Smok i jerzy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Smok i jerzy
The Dragon and the George
Autor Gordon R. Dickson
Tematyka powieść
Typ utworu powieść fantasy
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania USA
Język angielski
Data wydania 1976
Wydawca Doubleday
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 1991
Wydawca Amber
Przekład Izabella Śluzek, Andrzej Śluzek

Smok i jerzy (oryginalny tytuł ang. The Dragon and the George) – powieść fantasy autorstwa Gordona R. Dicksona, pierwsza tom cyklu Smok i jerzy. Krótszą formę opowieści wcześniej wydano w opowiadaniu pt. "Święty smok i jerzy" we wrześniu 1957 roku w numerze czasopisma The Magazine of Fantasy & Science Fiction.

Powieść przedstawia dzieje Jima Eckerta przeniesionego z naszego świata do świata równoległego, w którym magia działa naprawdę i jest zabójcza. Tam trafia do ciała smoka Gorbasha i musi nauczyć się w nim funkcjonować. W tym świecie, smoki powszechnie określają ludzi jako jerzych, w oparciu o doświadczenia ze świętym Jerzym z jednym w swoim rodzaju; stąd tytuł.

Jim próbuje ratować swoją narzeczoną, Angie, która trafia do magicznego świata przed nim, lecz jest więziona przez Ciemne Moce. Podczas podróży Jim i jego towarzysze muszą zmagać się z bandą jerzych i nieuczciwym smokiem Bryaghem, którzy są na usługach Ciemnych Mocy i ich stworzeń. Ciemne Moce ostatecznie planują podbić Anglię (i ewentualnie cały świat). Jim musi też zdawać sobie sprawę z tego, iż świat do którego trafił jest rzeczywisty a nie jest to tylko gra, i że to co czyni może mieć poważne konsekwencje dla ludzi z tego świata. Na końcu powieści, Jim (albo Sir James gdy zaczęto tak go nazywać w tym alternatywnym świecie) odzyskuje ludzki wygląd i musi wybrać czy chce pozostać w alternatywnej rzeczywistości lub wrócić do naszego świata i prowadzić życie niedocenianego wykładowcy akademickiego.

Akcja[edytuj | edytuj kod]

Akcja książki toczy się w jakiejś niejasnej, nieistniejącej wersji Anglii, z niewielkim albo bez związku ze stanem rzeczywistej geografii i historii. W kolejnych książkach (wszystkie napisane wiele lat po pierwszej) wiele miejsc i ludzi pojawiających się tam, nawiązuje do geografii i historii naszego świata, chociaż w zmienionej fantastycznej formie.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

W 1982 roku amerykańska wytwórnia filmowa Rankin/Bass nakręciła film animowany pt. The Flight of Dragons luźno oparty na tej powieści.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Neil Barron, wyd. (1999). Fantasy and Horror: A Critical Guide to Literature, Illustration, Film, TV, Radio and the Internet The Scarecrow Press, Inc. s. 368. ​ISBN 0-8108-3596-7​.
  • Algis Budrys (kwiecień 1997). Books. The Magazine of Fantasy and Science Fiction (Mercury Publications) 52 (4): 35.
  • John Clute; John Grant (1997). The Encyclopedia of Fantasy. New York: St. Martin's Press, s. 270. ​ISBN 0-88184-708-9​.
  • John Clute, Peter Nichols (1995). The Encyclopedia of Science Fiction. New York: St. Martin Press s. 331 ​ISBN 0-312-13486-X​.
  • Dragon and the George (1976) zawartość publikacji na Internet Speculative Fiction Database

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]