Inteligentna sieć energetyczna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Smart grid)
Inteligentny licznik energii elektrycznej, jeden z elementów sieci

Inteligentna sieć energetyczna, inteligentna sieć elektroenergetycznasieć elektroenergetyczna, w której istnieje komunikacja między wszystkimi uczestnikami rynku energii[1], mająca na celu dostarczanie usług energetycznych, zapewniając obniżenie kosztów i zwiększenie efektywności oraz zintegrowanie rozproszonych źródeł energii, w tym także energii odnawialnej[2].

Spełnienie powyższych wymagań wiąże się z modernizacją istniejącej sieci elektroenergetycznej i optymalizacji wszystkich elementów sieci. W roku 2010 trwa dopracowywanie standardów, m.in. Komisja Europejska powołała w tym celu specjalny zespół, którego prace przewidziano na lata 2010–2020[3].

W Polsce spółka Energa-Operator realizuje pilotażowy projekt sieci inteligentnej na Helu o nazwie „Inteligentny Półwysep"[4].

Polska Zielona Sieć zrealizowała w latach 2013–2014 projekt informacyjno-edukacyjny „Neonawyki – inteligentne sieci energetyczne”, którego celem było propagowanie rozwoju ISE w Polsce[5].

Bezpieczeństwo informatyczne[edytuj | edytuj kod]

Jednym z głównych problemów inteligentnych sieci elektroenergetycznych są cyberataki. Idea, zamysł i topologia sieci inteligentnych jest oparta na rozwiązaniach informatycznych, które niosą z sobą pewne zagrożenie. Funkcjonowanie tych sieci zależy od wielu komputerów, sieci komputerowych, oprogramowania oraz technologii komunikacyjnych. Nieuprawniona ingerencja w tę infrastrukturę informatyczną może doprowadzić do ogromnych strat wynikających zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio z braku zasilania odbiorców. Złożoność sieci oznacza, że istnieją luki, które jeszcze nie zostały zidentyfikowane. Dlatego trudno jest oszacować ryzyko związane z potencjalnym atakiem ze względu na wielkość, złożoność i dynamiczny charakter sieci energetycznej oraz nieprzewidywalność potencjalnych cyberprzestępców[6].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Smart Grid nadchodzi. [w:] Siemens newsletter Nr 33 [on-line]. Siemens. [dostęp 2010-08-16].
  2. Antoni Cieśla, Zbigniew Hanzelka: Inteligentne systemy elektroenergetyczne. [w:] Platforma technologiczna Smart Grid [on-line]. Akademia Górniczo-Hutnicza. [dostęp 2014-09-06].
  3. Smart Grids Task force. Komisja Europejska. [dostęp 2010-08-16]. (ang.).
  4. Pilotażowy projekt wdrożenia w ENERGA-OPERATOR SA sieci inteligentnej „Inteligentny Półwysep
  5. Nowa kampania Neonawyki – inteligentne sieci energetyczne. [dostęp 2016-12-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-03)].
  6. Krzysztof Billewicz: Aktualne problemy w elektroenergetyce. [w:] Problematyka bezpieczeństwa informatycznego w inteligentnych sieciach [on-line]. Centrum informacji o rynku energii. [dostęp 2014-10-30].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]