Skid Row (irlandzki zespół muzyczny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy irlandzkiej grupy muzycznej. Zobacz też: amerykański zespół Skid Row.
Skid Row
Rok założenia 1967
Rok rozwiązania 1972
Pochodzenie Irlandia
Aktywność październik 1967 – sierpień 1972
Wydawnictwo muzyczne CBS
Powiązania Gary Moore, Thin Lizzy, Phil Lynott
Strona internetowa

Skid Row – zespół muzyczny działający w Dublinie w późnych latach 60. i wczesnych 70. XX wieku grający blues rock. Liderem Skid Row był Brendan „Brush” Shiels (ur. w Dublinie w 1952 r.). Była to pierwsza profesjonalna grupa Gary’ego Moore’a.

Skid Row był supportem dla wielu popularnych zespołów rockowych lat 60., między innymi Fleetwood Mac. Peter Green docenił grę Moore’a i przedstawił go wytwórni płytowej. Zespół wydał swój pierwszy album Skid w 1970 roku. Drugi 34 Hours – zatytułowany tak, gdyż jego nagranie zajęło właśnie 34 godziny – wydany został w 1971 roku. Moore opuścił zespół (został zastąpiony przez Paula Chapmana) i dołączył do Thin Lizzy. Pozostały materiał nagrany przez grupę został wydany w latach 1990–1991, w czasie gdy Gary Moore wydał swój album Still Got the Blues, którym powrócił do czystego bluesowego stylu, w jakim grał na początku lat 70., w przeciwieństwie do hard rocka/heavy metalu, który grał przez późne lata 70. do 1990 roku.

Mimo że grupa odniosła niewielki sukces poza Irlandią, jej wpływ na irlandzką muzykę rockową (i w konsekwencji ogólnie na muzykę rockową) był ogromny.[potrzebny przypis]

Oryginalny skład[edytuj | edytuj kod]

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]