Siergiej Udalcow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Siergiej Udalcow

Siergiej Udalcow, ros. Сергей Станиславович Удальцов (ur. 17 lutego 1977) – rosyjski działacz polityczny i opozycjonista. Jest on jednym z przywódców protestów przeciwko Władimirowi Putinowi w latach 2011-2012[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Lider skrajnie lewicowego ruchu Awangarda Czerwonej Młodzieży. Za organizację antykremlowskich protestów Udalcow w 2011 i 2012 był aresztowany kilkanaście razy. Po zatrzymaniu go 4 grudnia, rozpoczął w więzieniu głodówkę[2]. Oficjalnym powodem zaaresztowania jest stawianie oporu policji, ale dziennikarze Associated Press nagrali moment zatrzymania. Na filmie nie widać, by opozycjonista stawiał opór[3]. Udalcow zapowiedział nasilenie aktywności opozycji w kwietniu i maju. 6 maja opozycja planuje przeprowadzenie masowego Marsza Milionów, podczas którego mają się zebrać zwolennicy opozycji z wszystkich regionów Rosji[4].

W lipcu 2014 roku Siergiej Udalcow otrzymał wyrok 4,5 roku łagru za zorganizowanie masowych antyputinowskich demonstracji i rozruchów na placu Błotnym w Moskwie[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]