Słot (zespół muzyczny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Slot (zespół))
Skocz do: nawigacja, szukaj
СЛОТ, Słot, SLOT, The Slot
Слот (Москва, 9.04.2012г.).jpg
Rok założenia 2002
Pochodzenie  Rosja (Moskwa)
Gatunek alternatywny metal
nu metal
alternatywny rock
Obecni członkowie
Daria "Nookie" Stawrowicz (Дария "Нуки" Ставрович)
Igor "Cache" Lobanow (Игорь "КЭШ" Лобанов)
Sergiej "ID" Bogoliubski (Сергей "ID" Боголюбский)
Kirył "Mr. Dude" Kaczanow (Кирилл "Mr. Dude" Качанов)
Nikita "Nixon" Simonow (Никита "Nixon" Симонов)
Byli członkowie
Den Chromych (Дэн Хромых)
Aleks Nazarczuk (Алексей Назарчук)
Teona Dolnikowa (Теона Дольникова)
Uliana "IF" Elina (Ульяна "IF" Елина)
Michaił Koroliow (Михаил Королёв)
Michaił Pietrow (Михаил Петров)
Strona internetowa

Słot (ros. СЛОТ) – rosyjski zespół muzyczny grający m.in. alternatywny metal i nu metal. Założony 2 lutego 2002 roku. Laureat nagród Russian Alternative Music Prize (RAMP) w kategoriach «Wokal Roku» (w 2005 roku RAMP 2005 — Uljana «IF» Jelina) i «Hit roku» (w 2006 i 2008 roku).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki[edytuj | edytuj kod]

Po czasie długich poszukiwań wokalistki i licznych przesłuchań CACHE (Игорь Лобанов "КЭШ") zaprosił do zespołu Tieonę Dolnikową — главную bohaterkę musicali «Metro» (Метро) i «Notr-Dam de Pari» (Нотр-Дам де Пари). Tieona okazała się wokalistką o wielkich możliwościach. Idealnie orientowała się w muzycznych trendach i lekko śpiewała w dowolnym wybranym stylu. Z nią grupa zrobiła swoje pierwsze demo. Płyta składała się z pięciu nagrań: «INTRO», «Odni», «Chaos», «Bumierang» i «Kłon». Latem 2002 roku demo przypadkowo dostało się do rąk Ilii Ugławy, menadżera od marketingu kompanii Sony BMG Music Entertainment (RUS), dobrze znającego Tieonę, dzięki ich wspólnym występom w muzykalu «Metro». W szybkim czasie Ilja został menadżerem grupy.

Latem 2002 roku byli zaniedbani, stworzona przez menadżera grupy oficjalna strona zespołu (który zmieniał swój wygląd co najmniej trzy razy) i, modernizując samą grupę, strona na realmusic.ru, gdzie zastała opublikowana te same pięć utworów. Jakość brzmienia materiału grupy SŁ[/|\]T była widocznie lepsza od przytłaczającej większości grup, przedstawionych na rosyjskiej alternatywnej scenie w owym czasie. Właśnie ten czynnik zagrał decydującą rolę w późniejszym życiu zespołu.

Swój pierwszy koncert grupa zagrała w klubie «Toczka» (Точка – Kropka) w wrześniu 2002 roku na markowym już przedsięwzięciu «TWIST FEST-2».

Uczestnictwo grupy w konkursie na stronie realmusic.ru, gdzie w czasie paru miesięcy publiczność w otwartym głosowaniu wybierała najlepszy z 3000 przedstawionych nagrań, okazało się bardziej niż udanym. Utwór «Odni» (Одни – Sami) potwierdziła wszystkie oczekiwania grupy: ani razu w całym czasie głosowanie nie spadła poniżej 5 miejsca i, w końcu końców, zwyciężyła. Finał konkursu odbył się w klubie «16 tonn». Z пяти uczestniczących w finale zespołów jury wybrało SLOT. Jednak, główna nagroda konkursu — nagranie w profesjonalnym studiu — okazała się jedynie farsą, wymyśloną przez organizatorów. Grupa zatem nie dostała obiecanej nagrody.

Rozgłosić o sobie przed szerszą publicznością grupie udało się dzięki rosyjskiemu filmowi «Bumier» (Бумер). Dwa utwory («Kłon» i «Tolko by prikaływało») dostrzegły świat na ścieżce dźwiękowej do filmy, stając się pierwszymi oficjalnymi nagraniami grupy. W kinach zapowiedź filmu zawierała utwór «Kłon», ale przy tym znajdował się oficjalny napis stwierdzający: «Soundtrack — Siergiej Sznurow i jego projekt grupa "SLOT"».

2003 - 2006[edytuj | edytuj kod]

W październiku 2003 roku doszło do długo oczekiwanego wyjścia pierwszego albumu — «Slot I» (Слот I).

Praca z Tieoną Dolnikową wiązała się z licznymi problemami: brak zgody grafików Tieony i reszty grupy, wskutek czego odwołane były koncerty, przerywane próby. Sytuacja wychodziła spod kontroli członków grupy, dlatego w czasie paru miesięcy po ukazaniu debiutanckiego albumu,grupa musiała podjąć decyzję rozstania się z Tieoną, zaczynając poszukiwania nowej wokalistki.

W 2003 roku stała się nią Yljana «IF» Jelina. Współpracowała z grupą aż do ukazania się albumu «2 wojny» (2 войны), w którym była nie tylko wykonawcą, ale i autorem rzędu utworów (Płastika, Kołybielnaja, 2 Wojny). Porzuciła grupę z wielu powodów. Po odejściu gitarzysty i perkusisty do grupy zaprosili "nową krew" Michieiczia (basy) i Мr. Dudu (perkusja). Jesienią 2005 roku SLOT został laureatem nagrody RAMP 2005 w kategorii «Wokal Roku», który był przysądzony Uljanie «IF».

Na tym show SLOT wystąpił razem z liderami ojczystej sceny alternatywnej i zespołem Korn. Lider Korna, Johnattan Devis, szczególnie ocenił występ Slota, mówiąc, — «This is pretty cool… like Linkin Park meets Evanescence kinda thing».

Po zmianie wokalistki i menadżera przy grupie pojawił się nowy dyrektor — Anton Djaczienko.

2006 - 2007[edytuj | edytuj kod]

W lipcu 2006 roku niezależne studio filmowe HHG nakręciło klip pod utwór «Dwie Wojny» (reżyser Daniił Salchow).

W 2006 roku grupa znowu została nominowana na nagrodę RAMP (od razu w czterech kategoriach) i została jedyną grupą, która weszła do finałów trzech kategoriach. Dzięki aktywnemu poparciu swoich fanów SŁ[/|\]T został zwycięzcą w kategorii «HIT ROKU».

10 grudnia 2006 roku w moskiewskim klubie «Tabuła Rasa» dochodzi do pierwszego festiwalu SLOTa, zebranego później w zbiór wydany pod tytułem «СЛОТ_festival v.1».

1 stycznia 2007 roku drugi studyjny album «Dwie Wojny» został uznany za najlepszy album rockowy 2006 roku według rosyjskiego muzycznego internetowego wydania NEWSmusic.ru. W głosowaniu brało udział 25 tysięcy ludzi.

W 2007 roku grupa aktywnie występowała oraz przygotowywała się do wypuszczenia trzeciego albumu. Trasa koncertowa «Dwie Wojny» zawierała ponad 40 miast Rosji i WNP. W początku listopada tego roku wyszedł klip pod utwór «Miortwyje Zwiozdy» (Мёртвые Звёзды – Martwe Gwiazdy), któremu poprzedzili single «Trinity» i «Miortwyje Zwiozdy». Utwór «Miortwyje Zwiozdy» trafiła na ścieżkę dźwiękową do filmu «Boj s Tieńju 2».

W mniej niż przez 6 godzin po pojawieniu się w dużym rosyjskim muzycznym sklepie internetowym Soundkey.ru, singiel «Trinity» zajął pierwsze miejsce wśród albumów według ilości ściągnięć. Sam zaś singiel «Miortwyje Zwiozdy» w tym rankingu zdobył trzecie miejsce.

Do wyjścia trzeciego studyjnego albumu SLOTa doszło 18 listopada 2007 roku. Tegoż właśnie dnia w moskiewskim klubie «Tień» odbyła się prezentacja «Trinity». W Pitierze album został zaprezentowany 24 listopada w klubie «Orłandina».

Dalej SLOT w ramach «Trinity-trasy» wystąpił w ponad 30 miastach Rosji i krajów WNP. W Moskwie SLOT zagrał wielki koncert w klubie «Toczka», poświęcony pamięci Kenny'ego, bohatera serialu «Southern Park», a także jednej z ich piosenek. Podczas koncertu można było zobaczyć podskakujących na scenie ludzi przebranych za Kenny'ego. Przed koncertem zostało też zorganizowane Wniebowstąpienie Kenny'ego. Następnie SLOT wystąpił z tym solowym programem w Sankt Petersburgu w klubie «Roks», po czym ruszyła w «Тринити-trasę» po miastach Rosji. Po zakończeniu serii koncertów uczestniczyli w paru pomniejszych koncertach i stworzyli remixy swoich utworów.

W 2007 roku ukazały się instrumentalne wersje utworów: Zdieś i Tiepier', Chaos, 2 wojny, 7 zwonkow, Odni, Nischożdienije, Bumierang i 2 kapli. Zaczynając od kompozycji «Nischożdienije» grupy «Agata Kristi», przedstawionym w pierwszym albumie grupy w roku 2003, SLOT przedstawił swoje aranżacje klasycznych kawałków rosyjskiego rocka, dzięki czemu doszło do wyjścia covera «Ulica Roz» (Улица Роз – Ulica Róż) grupy «Arija».

2008 - 2009[edytuj | edytuj kod]

Pod koniec roku 2008 grupa wypuściła nowy singiel «Alfa-Ромео + Beta-Джульетта» (Alfa Romieo + Bieta Dżuljetta). W maju 2009 roku wyszedł drugi singiel – «Anime». Utwory z tego singla (Anime, C'est-la-vie (cover grupy «Naiw»)) nie weszły do podstawy płyty czwartego albumu.

Grupę opuścił basista Mix, na jego miejsce w wyniku konkursu przychodzi Nikita "niXOn" Simonow (eks-Seducer's Embrace, eks.-AnJ).

1 września na pierwszym kanale telewizyjnym grającym muzykę alternatywną A-One doszło do premiery klipu «AngiełOK», nakręconego do utworu z nowego, czwartego albumu.

19 września wyszedł czwarty album grupy — «4ever». Członkowie zespołu zostali wierni swoim tradycjom jak w nazwie albumu, tak i w stylu. Album składa się się z dwóch dysków. Na pierwszym jest umieszczony «główny» zestaw utworów: najmocniejszych na rzut oka członków zespołu, a na drugim, nazwanym, "Multimedia" dysku – wszystkie inne prace zespołu, drugi singiel «Anime», wideoklip, fotografie, teksty piosenek i inne.

Od grudnia 2009 rok SLOT wyruszył w trasę promującą album «4ever», gdzie grają dwugodzinne show, w którym zawarte są nowe utworu z albumu, jaki i stare kawałki.

2010 - dziś[edytuj | edytuj kod]

W początku lutego 2010 roku wyszedł na ekrany klip «Doska».

A już w marcu wyszedł nowy klip do utworu «Zierkała» (Зеркала – Lustra), nakręcony przez reżysera Swiatosława Podgajewskiego. Według zamysłu reżysera, klip "Zierkała", powinien wyglądać jak mistyczna historia w duchu filmów "Nuar". W listopadzie 2010 roku grupa wypuściła klip pod swój nowy utwór "Liego". Utwór był nagrywany podobnie do ostatniego albumu "4ever"

25 maja 2011 roku SLOT miał zagościć w Polsce, w jednym z warszawskich klubów. Polska miała być drugą pozycją na Europejskiej trasie koncertowej tej grupy, ale ze względów na problemy z menadżerem grupy R.O.D., do koncertu w końcu końców nie doszło.

W marcu 2011 wyszedł klip «Kill me baby one more time». Reżyserem jest Stwiatosław Podgajewski. Utwór porusza tematykę narkomaństwa.

W sierpniu 2011 wyszła długo oczekiwana, pierwsza anglojęzyczna płyta: Break the Code. Nie trzeba było długo czekać, aż niedługo potem jesienią wyszła następna płyta SLOTa – F5. W jej składzie znajduje się także dana w prezencie płyta "Break the Code" oraz klip pod utwór "Sumierki" (Сумерки – Zmierzch) traktujący o wyniszczaniu indywidualności

Wpływ na kulturę popularną[edytuj | edytuj kod]

Muzyka grupy Slot została wykorzystana w rosyjskim modzie do gry Half-Life o nazwie PARANOIA[1]. Mod został wydany 3 grudnia 2007 roku. W czasie rozgrywki można usłyszeć fragmenty instrumentalnych wersji utworów z albumu 2 Войны: Пуля, Террорист, X-Stream, Пластика czy Воронка.

Cyberpacyfka[edytuj | edytuj kod]

W logo zespołu występuje znak [/|\], który powstał z złożenia wszystkich liter składających się na nazwę zespołu. Został on nazwany cyberpacyfką (ros. киберпацифик) i jest jednym z znaków rozpoznawczych grupy. Ma on imitować pacyfkę.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy:

 • 2003 Слот1 (Slot1)
 • 2006 2 войны (2 wojny)
 • 2007 2 войны /Переиздание/ (reedycja z wokalem Nookie)
 • 2007 Trinity
 • 2009 [EP] Аниме (Anime)
 • 2009 4ever
 • 2010 The Best Of
 • 2011 Break the Code (w całości w jęz. angielskim)
 • 2011 F5
 • 2013 Шестой

Wideografia[edytuj | edytuj kod]

 • 2003 Одни (Sami)
 • 2006 2 войны (2 wojny)
 • 2007 Мёртвые звёзды (Martwe gwiazdy)
 • 2008 Они убили Кенни (Oni zabili Kenny'ego)
 • 2009 Ангел О.К. (Aniołek/ Anioł OK)
 • 2010 Доска (Deska)
 • 2010 Зеркала (Lustra)
 • 2010 Лего (Lego)
 • 2010 Alone (angielska wersja "Одни")
 • 2011 Kill Me Baby One More Time
 • 2011 Сумерки (Zmierzch)
 • 2012 Одинокие Люди (Samotni ludzie)
 • 2013 Ангел или демон (Anioł czy demon)

DVD

 • 2008 Live&Video

Przypisy