Smrek (Beskid Śląsko-Morawski)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Smrek
Smrk
Ilustracja
Widok na Smrek i Mały Smrek ze szczytu Łysej Góry
Państwo  Czechy
Położenie Stare Hamry
Pasmo Beskid Śląsko-Morawski, Karpaty
Wysokość 1276 m n.p.m.
Położenie na mapie Beskidu Śląskiego
Mapa konturowa Beskidu Śląskiego, po lewej nieco na dole znajduje się czarny trójkącik z opisem „Smrek”
Ziemia49°30′06″N 18°22′05″E/49,501667 18,368056
Masyw Smreku zimą – widok z Butořanky, na zboczu Łysej Góry

Smrek[1] (Velký Smrk, Smrk; 1276 m n.p.m.) – szczyt w Beskidzie Śląsko-Morawskim w Czechach. Położony jest między miejscowościami Ostravice i Čeladná – geograficznie znajduje się na Morawach.

W jego masywie można wyróżnić kilka innych szczytów – Malý Smrček (711 m n.p.m.), Smrček (858 m n.p.m.) i Malý Smrk (1174 m n.p.m.). Na górze nie wybudowano żadnego obiektu dla turystów, znajduje się za to książka pamiątkowa. Ze szczytu rozciąga się widok na Beskid Śląsko-Morawski (przede wszystkim niedaleką Łysą Górę, Śląsk czeski oraz północną część Moraw).

Smrek jest atrakcyjny pod względem przyrodniczym – na jego zboczu znajdują się wodospady Bučací (Bučací vodopády) – jedne z największych kaskadowych wodospadów w tej części Karpat. Dwa główne mierzą wspólnie 10 metrów, a całkowita długość tych wodospadów wynosi 40 metrów. W szczycie i w pobliżu utworzono rezerwat przyrody Smrk o powierzchni 160 ha w celu ochrony lasu świerkowego oraz jodłowo-bukowego. W masywie są jeszcze trzy inne, mniejsze rezerwaty – m.in. przy wodospadzie i Malým Smrku.

W okresie „normalizacji” na grzebieniu Smreka stanął pomnik studenta Jana Palacha, a w latach 80. XX w. Johna Lennona – powstało miejsce spotkań dysydentów z tego regionu. W 2004 r. powstał kolejny pomnik – trenera hokejowego Ivana Hlinki.

25 stycznia 2006 r. ze Smreku zeszła lawina śnieżna – jej ofiarą stał się narciarz. Była to pierwsza lawina w tej części Beskidów (i w całych czeskich Beskidach), która pociągnęła za sobą śmierć człowieka.

Piesze szlaki turystyczne na szczyt:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Nazewnictwo geograficzne świata. Zeszyt 11. Europa, Część I, 2009, Publikacja w formacie PDF.