Shailesh Jogia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Shailesh Jogia
Ilustracja
Shailesh Jogia podczas turnieju Paul Hunter Classics w 2011 roku
Pseudonim

Joe

Data i miejsce urodzenia

13 listopada 1975
Leicester

Gra zawodowa

od 1994

Najwyższy ranking

44 (2011/2012)

Najwyższy break

137 (Grand Prix 2009 kwalifikacje)

Shailesh Jogia znany również pod pseudonim "Joe" (ur. 13 listopada 1975 roku w Leicesterze) – angielski snookerzysta aktualnie mieszkający w mieście Letchworth w hrabstwie Hertfordshire. W gronie profesjonalistów od roku 1994. Aktualnie zawieszony w związku z zarzutami o ustawienie wyniku meczu.

Największymi sukcesami tego zawodnika w turniejach rankingowych było zakwalifikowanie się do pierwszych rund turnieju Grand Prix w 2004 roku oraz do British Open, także w 2004.

Jego najwyższy break turniejowy to 126 punktów, wbity podczas kwalifikacji do turnieju MŚ w 1997 roku.

W lipcu 2012 roku organizacja World Professional Billiards and Snooker Association zawiesiła zawodnika do końca sezonu 2013/2014 w związku z oskarżeniem o ustawianie wyniku meczu snookerowego w celu osiągnięcia zysku z zakładów bukmacherskich. Zdaniem organizacji dwóch znajomych Jogii obstawiało jego mecz z Matthew Seltem w turnieju Shoot Out, który rozegrany został w styczniu 2012 roku, obaj obstawili, że Jogia przegra. Udowodniono, że przed meczem Jogia wielokrotnie się z nimi kontaktował Wcześniej podejrzenia organizacji wzbudził fakt, iż na ten jeden konkretny mecz wniesiono bardzo dużą liczbę zakładów na zwycięstwo Selta, co przy pojedynku dwóch nisko rozstawionych graczy, grających zaledwie jednego frame'a było zjawiskiem niespotykanym. Ostatecznie jednak Jogia nie przystąpił do meczu z Seltem, tłumacząc się kontuzją kolana. W tej sytuacji wszystkie zakłady na ten mecz zostały anulowane. Mimo to organizacja WPBSA uznała Shailesha Jogia za winnego, obciążyła opłatą w wysokości 2000 funtów za koszty postępowania i zawiesiła na dwa kolejne sezony. W uzasadnieniu wyroku organizacja podała, że Jogia nie przedstawił wiarygodnych i konsekwentnych wyjaśnień i pomimo faktu, iż nie udowodniono mu korzyści majątkowych został ukarany[1].

24 lutego 2013 roku Jogia udzielił wywiadu na łamach gazety "Daily Mirror", w którym ujawnia wiele rzekomych faktów dotyczących przekrętów w zawodowym snookerze[2].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. bbc.co.uk: Joe Jogia banned after suspicious betting patterns investigation. [dostęp 2012-08-24]. (ang.).
  2. Eurosport.pl: Jogia zaczyna sypać. Szokujące fakty czy wynurzenia desperata?. [dostęp 2013-02-24]. (pol.).