Smród życia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Smród życia
Life Stinks
Gatunek komedia, parodia
Data premiery 26 lipca 1991
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 92 min
Reżyseria Mel Brooks
Scenariusz Mel Brooks
Ron Clark
Rudy De Luca
Główne role Mel Brooks
Lesley Ann Warren
Jeffrey Tambor
Stuart Pankin
Howard Morris
Rudy De Luca
Theodore Wilson
Muzyka John Morris
Scenografia Steven B. Poster
Produkcja Mel Brooks
Wytwórnia Brooksfilms
MGM-Pathe Communications Co.
Dystrybucja Metro-Goldwyn-Mayer

Smród życia (ang. Life stinks) – film amerykańskiego reżysera Mela Brooksa z 1991 roku.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Miliarder Goddard Bolt jest biznesmenem bez skrupułów. Dla jego projektów budowlanych jak porty jachtowe i centra handlowe, wygania on z miejsc docelowych pierwotnych mieszkańców, chorych i emerytów. Gdy nabywa on dla swojego nowego projektu działki ze slumsów, uprzedza go jego konkurent Vance Crasswell, który kupuje drugą część tych terenów. Ponieważ żaden z nich nie chce sprzedać swojej połowy, Vance proponuje zakład: Goddard Bolt musi przeżyć w slumsach 30 dni, nie mogąc przy tym sięgać po żadne środki finansowe i ujawniać się nikomu jako miliarder. Aby go kontrolować, zostaje mu na nogę założona obroża z nadajnikiem, która alarmuje obie strony w wypadku opuszczenia terenu slumsów przez Bolta. Jeśli alarm jest aktywny dłużej niż 30 sekund, Goddard Bolt przegrywa zakład. Wystawiony na życie w slumsach, miliarder poznaje na własnej skórze różnice między bogactwem a biedą.

Poznaje tam byłą tancerkę, która zrezygnowała dla męża ze swojej kariery i po rozpadzie małżeństwa wylądowała na ulicy. W owej kobiecie, zwanej królową blaszanych puszek, zakochuje się protagonista. Udaje mu się wygrać zakład, jednak w międzyczasie zostaje on uznany przez swoich prawników, razem z jego konkurentem za niepoczytalnego. Po kilku przejściach udaje mu się jednak zmusić swojego konkurenta do przyznania się przed kamerą, że to właśnie on wygrał zakład. Przemieniony Bolt nakazuje budowę na swoim terenie dużego parku, darmowych mieszkań dla mieszkańców slumsów, jak i szpitala, a następnie poślubia byłą tancerkę.

Recenzje[edytuj | edytuj kod]

W czasopiśmie Cinema określono film jako komedię społeczną z tęgą farsą, z romantycznymi kiczowatymi elementami. Obraz dobrodusznych bezdomnych jest rażąco sentymentalny, a klimat dawnych filmów Brooksa traci trochę na rzecz wkomponowanego humoru, jednakże sytuacji komicznych jest w tym filmie mnóstwo.

Leksykon filmowy określił film jako powierzchowną komedię pełną promieniującego społecznego romantyzmu. Film pokazuje w banalny, ale także bolesny sposób, mieszczański świat biednych. Reżyser postawił raczej na zamieszanie i sentymentalny patos, zamiast na zuchwałość i ironię.

Tło[edytuj | edytuj kod]

Film został nakręcony w Los Angeles w Culver Studios w Culver City. Zarobił w amerykańskich kinach 4,1 miliona dolarów.

Obsada[edytuj | edytuj kod]