Serhij Melnyk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Serhij Melnyk
Ilustracja
Serhij Melnyk (2019)
Data i miejsce urodzenia 22 lutego 1965
Mołomołynci
Zawód, zajęcie polityk
Alma Mater Chmielnicki Instytut Technologiczny

Serhij Iwanowycz Melnyk, ukr. Сергій Іванович Мельник (ur. 22 lutego 1965 w miejscowości Mołomołynci w rejonie chmielnickim) – ukraiński polityk, ekonomista i samorządowiec, od 2006 do 2014 prezydent Chmielnickiego, poseł do Rady Najwyższej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył technikum spółdzielcze w Chmielnickim, następnie studiował w Chmielnickim Instytucie Technologicznym, gdzie w 1990 uzyskał tytuł zawodowy magistra w dziedzinie księgowości i analizy działalności gospodarczej. W latach 1984–1986 służył w Armii Radzieckiej. Od 1990 do 1992 pracował jako ekonomista w wydziale planowo-finansowym Obwodowego Zarządu Mieszkaniowo-Komunalnego w Chmielnickim oraz jako księgowy w tejże instytucji. W latach 1992–1993 zatrudniony jako główny księgowy Zarządu Gospodarki Mieszkaniowo–Komunalnej Obwodowej Administracji Państwowej w Chmielnickim. W 1993 uzyskał nominację na stanowisko zastępcy szefa wydziału finansowego Urzędu Miejskiego w Chmielnickim. Rok później został naczelnikiem wydziału planowania i analizy gospodarczej Urzędu Miejskiego oraz szefem wydziału finansów.

W 1998 został wiceprezydentem ds. działalności organów wykonawczych Rady Miejskiej, dalej zarządzając wydziałem finansowym. W 2000 przejął obowiązki dyrektora departamentu finansów lokalnych oraz zastępcy dyrektora sekretariatu Związku Liderów Władz Lokalnych i Regionalnych Ukrainy. Brał aktywny udział w pracach nad kodeksem budżetowym Ukrainy. W 2002 doradzał w sprawie projektu na rzecz reformy gospodarczej i finansowej. W lipcu tego samego roku uzyskał nominację na dyrektora Departamentu Budżetowego Ministerstwa Finansów. W 2002 został również szefem wydziału finansowego Obwodowej Administracji Państwowej w Chmielnickim, a rok później wicedyrektorem tejże administracji.

Stanął na czele obwodowych oddziałów Stowarzyszenia Miast Ukrainy oraz Związku Ekonomistów Ukrainy. Wszedł w skład zarządu Stowarzyszenia Miast i Gmin Ukrainy oraz rządowej komisji ds. samorządu terytorialnego. W 2006 został wybrany na prezydenta Chmielnickiego, w 2010 z powodzeniem ubiegał się o reelekcję.

W 2014 Serhij Melnyk uzyskał mandat deputowanego VIII kadencji, kandydując jako niezależny (deklarując przynależność do partii Batkiwszczyna) w jednym z okręgów obwodu chmielnickiego[1]. Zgłosił następnie akces do frakcji Bloku Petra Poroszenki.

Za zasługi na rzecz odrodzenia religijnego na Ukrainie został w 2006 odznaczony orderem Włodzimierza Wielkiego III stopnia. Rok później prezydent Wiktor Juszczenko nadał mu tytuł zasłużonego ekonomisty Ukrainy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Serwis CVK – Wybory 2014 (ukr.). [dostęp 2014-11-01].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]