Skazani na Shawshank (opowiadanie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Skazani na Shawshank
Rita Hayworth and Shawshank Redemption
Autor Stephen King
Miejsce wydania  Stany Zjednoczone
Język Angielski
Data I wyd. 1982
Wydawca Doubleday
Typ utworu opowiadanie
Data I wyd. polskiego 1998
Pierwszy wydawca polski Wydawnictwo Prima

Skazani na Shawshank (oryg. Rita Hayworth and Shawshank Redemption) – opowiadanie Stephena Kinga opublikowane po raz pierwszy w 1982 w zbiorze Cztery pory roku (oryg. Different Seasons).

Treść[edytuj | edytuj kod]

Akcja toczy się w Shawshank – więzieniu o zaostrzonym rygorze, gdzie rządzą sadystyczni strażnicy. Na porządku dziennym są brutalność, przemoc i gwałt. Głównym bohaterem jest Andy Dufresne, były bankier odsiadujący karę dożywotniego więzienia za podwójne morderstwo, którego nie popełnił.

Świadkiem opisywanych wydarzeń i jednocześnie narratorem opowieści o losach Andy'ego jest inny więzień – Irlandczyk Rudy. Jego opowiadanie o pobycie Andy'ego w więzieniu charakteryzuje sugestywność opisywanych przeżyć i realistyczny sposób ukazania więziennej rzeczywistości.

Andy korzysta z pomocy Rudego, który dostarcza mu młotek geologiczny, whisky i plakat Rity Hayworth. Ich znajomość przeradza się w przyjaźń. Jednak nawet Rudy nie zna planów Andy'ego dotyczących ucieczki z zakładu. Nie wie, że w ucieczce pomogą przedmioty, które sam dostarczył.

Ekranizacje[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Stephen King Skazani na Shawshank: Cztery pory roku, Wydawnictwo Albatros, 2002