Simsang

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Simsang
Data urodzenia

Silla

Data śmierci

742

Szkoła

Huayan, Kegon

Nauczyciel

Fazang

Następca

Rōben Sōjō

Zakon

Mahajana

Simsang (kor. 심상, chiń. 審祥 py Shĕnxiáng, jap. Shinjō; zm. 742) – koreański mnich buddyjski związany ze szkołą huayan. Założyciel japońskiej wersji szkoły kegon.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z królestwa Silli. Aby znaleźć dobrego nauczyciel udał się do Chin, gdzie studiował nauki szkoły huayan u trzeciego patriarchy tej szkoły - Fazanga (643-712)[1].

Przed 740 r. (być może w 736 r.) przybył do Japonii, gdzie zamieszkał w klasztorze Daian. O jego przybyciu do klasztoru usłyszał Rōben Sōjō[a] i zażądał, aby wygłosił wykład na temat Sutry Awatamsaki, jednak Simbyong odmówił. Jednak w 740 r. zaakceptował cesarskie zaproszenie do wykładu o tej sutrze. Wykład odbył się w budynku nazwanym później Lotosowym w klasztorze Tōdai[b]. Shinjō (bo tak brzmiało jego buddyjskie imię w wersji japońskiej) odbył wykład na temat 60-zeszytowej wersji sutry. Asystowało mu trzech mnichów. Seria wykładów trwała trzy lata. Cesarz i notable dworscy obecni byli na pierwszym wykładzie[2].

Od tego czasu klasztor Tōdai stał się miejscem propagowania nauk zawartych w Sutrze girlandowej, która w okresie Nary stała się główną sutrą buddyzmu tych czasów[3].

Shinjō miał wielu uczniów, jednym z nich był Rōben[3].

Szkoła kegon[edytuj | edytuj kod]

  • Shinjō (zm. 742) (Simsang, Koreańczyk) Pierwszy patriarcha szkoły kegon

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. W innych wersja biografii został zaproszony przez Rōbena do przybycia do Japonii
  2. Zasadniczo nazwa Tōdai jeszcze funkcjonowała, Klasztor ten był znany wówczas jako Kinshōsen (金鐘山寺), a także 金鐘寺 Konshu-ji lub Konshō-ji

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Red. Yusen Kashiwahara, Koyu Sonoda. Sharpers of Japanese Buddhism. Str. 254
  2. Red. Yusen Kashiwahara, Koyu Sonoda. Sharpers of Japanese Buddhism. Str. 254, 255
  3. a b Red. Yusen Kashiwahara, Koyu Sonoda. Sharpers of Japanese Buddhism. Str. 255

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Red. Yusen Kashiwahara, Koyu Sonoda. Sharpers of Japanese Buddhism. Kōsei Publishing Co. Tokio. 1994. Str. 379. ISBN 4-333-01630-4