Smok Jego Królewskiej Mości

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Smok Jego Królewskiej Mości
His Majesty's Dragon
Autor Naomi Novik
Typ utworu fantasy
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Stany Zjednoczone
Język angielski
Data wydania 2006
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 2007
Przekład Paweł Kruk

Smok Jego Królewskiej Mości (tytuł oryg. His Majesty's Dragon) – powieść fantastyczno-historyczna autorstwa Naomi Novik, pierwsza część cyklu Temeraire. Powieść zdobyła Compton Crook Award w 2007 roku, była także nominowana do nagrody Hugo.

Akcja powieści toczy się w alternatywnym świecie, gdzie w czasie wojen napoleońskich oprócz środków konwencjonalnych stosowanych w tamtych czasach w wojnach, wykorzystuje się także smoki. Opowiada historię Temeraire'a, smoka pochodzącego z Chin, oraz jego kapitana i przyjaciela Williama Laurence'a, byłego członka floty królewskiej. Książka zawiera elementy historyczne oraz elementy fantastyczne.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

William Laurence, angielski arystokrata, jako daleki pretendent do odziedziczenia majątku, dobrowolnie wybrał karierę w marynarce wojennej. Stopniowo dosłużył się stopnia kapitana. Podczas wojny dowodzony przez niego okręt przechwytuje niewielki francuski okręt, na którego pokładzie marynarze znajdują smocze jajo. To wielkie wydarzenie, bowiem smoki w Europie są bardzo rzadkie. Smok wykluwa się jeszcze podczas rejsu i wybiera sobie na partnera właśnie Laurence'a. Dla mężczyzny oznacza to radykalną zmianę w życiu - musi porzucić wszelkie marzenia o karierze wojskowej, stabilizacji życiowej, a nawet ożenku. Służba w charakterze awiatora wymaga bowiem całkowitego oddania. Na szczęście pociechą dla Wiliama jest jego podopieczny, ochrzczony imieniem Temeraire (fr. lekkomyślny), obdarzony inteligencją i wspaniałą prezencją. Poza tym Temeraire reprezentuje rzadki gatunek smoka, oceniony wstępnie przez eksperta jako smok cesarski, pochodzący z Chin. Smok i awiator udają się do Szkocji, do specjalnego ośrodka, gdzie szkolą swe umiejętności militarne. Pierwszą służbę odbywają na kanale La Manche, gdzie Temeraire ma okazję wykazać się nowo nabytymi umiejętnościami w walce z francuskimi smokami. Jakiś czas później skromna obsada posterunku musi stawić czoła niespodziewanej inwazji francuskiej na Wyspy Brytyjskie. W czasie nierównej walki Temeraire ulegając instynktowi ujawnia niezwykłą umiejętność, zwaną boskim wiatrem, niszcząc okręty wroga i zapobiegając inwazji. Po walce okazuje się, że tą umiejętnością obdarzone są jedynie smoki niebiańskie, najrzadsze i najcenniejsze na świecie, a Temeraire jest jedynym przedstawicielem tego gatunku żyjącym poza Chinami.