Serhij Kiwałow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Serhij Kiwałow

Serhij Wasylowycz Kiwałow, ukr. Сергій Васильович Ківалов (ur. 1 maja 1954 w Tyraspolu) – ukraiński polityk i prawnik.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył studia prawnicze w instytucie prawniczym w Swerdłowśku. Obronił następnie doktorat, a w 1997 otrzymał tytuł naukowy profesora. W 1976 rozpoczął działalność naukową. W drugiej połowie lat 80. wykładał w szkole milicji w Odessie. Pełnił dwukrotnie funkcję rektora Odeskiej Narodowej Akademii Prawniczej. Opublikował około 150 prac naukowych.

Od 1998 do 2004 sprawował mandat deputowanego do Rady Najwyższej. W 2004 odszedł z parlamentu, obejmując stanowisko przewodniczącego Ukraińskiej Komisji Wyborczej. Sprawował ten urząd w trakcie wyborów prezydenckich na Ukrainie w tym samym roku, był oskarżany przez opozycję o fałszowanie ich wyników na korzyść Wiktora Janukowycza (popieranego m.in. przez marginalną Ukraińską Partię Morską, którą od 2001 kierował właśnie Serhij Kiwałow).

Przed powtórzoną drugą turą wyborów odszedł z urzędu i powrócił na uczelnię. W 2006, 2007 i 2012 ponownie uzyskiwał mandat poselski z ramienia Partii Regionów. Zasiadał we władzach krajowych tego ugrupowania. W 2014 formalnie powrócił do Ukraińskiej Partii Morskiej, z powodzeniem jako niezależny ubiegał się o poselską reelekcję[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]