Shokawa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Shokawa
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

zauropsydy

Podgromada

diapsydy

Rząd

Choristodera

Rodzina

?Hyphalosauridae

Rodzaj

Shokawa
Evans i Manabe, 1999

Gatunki
  • S. ikoi Evans i Manabe, 1999

Shokawarodzaj niewielkiego (długość ciała bez ogona ok. 250 mm, z ogonem ok. 370–400 mm), ziemnowodnego diapsyda z kladu Choristodera, żyjącego we wczesnej kredzie (walanżyn) na terenach dzisiejszej Azji. Gatunkiem typowym jest S. ikoi, którego holotypem jest szkielet pozaczaszkowy oznaczony IBEF VP 3, odkryty w osadach formacji Okurodani niedaleko wioski Shokawa w japońskiej prefekturze Gifu; autorzy opisu S. ikoi dodatkowo uznali szereg innych skamieniałości (m.in. dwie kości zębowe, kości przednich i tylnych kończyn oraz kręgi) odkryte w osadach tej samej formacji za należące do przedstawicieli tego gatunku. Charakteryzuje go współwystępowanie szeregu cech budowy szkieletu, w tym m.in.: występowania co najmniej 16 kręgów szyjnych (co dowodzi, że jego szyja była dłuższa od szyj przedstawicieli kladu Neochoristodera); oddzielenia trzonów wszystkich kręgów poza kręgami szyjnymi od łuków kręgów; występowania na przednich kręgach ogonowych wysokich i cienkich wyrostków kolczystych; występowania stosunkowo krótkich i szerokich kości dłoni, przedramienia i ramiennej oraz występowania zgrubienia (pachyostozy) kości kończyn, kręgów i gastraliów, co prawdopodobnie było przystosowaniem do wodnego trybu życia[1]. Gao i Ksepka (2008) zwrócili uwagę, że budową szkieletu pozaczaszkowego Shokawa bardzo przypomina chiński rodzaj Hyphalosaurus; ponieważ jednak znane są tylko nieliczne kości czaszki S. ikoi, niemożliwe są porównania czaszek przedstawicieli rodzajów Shokawa i Hyphalosaurus – stąd autorzy do czasu odkrycia większej liczby skamieniałości S. ikoi woleli pozostawić ten gatunek w odrębnym rodzaju[2].

Z analizy kladystycznej przeprowadzonej przez autorów opisu Shokawa wynika, że jego taksonem siostrzanym był późnotriasowy Pachystropheus; jednak sami autorzy uznali taką jego pozycję filogenetyczną za niepewną[1]. Według analizy kladystycznej przeprowadzonej przez Evans i Klembarę (2005) Shokawa był w nierozwikłanej politomii z rodzajami Pachystropheus i Monjurosuchus oraz z grupą Neochoristodera lub z kladem obejmującym Neochoristodera i rodzaj Lazarussuchus[3]. Wreszcie z analizy Matsumoto i współpracowników (2009) wynika bliskie pokrewieństwo Shokawa z rodzajami Hyphalosaurus i Khurendukhosaurus (choć nie jest pewne, który z tych dwóch rodzajów był siostrzany do Shokawa)[4].

Do lat 70. XX wieku do Choristodera zaliczano jedynie dwa rodzaje średniej wielkości diapsydów powierzchownie przypominających gawialeChampsosaurus i Simoedosaurus – żyjących w późnej kredzie i w paleogenie. Szereg późniejszych odkryć dowiódł istnienia przedstawicieli grupy już w środkowej jurze (Cteniogenys), jeśli wręcz nie w późnym triasie (Pachystropheus); nadal jednak wszyscy najlepiej poznani przedstawiciele grupy cechowali się podobnym kształtem. Odkrycie Shokawa i Hyphalosaurus zmieniło ten stan rzeczy – dowiodło, że oprócz rodzajów nieco podobnych do gawiali do Choristodera należały także niewielkie formy cechujące się długą szyją. Shokawa budową ciała powierzchownie przypominał bliżej z nim nie spokrewnione triasowe zauropterygi z rodziny Pachypleurosauridae i być może prowadził podobny do nich tryb życia - z tą różnicą, że w odróżnieniu od nich żył w wodach słodkich[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Susan E. Evans, Makoto Manabe. A choristoderan reptile from the Lower Cretaceous of Japan. „Special Papers in Paleontology”. 60, s. 101–119, 1999. (ang.). 
  2. Ke-Qin Gao, Daniel T. Ksepka. Osteology and taxonomic revision of Hyphalosaurus (Diapsida: Choristodera) from the Lower Cretaceous of Liaoning, China. „Journal of Anatomy”. 212 (6), s. 747–768, 2008. DOI: 10.1111/j.1469-7580.2008.00907.x. (ang.). 
  3. Susan E. Evans, Jozef Klembara. A Choristoderan Reptile (Reptilia: Diapsida) from the Lower Miocene of Northwest Bohemia (Czech Republic). „Journal of Vertebrate Paleontology”. 25 (1), s. 171-184, 2005. DOI: 10.1671/0272-4634(2005)025%5B0171:ACRRDF%5D2.0.CO;2. (ang.). 
  4. Ryoko Matsumoto, Shigeru Suzuki, Khisigjav Tsogtbaatar, Susan E. Evans. New material of the enigmatic reptile Khurendukhosaurus (Diapsida: Choristodera) from Mongolia. „Naturwissenschaften”. 96 (2), s. 233-242, 2009. DOI: 10.1007/s00114-008-0469-6. (ang.).