushin Nakamura – założona przez sosui Makoto Nakamura (11.dan) z Japonii – mistrza świata karate kyokushin z roku 1979 i 1984, który jest jej honorowym prezydentem. Organizacją obecnie kieruje jego syn Masanaga Nakamura (8 dan). W Polsce głównym przedstawicielem organizacji jako branch chief/head of poland został shihan Piotr Sawicki (6.dan) z Białegostoku. W organizacji tej jako bc działa Zbigniew Goliński (5.dan) z Limanowej.

15. International Karate Alliance Kyokushinryu (IKOK) – organizacja założona przez Petera Chonga (9. dan.) z Singapuru, uprzedniego członka komitetu IKO1, który ma tytuł przewodniczącego organizacji z prawem veta do decyzji Centralnej Rady, która pod przewodnictwem prezydenta, kieruje organizacją. Obecnie prezydentem wybieranym przez radę co 2 lata jest shihan Daihyo Ryuko Take (8. dan). Dyrektorem technicznym organizacji jest shihan Jackie Chong (6.dan) – syn Petera Chonga. Członkiem rady jest m.in. shihan Jan Gruba (6.dan) BC Polska, shihan-dai Jan Soukup (3.dan) BC Czech i shihan- dai Andrews Nakahara (4 dan) z Brazylii. W Polsce organizacją kieruje jako Country Director, Branch Chief - shihan Jan Gruba (6.dan) z Warszawy. Do organizacji jako BC przystąpił też sensei Radosław Grabowski (4.dan), senpai Tomasz Marcianjak (2 dan) z Ostrowi Mazowieckiej i senpai Jacek Czarnota (2 dan) z Radomia

16. Kyokushin Kenbukai – Kyokushin Budo Karate Organization Kyokushin Kenbukai - założona i kierowana przez Tsuyuoshi Hiroshige (9.dan) z Japonii, a po jego śmierci kaicho Masahiro Kaneko (6.dan) z Japonii. Ważną osobistością jest też Kenji Fujiwara (7.dan) BC USA. W Polsce organizacją kierują shihan Bogdan Jeremicz (6.dan) z Gdańska oraz Artur Wilento (5.dan) z Bydgoszczy i Torunia. Do organizacji przystąpiły kluby zrzeszone w Polskiej Federacji Kyokushin, kierowane przez obu shihan, działające poprzednio w strukturach WKO.

17. Kyokushin Budokai  International Budokai Kan Continuation[7] - kontynuacja oryginalnej organizacji założonej przez kaicho Jona Bluminga 10. dan kyokushin, 10.dan hapkido, 9. dan judo) z Holandii. Na dzień dzisiejszy zrzesza 45 krajów z całego Świata. Organizacja non-profit w której nie ma żadnych zależności finansowych. Całkowicie wolna od dyskryminacji religijnej, rasowej i politycznej. Obecnie strukturami światowymi po śmierci kaicho Jona Bluminga kieruje zgodnie z jego wolą  Rada Daishihan. Jako jedyna organizacja Kyokushin Budokai posiada dokument uprawniający do egzaminowania na stopnie dan z oryginalną numeracją IBK wydanym przez Jona Bluminga przed śmiercią. W skład Rady wchodzą wieloletni zaufani działacze IBK powołani przez Kaicho, którzy byli do końca ze Starym Samurajem. W Radzie zasiadają m.in.: Yury Fedorishen (9.dan) IBK Russia, Mladen Šančić (8.dan) IBK Croatia, Lionel Bricnet (8.dan) IBK France, Tatsuya Shikano (8.dan) IBK Japan, Tomasz Olejnik (8.dan) IBK Poland, Henrik Pap (8.dan) IBK Hungary, Remie Burke (8.dan) IBK Suriname, Martin van Emmen (7.dan) IBK Holland, Hossein Moghadasi (7.dan) IBK Iran, Jorge Antonio Frascolla Martinez (6.dan) IBK Uruguay oraz Maximiliano Ferraiolo (6. Dan) IBK Canada. Polskie struktury podzielone są na kilka współpracujących ze sobą działów szkoleniowych: 1.) Karate za, który odpowiedzialna jest Joanna Jankowska (4.dan) ze Szczecina. 2.) MMA Jarosław Szymański (4.dan) z Poznania 3.) Kata (W IBK Polska kata są tylko praktykowane przez brązowe i czarne pasy) Simone Schulze (3.dan) 4.) K1 Michał Fryt (2.dan) z Krakowa 5.) Self-defense Adam Świąder (1.dan). Całość szkolenia nadzoruje Daishihan Polska Tomasz Olejnik (8.dan) Zawody organizowane przez IBK Polska rangi ogólnopolskiej lub międzynarodowej odbywają się w ringu lub ringo-klatce. Zawody niższej rangi na macie. Juniorzy mogą zmagać się w formule knockdown oraz judo/grappling. Seniorzy mogą walczyć w formule: knockdown, MMA oraz K1.[8] IBK Continuation współpracuje tylko z uznanymi organizacjami na arenie międzynarodowej.

18. Internationale Budo Kai – kierowana przez Gerard Gordeau (9. dan), w Polsce jako Polska Federacja Instytut Budokai Karate (IBK) – którego szefem jest shihan Artur Więzowski (6. dan) z Ciechanowca.

19. International Budokai Union Kyodokyokushin – Autonomiczna unia klubów współpracująca ze wszystkimi stylami i organizacjami sztuk walki. Powołana przez shihan Macieja Misiaka (10.dan) z Warszawy, który w organizacji przyjął tytuł Kanchō. Powstała w celu zjednoczenia pasjonatów sztuk walki pragnących prowadzić swoje kluby bez zależności finansowych z Federacjami i Związkami sportowymi. Zawodnicy należący do stowarzyszenia startują we wszystkich zawodach sportowych, które aktualnie są otwarte dla wszystkich klubów. Obecnie organizacja zrzesza juz 50 krajów na całym Świecie. W zarządzie Federacji zasiadają Hanshi Sebastian Silvester 9 Dan z Indonezji, Shihan Teguh Suharto Utomo 6 Dan z Indonezji, Shihan Juriy Zemskov 6 Dan z Rosji, Shihan Soobiraj Maharoo 5 Dan z Mauritiusa i Sensei Dmytro Boklashchuk 3 Dan z Ukrainy. W Polsce głównymi liderami są Branch Chief: Shihan Zbigniew Szkopiak (7. Dan), Shihan Daniel Tobjasz (5. Dan), Sensei Kamil Bazelak (3 Dan), Sensei Maciej Sikoński (3 Dan). Istnieją również niezależni dojo Operatorzy: Andrzej Grajczyk (5 Dan), Dariusz Wójcicki (4 Dan), Zdzisław Wołos (4. Dan), Tomasz Figatowski (3 Dan), Eugeniusz Probyiholova (3 Dan), Przemysław Piwowarski (2 Dan), Adrian Knap (2 Dan), Arkadiusz Grzyb (2 Dan), Valery Kukoba (1 Dan).

20. IBKO/IKO Kyokushinkaikan Sakamoto – IKO Sakamato założona i kierowana przez Shigenori Sakamoto (7 Dan), jedna z japońskich organizacji kyokushin karate nawiązująca do spuścizny Masutatsu Oyamy. IBKO International Budo Karate Organization założona przez Tomokichi Anzai (9 Dan), Shigenori Sakamoto (7 Dan) i Hisayoshi Imai (8 Dan). Organizator All Japan Karate Championships. Ważną postacią jest Seiji Kanamura (9 Dan). Przedstawicielem krajowym w Polsce jest Stanisław Kołodziejski (5 Dan) z Łasku.

21. IKO World So Kyokushin – organizacja Kyokushin Karate założona i kierowana przez Hanshi Daigo Ōishi (9 Dan) z Japonii. Ważnymi osobowościami w/w organizacji są: Cameron Quinn (6 Dan) z Australii - wieloletni student i tłumacz Sosai Masutatsu Oyamy, Ingo Freier (6 Dan) z Niemiec założyciel Kyokushin Karate w/w kraju oraz Tomoyuki Monma (9 Dan), Japonia. Polsce działalność organizacji koordynuje Radosław Ambroziak (4 Dan) ze Szczecina, prezes Szczecińskiego Klubu Sportowego HUSARIA. Branch Chief IKO So-Kyokushin w Polsce są: Krzysztof Borowiec (6 Dan), Józef Pietras (5 Dan), Piotr Zembrzuski (5 Dan), Radosław Ambroziak (4 Dan), Paweł Falko (3 Dan), Piotr Kos (2 Dan), Tomasz Gibowski (1 Dan). Ważnymi postaciami w organizacji m/in są: Janusz Czarniecki (5 Dan), Ewa Pawlikowska (4 Dan), Paweł Mamiński (4 Dan), Maciej Tomczak (4 Dan).

22. IBK - Kyokushin Budokai All Round Fighting – organizacja którą założył Jona Bluming (10. dan kyokushin, 10.dan hapkido, 9. dan judo) z Holandii. Obecnie organizacji przewodzi kaicho Chris Dolman (10.dan) z Holandii. W organizacji działają też bliscy wpółpracownicy Bluminga np Jan de Bruin (9.dan), Raffi Liven (10.dan), Eric Van Vaerenbergh (8.dan), Tom Madsen (8.dan) czy Marc Howes (8.dan). W Polsce funkcję Country Representive sprawuje sensei Jacek Szymański (3.dan) z Siedlec.


Style wywodzące się z kyokushin działające w Polsce:

23. Ashihara Karate – założone w 1980 r. przez Hideyuki Ashiharę (10. dan) New International Karate Organisation (NIKO), W Polsce funkcje Branch Chief sprawują: Marcin Kozera (3 dan), Rafał Szomański (1 dan), obaj z Warszawy. Obecnie poza organizacją NIKO istnieje kilka niezależnych od Japonii organizacji, które nauczają stylu Ashihara, tj - Ashihara International Karate Organisation (AIKO) – na której czele stoi hanshi Dave Jonkers – (9. dan) i shihan Semmy Schilt z Holandii; oraz Ashihara Karate International (AKI) której liderem jest Kaicho Hoosain Narker (8. dan) z RPA; w Polsce autoryzowanym reprezentantem obu tych organizacji jest sensei Dariusz Winiarski (6. dan - Karate, 4. dan - Ashihara Karate, 5. dan - Kick-Boxing, 6. dan - Ju Jitsu, 3. dan - Kobudo) z Darłowa

24. Enshin Karate – stworzony 1988 r. przez kancho Joko Ninomiya z Denver w USA. W Polsce obecnie kierowane przez Branch Chief (Dyrektorów Oddziałów) sensei Łukasza Stankiewicza (3 dan) z Warszawy i Daniela Jankowskiego (3 dan) z Legionowa

25. Oyama Karate – twórcą którego jest Soshu Shigeru Ōyama (10. dan) – oddzieliła się od głównej organizacji jeszcze za życia Matsutatsu Oyamy. Po zamknięciu dojo i wycofaniu się z kierowania organizacją przez Shigeru Ōyama, Dyrektorem Organizacji (OYAMA International Karate Federation) został hanshi Jan Dyduch (8. dan) z Krakowa, który również jest liderem polskiej organizacji. Polska organizacja jest obecnie najliczniejsza jeśli chodzi o liczbę uprawiających styl Oyama i liczbę klubów w świecie.

26. Seidō-juku – założone i kierowane przez kaicho Tadashi Nakamurę (9. dan) – główne Dojo znajduje się w Nowym Jorku w USA. W Polsce głównym ośrodkiem są Wadowice, a szefem jun shihan Bogdan Czapla (6. dan)

27. Shidōkan Karate – założone i kierowane przez kancho Yoshiji Soeno (10. dan), w Polsce szefem jest shihan Piotr Bąk (6. dan) z Łasku

28. Tsu Shin Gen autorski styl shihan Davida Cooka (9. dan) w Polsce przedstawicielem jest sensei Emil Waszak (5. dan) z Żar

29. Kudo Daido Juku – założone i kierowane przez sensei Takashi Azuma (8. dan). W Polsce organizacja kierowana jest przez Piotra Masiąga (1.dan) z Lublina

30. Sei Budokai – Na jej czele stoi hanshi Leonardo Voinescu (8. dan Sei Budokai, 4. dan Judo) z Rumunii. Prezydentem honorowym jest hanshi Dave Jonkers (9. dan Sei Budokai, 9. dan Ashihara Karate, 5. dan Judo) z Holandii, a funkcję honorowego dyrektora technicznego pełni shihan Semmy Schilt (6. dan Ashihara Karate, 6. dan Sei Budokai) z Holandii. Polskim przedstawicielem organizacji jest klub z Tarnowa na czele którego stoi sensei Artur Smoleń (3.dan)

31. Furo Karate – wywodzi się z Sei Budokai, skupiająca przede wszystkim polskie kluby wcześniej należące wcześniej do tej organizacji. Na czele organizacji stoi wywodzący się z Kędzierzyna Koźle shihan Jan Sznajder (5.dan) prowadzący dojo w Norymberdze w Niemczech.

32. Seidō-kaikan – założone w 1980 roku przez Kazuyoshi Ishiiego

System pasów[edytuj | edytuj kod]

Kolejność pasów
Biały Ceinture blanche.png  
Pomarańczowy  Ceinture orange.png
Niebieski Ceinture bleue.png  
Żółty Ceinture jaune.png  
Zielony Ceinture verte.png  
Brązowy Ceinture marron.png  
Czarny Ceinture noire.png  

Stopnie uczniowskie (Kyū)[edytuj | edytuj kod]

W IKO Sosai, w IKO Matsui Group i KWF[edytuj | edytuj kod]

Stopnie senior (wiek powyżej 14 lat)
 • zawodnik bez stopnia kyū – biały pas
 • 10. kyū – pomarańczowy pas
 • 9. kyū – pomarańczowy pas z niebieskim pagonem
 • 8. kyū – niebieski pas
 • 7. kyū – niebieski pas z żółtym pagonem
 • 6. kyū – żółty pas
 • 5. kyū – żółty pas z zielonym pagonem
 • 4. kyū – zielony pas
 • 3. kyū – zielony pas z brązowym pagonem
 • 2. kyū – brązowy pas
 • 1. kyū – brązowy pas z czarnym pagonem
Stopnie junior (wiek poniżej 14 lat – wprowadzone po 1994 r.)
 • zawodnik bez stopnia kyū – biały pas
 • 10.1 kyū – pomarańczowy pas z czerwonym pagonem
 • 10.2 kyū – pomarańczowy pas z dwoma czerwonymi pagonami
 • 10.3 kyū – pomarańczowy pas z trzema czerwonymi pagonami
 • 9.1 kyū – pomarańczowy pas z niebieskim pagonem i czerwonym pagonem
 • 9.2 kyū – pomarańczowy pas z niebieskim pagonem i dwoma czerwonymi pagonami
 • 9.3 kyū – pomarańczowy pas z niebieskim i trzema czerwonymi pagonami
 • 8.1 kyū – niebieski pas z czerwonym pagonem
 • 8.2 kyū – niebieski pas z dwoma czerwonymi pagonami
 • 8.3 kyū – niebieski pas z trzema czerwonymi pagonami
 • 7.1 kyū – niebieski pas z żółtym i czerwonym pagonem
 • 7.2 kyū – niebieski pas z żółtym i dwoma czerwonymi pagonami
 • 7.3 kyū – niebieski pas z żółtym i trzema czerwonymi pagonami
 • 6.1 kyū – żółty pas z czerwonym pagonem
 • 6.2 kyū – żółty pas z dwoma czerwonymi pagonami
 • 6.3 kyū – żółty pas z trzema czerwonymi pagonami
 • 5.1 kyū – żółty pas z zielonym i czerwonym pagonem
 • 5.2 kyū – żółty pas z zielonym i dwoma czerwonymi pagonami
 • 5.3 kyū – żółty pas z zielonym i trzema czerwonymi pagonami
Przekład stopni junior na stopnie senior
 • Stopień junior 10.3 kyū, = Stopień senior 10 kyū,
 • Stopień junior 9.3 kyū = Stopień senior 9 kyū,
 • Stopień junior 8.3 kyū = Stopień senior 8 kyū,
 • Stopień junior 7.3 kyū = Stopień senior 7 kyū,
 • Stopień junior 6.3 kyū = Stopień senior 6 kyū,
 • Stopień junior 5.3 kyū = Stopień senior 5 kyū,

W IKO Midori Group / WKO Shinkyokushinkai, IKO Tezuka Group oraz Kyokushin-kan[edytuj | edytuj kod]

Stopnie senior – jak w IKO Sosai, w IKO Matsui Group i KWF
Stopnie junior (nadawane do 16 roku życia włącznie)
 • zawodnik bez stopnia kyū – biały pas
 • 10.2 kyū – pomarańczowy pas z dwoma czerwonymi pagonami
 • 10.1 kyū – pomarańczowy pas z czerwonym pagonem
 • 10 kyū – pomarańczowy pas
 • 9.2 kyū – pomarańczowy pas z niebieskim pagonem i dwoma czerwonymi pagonami
 • 9.1 kyū – pomarańczowy pas z niebieskim pagonem i czerwonym pagonem
 • 9 kyū – pomarańczowy pas z niebieskim pagonem
 • 8.2 kyū – niebieski pas z dwoma czerwonymi pagonami
 • 8.1 kyū – niebieski pas z czerwonym pagonem
 • 8 kyū – niebieski pas
 • 7.2 kyū – niebieski pas z żółtym pagonem i dwoma czerwonymi pagonami
 • 7.1 kyū – niebieski pas z żółtym pagonem i czerwonym pagonem
 • 7 kyū – niebieski pas z żółtym pagonem
 • 6.2 kyū – żółty pas z dwoma czerwonymi pagonami
 • 6.1 kyū – żółty pas z czerwonym pagonem
 • 6 kyū – żółty pas
 • 5.2 kyū – żółty pas z zielonym pagonem i dwoma czerwonymi pagonami
 • 5.1 kyū – żółty pas z zielonym pagonem i czerwonym pagonem
 • 5 kyū – żółty pas z zielonym pagonem
 • 4.2 kyū – zielony pas z dwoma czerwonymi pagonami
 • 4.1 kyū – zielony pas z czerwonym pagonem
 • 4 kyū – zielony pas
 • 3.2 kyū – zielony pas z brązowym pagonem i dwoma czerwonymi pagonami
 • 3.1 kyū – zielony pas z brązowym pagonem i czerwonym pagonem
 • 3 kyū – zielony pas z brązowym pagonem
 • 2.2 kyū – brązowy pas z dwoma czerwonymi pagonami
 • 2.1 kyū – brązowy pas z czerwonym pagonem
 • 2 kyū – brązowy pas
 • 1.2 kyū – brązowy pas z czarnym pagonem i dwoma czerwonymi pagonami
 • 1.1 kyū – brązowy pas z czarnym pagonem i czerwonym pagonem
 • 1 kyū – brązowy pas z czarnym pagonem

W Kyokushin Union[edytuj | edytuj kod]

 • biały pas – zawodnik bez stopnia kyū
 • czerwony pas z dwoma czarnymi pagonami – 10 kyū
 • czerwony pas z czterema czarnymi pagonami – 9 kyū
 • niebieski pas – 8 kyū
 • niebieski pas z czarnym pagonem – 7 kyū
 • żółty pas – 6 kyū
 • żółty pas z czarnym pagonem – 5 kyū
 • zielony pas – 4 kyū
 • zielony pas z czarnym pagonem – 3 kyū
 • brązowy pas – 2 kyū
 • brązowy pas z czarnym pagonem – 1 kyū

Stopnie mistrzowskie (dan) we wszystkich organizacjach karate kyokushin[edytuj | edytuj kod]

 • czarny pas ze złotym pagonem – 1 dan (shodan)
 • czarny pas z dwoma złotymi pagonami – 2 dan (nidan)
 • czarny pas z trzema złotymi pagonami – 3 dan (sandan)
 • aż do czarnego pasa z 10 belkami, będącego najwyższym stopniem w karate kyokushin – 10 dan – jūdan – stopień ten nosił założyciel stylu Sosai Masutatsu Ōyama.

W Polsce posiadacz wyższego pasa nosi miano Sempai, posiadacz czarnego pasa nosi miano Sensei, a od 5 dana wzwyż Shihan, 10 dan – Sosai. Przewodniczący (prezydent) organizacji nosi tytuł Kancho.

Według nomenklatury japońskiej, Sempai to zawodnicy posiadający 1-2 dan, Sensei to ćwiczący 3-4 dan, zaś 5 dan i powyżej to Shihan. Nazewnictwo japońskie różni się zatem od stopni stosowanych w Polsce.

W niektórych federacjach kolorystyka pasów może różnić się od podanej wyżej.

Zobacz też stopnie w karate w innych stylach.

Przysięga Dojo[edytuj | edytuj kod]

 1. Będziemy ćwiczyć nasze serca i ciała dla osiągnięcia pewnego i niewzruszonego ducha.
 2. Będziemy dążyć do prawdziwego opanowania sztuki karate, aby kiedyś nasze ciało i zmysły stały się doskonałe.
 3. Z głębokim zapałem będziemy starać się kultywować ducha samowyrzeczenia.
 4. Będziemy przestrzegać zasad grzeczności, poszanowania starszych oraz powstrzymywać się od gwałtowności.
 5. Będziemy spoglądać w górę ku prawdziwej mądrości i sile, porzucając inne pragnienia.
 6. Będziemy wierni naszym ideałom i nigdy nie zapomnimy o cnocie pokory.
 7. Przez całe nasze życie, poprzez dyscyplinę karate, dążyć będziemy do poznania prawdziwego znaczenia drogi, którą obraliśmy.

Niektóre wersje językowe Przysięgi Dojo nieco różnią się od siebie, czasem w tłumaczeniu, czasem w formie. Przykładowo w polskim IKO1 dodaje się jeszcze jeden punkt, nieistniejący w wersji japońskiej: Nie będziemy stosować i rozpowszechniać sztuki karate poza dojo.

Oryginał z japońskiego:

 1. Hitotsu, ware ware wa, shinshin o renmashi kakko fubatsu no shingi o kiwameru koto.
 2. Hitotsu, ware ware wa, bu no shinzui o kiwame, ki ni hasshi, kan ni bin naru koto.
 3. Hitotsu, ware ware wa, shitsujitsu goken o mot-te, jiko no seishin o kanyo suru koto.
 4. Hitotsu, ware ware wa, reisetsu o omonji, chojo o keishi, sobo no furumai o tsutsushimu koto.
 5. Hitotsu, ware ware wa, shinbutsu o totobi, kenjo no bitoku o wasurezaru koto.
 6. Hitotsu, ware ware wa, chisei to tairyoku to o kojo sase, koto ni nozonde ayamatazaru koto.
 7. Hitotsu, ware ware wa, shogai no shugyo o karate no michi ni tsuji, Kyokushin no michi o mat-to suru koto.

Karate Kyokushin w kulturze[edytuj | edytuj kod]

Znane osoby ćwiczące karate kyokushin[edytuj | edytuj kod]

Gry komputerowe[edytuj | edytuj kod]

Jin Kazama z serii gier Namco – Tekken, używa sztuki Karate Kyokushin w grze Tekken 3, Tekken 4, Tekken 5, Tekken 5: Dark Resurrection i Tekken 6. Możemy go ujrzeć praktykującego Yantsu i Pinan Sono Yon kata w demonstracjach w serii Tekken. Kyokushin pojawia się również w innych postaciach serii Tekken z rodziny Kazama i Mishima. ICHIGEKI z seri playstation

Programy telewizyjne[edytuj | edytuj kod]

W roku 2004 powstał oparty na historii życia Sosai Masutatsu Oyama film Fighter in the Wind.

Karate Kyokushin zostało zaprezentowane w amerykańskim programie Fight Quest jako przykład sztuki walki pochodzącej z Japonii.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Według The Way of Kyokushin, 1976.
 2. IKO Kyokushinkaikan, [w:] International Karate Organization Kyokishinkaikan [online], www.kyokishinkaikan.org [dostęp 2020-04-01] (ang.).
 3. Official Website of IKO Kyokushinkaikan Founder Masutatsu Oyama, www.mas-oyama.com [dostęp 2020-04-05].
 4. IKO Kyokushinkaikan, www.kyokushinkaikan.org [dostęp 2020-08-15].
 5. World Karate Organization | World Karate Organization official site, www.wko.or.jp [dostęp 2020-04-05].
 6. IFK (Kyokushin), IFK (Kyokushin) [dostęp 2020-08-15] (ang.).
 7. IBK Karate Kyokushin Budokai, IBK WORLD [dostęp 2020-04-03] (ang.).
 8. Kyokushin Budokai IBK Karate Polska, IBK POLAND [dostęp 2020-04-05] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]