Siracusa (stacja kolejowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Siracusa
Stazione di Siracusa
Budynek dworca
Budynek dworca
Państwo  Włochy
Miejscowość Syrakuzy
Zarządca RFI
Data otwarcia 1871
Dane techniczne
Liczba peronów 3
Liczba krawędzi
peronowych
5
Kasy T
Przejścia nadziemne N
Przejścia podziemne T
Linie kolejowe
Położenie na mapie Sycylii
Mapa lokalizacyjna Sycylii
Siracusa
Siracusa
Położenie na mapie Włoch
Mapa lokalizacyjna Włoch
Siracusa
Siracusa
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Siracusa
Siracusa
Ziemia 37°04′07,76″N 15°16′50,64″E/37,068822 15,280733
Portal Portal Transport szynowy
Widok na perony

Siracusa (włoski: Stazione di Siracusa) – stacja kolejowa w Syrakuzach, na Sycylii, we Włoszech. Znajdują się tu 3 perony. Położona jest na linii Mesyna – Syrakuzy i Syrakuzy – Canicattì.

Historia[edytuj]

Stacja została wybudowana jako stacja końcowa projektu budowy linii Jonica Mesyna-Katania-Syrakuzy, realizowane przez Spółkę Vittorio Emanuele i nadal z następcą Spółki Strade Ferrate della Sicilia. Projekt skierowany do połączenia kolejowego przez obszar Syrakuz z miasta i portu Katania transferu na rynki produktów rolnych z Sycylii. Stacja została zbudowana na północnym skraju miasta, w pobliżu parku archeologicznego i zainaugurowana została w dniu 19 stycznia 1871 wraz z otwarciem do ruchu 57,8 km odcinka linii z Katanii. Kilka lat później uzyskano połączenie do portu w Syrakuzach, z którego odpływały statki pasażerskie i towarowe, gdzie zbudowana została Siracusa Marittima, zainaugurowana w dniu 13 sierpnia 1892, z nazwą Siracusa Porto.

Z Syrakuz został zbudowany odcinek do Noto o długości 30,7 km 5 kwietnia 1886, a następnie przedłużony do Ragusa i Modica w 1893.

W dniu 19 lipca 1915 inauguracja pierwszego odcinka kolei wąskotorowej, z Syrakuz do Solarino. Stacja o nazwie Siracusa Nuova, została zbudowana w południowo-wschodniej części Via Elorina, bez żadnego bezpośredniego połączenia między dwoma budynkami.

W późnych latach dziewięćdziesiątych zmieniono układ torów na stacji przez likwidację linii kolejowej przebiegającej przez miasto. Przekształcono w ten sposób dworzec z przelotowego na czołowy.

Linki zewnętrzne[edytuj]

Siracusa
Linia Mesyna – Syrakuzy (308,814 km)
BSicon KBHFl.svgBSicon STRq.svgBSicon STRq.svg
Targia
odległość: 6,496 km
BSicon KBHFr.svg
Linia Syrakuzy – Canicattì (312,177 km)
BSicon KBHFl.svg
odległość: 14,572 km