Sjónvarp Føroya

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sjónvarp Føroya
Rozpoczęcie nadawania 1 kwietnia 1984
Właściciel Løgtingið
Kraj nadawania  Wyspy Owcze
Strona internetowa

Sjónvarp Føroya (Telewizja Wysp Owczych) – jedyna stacja telewizyjna na Wyspach Owczych. Jej siedziba mieści się w stolicy archipelaguThorshavn. Telewizja ma status publiczny, finansuje ją i decyduje o jej losach parlament Wysp Owczych, Løgtingið. Sjónvarp Føroya stosuje skrót SvF.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Mimo że stacja rozpoczęła nadawanie blisko 20 lat później, jej historia rozpoczyna się w 1969 roku, kiedy farerski parlament powziął decyzję o utworzeniu telewizji, która posługiwałaby się wyłącznie językiem narodowym. Od początku rozgłośnia miała podlegać prawu publicznemu i w dużej mierze podlegać rządom władz archipelagu. Utworzenie jej mogło początkowo wydawać się łatwe, zwłaszcza z uwagi na to, że istniały już wtedy gazety, czasopisma, a nawet radia, w których nadawało wyłącznie po farersku, jednak prace nad utworzeniem pierwszej telewizji przeciągnęły się aż do 1978 roku. Ustanowiono wtedy dokładny status prawny oraz ostatecznie potwierdzono chęć stworzenia takiej instytucji. Ostatecznie, w 1981 roku utworzono Sjónvarp Føroya, jednak dopiero po przebudowie magazynu z meblami w latach 1983/1984, stacja mogła rozpocząć działanie. Emisja pierwszego programu odbyła się 1 kwietnia 1984 roku, jednak regularne audycje rozpoczęły się dopiero 1 września, bowiem przez pierwsze pół roku stacja była własnością prywatną, należącą do kilku stowarzyszeń. Latem 1985 rząd wykupił ostatnie udziały należące do byłych prywatnych właścicieli stacji, a pięć lat potem w jego posiadaniu znalazło się także kilka sąsiadujących z dawnym magazynem budynków.

Język[edytuj | edytuj kod]

Mimo początkowych wniosków o wprowadzenie języka farerskiego jako głównego w stacji, w 2003 roku tylko 27% programów było w nim nadawanych.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]