Sikora brunatna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Sikora brunatna
Poecile rufescens[1]
(J. K. Townsend, 1837)
Sikora brunatna
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Nadrząd neognatyczne
Rząd wróblowe
Podrząd śpiewające
Rodzina sikory
Rodzaj Poecile
Gatunek sikora brunatna
Synonimy
 • Parus rufescens J. K. Townsend, 1837[2]
Podgatunki
 • P. r. rufescens (J. K. Townsend, 1837)
 • P. r. neglectus (Ridgway, 1879)
 • P. r. barlowi (Grinnell, 1900)
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[3]
Status iucn3.1 LC pl.svg
Zasięg występowania
Mapa występowania

Sikora brunatna (Poecile rufescens) — gatunek ptaka z rodziny sikor (Paridae) występujący w Ameryce Północnej. Zamieszkuje zachodnią cześć Ameryki Północnej od Gór Skalistych na wschodzie aż po wybrzeże Pacyfiku, od środkowej Kalifornii aż po Alaskę na północy. Jest to obszar około 960 000 km2. W ciągu kilku ostatnich dekad obszar występowania rozszerzył się na południe i zachód. Gatunek liczny na tym obszarze, w czasie godowo-lęgowym żyjący w parach, a jesienią i zimą często widziany w wielogatunkowych stadach. Jest ptakiem osiadłym i jest często spotykany blisko ludzkich osiedli.

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Wyróżniono się trzy podgatunki, zamieszkujące odpowiednio[4][2]:

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Wygląd zewnętrzny 
U podgatunku nominalnego P. r. rufescens: czarna głowa z białym paskiem policzkowym ciągnącym się od podstawy dzioba aż do połowy tyłu szyi, wierzch ciała i podskrzydle jaskrawo brunatne, skrzydła i ogon ciemnoszare, pierś i podbrzusze białe. Oczy brązowe, krótki ciemnoszary dziób. Podgatunek P. r. neglectus występujący tylko na małym obszarze na północ od San Francisco jest tak samo ubarwiony, tylko że ma mało jaskrawe brunatne podskrzydle, a P. r. barlowi (mieszkający w Kalifornii od San Francisco aż do południowego limitu gatunku) ma podskrzydle szare.
Rozmiary 
długość ciała ok. 12 cm
Masa ciała
ok. 9 g

Środowisko[edytuj | edytuj kod]

Lasy iglaste albo iglasto-liściaste na niższych elewacjach. Szczególnie ulubionym drzewem jest jedlica Douglasa (Pseudotsuga menziesii), gdzie ptak ten jest często widziany na wysokich gałęziach, wisząc do góry nogami, aby lepiej dobrać się do pokarmu.

Pożywienie[edytuj | edytuj kod]

W większości owady i ich larwy zdobywane w wysokich gałęziach drzew. Dodatkowo nasiona i owoce drzew i innych roślin. Robi zapasy żywności.

Lęgi[edytuj | edytuj kod]

Sezon godowy przypada na przełom marca i kwietnia.

Gniazdo 
Używa nisko położone (do około 3 metrów nad ziemią) opuszczone dziuple dzięciołów lub naturalne wgłębienia w drzewach. Czasem widziany jak sam wydłubuje sobie wgłębienie na gniazdo. Samo gniazdo jest zbudowane z mchu, kory, liści paproci, trawy i piór, ale góra (nawet do 50% całego gniazda) jest zrobiona z włosów futer ssaków i ptasiego puchu.
Jaja i wysiadywanie
Samica składa od 3 do 9 (na ogół 6 lub 7) matowobiałych lub kremowych jaj. Jaja mogą być jednolite w kolorze lub mieć kolorowe (czerwone, brązowe) kropki albo szlaczki. Jaja są wysiadywane przez samicę przez 11 do 14 dni. Samica przykrywa jaja włosami i puchem, gdy chwilowo opuszcza gniazdo.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Poecile rufescens, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
 2. a b Chestnut-backed Chickadee (Poecile rufescens) (ang.). IBC: The Internet Bird Collection. [dostęp 3 sierpnia 2012].
 3. Parus rufescens [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [online] [dostęp 2012-08-03] (ang.).
 4. Frank Gill, Minturn Wright, David Donsker: Family Paridae (ang.). IOC World Bird List: Version 3.1. [dostęp 3 sierpnia 2012].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Alderfer J.; Complete Birds Of North America; National Geographic Society (2005).
 • Alderfer J., Dunn J.; National Geographic Field Guide to the Birds of North America, Fifth Edition; ; National Geographic Society (2006).
 • Kaufman K.; Field Guide to Birds of North America; Houghton Mifflin (2005).