Sió

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Mircea (dyskusja | edycje) o 12:01, 24 paź 2011. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.

Sió - rzeka w zachodnich Węgrzech, prawy dopływ Dunaju. Długość - 121 km (od źródeł rzeki Zala, dopływu Balatonu - 360 km), powierzchnia zlewni - 9.216 km² (łącznie ze zlewnią Balatonu - 14.953 km²), średni przepływ - 39 m³/s.

Rzeka Sió powstaje z połączenia rzeczek Jaba i Kis-Koppány na południe od Balatonu, koło wsi Ádánd. Płynie na wschód przez równinę Mezőföld, gdzie przyjmuje swój największy dopływ - Kapos. U północnego skraju wzgórz Tolna Sió skręca na południe i płynie równolegle do rzeki Sárvíz. Przed wzgórzem Oriás, koło wsi Sióagárd, Sió przyjmuje Sárvíz jako swój lewy dopływ i skręca na wschód. Po około 20 km uchodzi do Dunaju. Ujście Sió leży na północnym skraju bagien Sárköz.

W 1863 rzekę Sió połączono kanałem z Balatonem. Początek kanału znajduje się w Siófok na południowym wybrzeżu wschodniej części jeziora, ujście koło wioski Ádánd, w górnym biegu rzeki. Od tej pory Balaton przestał być jeziorem bezodpływowym, jego poziom obniżył się o około 3 m, zaś poziom wód w Sió jest regulowany przez śluzy na kanale. Sió, a właściwie kanał Sió, jest jedynym odpływem Balatonu.