Sobór św. Fiodora Uszakowa w Sarańsku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Sobór św. Fiodora Uszakowa
sobór katedralny
Ilustracja
Widok ogólny soboru, na pierwszym planie pomnik patrona świątyni
Państwo  Rosja
Republika  Mordowia
Miejscowość Coat of Arms of Saransk (Mordovia).png Sarańsk
Wyznanie prawosławne
Kościół Rosyjski Kościół Prawosławny
Eparchia sarańska i mordowska
Katedra od 2006
Wezwanie św. Fiodora Uszakowa
Wspomnienie liturgiczne 2/15 października
Położenie na mapie Mordowii
Mapa lokalizacyjna Mordowii
Sobór św. Fiodora Uszakowa
Sobór św. Fiodora Uszakowa
Położenie na mapie Rosji
Mapa lokalizacyjna Rosji
Sobór św. Fiodora Uszakowa
Sobór św. Fiodora Uszakowa
Ziemia54°10′53,36″N 45°10′53,62″E/54,181489 45,181561
Strona internetowa

Sobór św. Fiodora Uszakowa w Sarańskuprawosławny sobór w Sarańsku, katedra eparchii sarańskiej i mordowskiej.

W 1991 Święty Synod Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego wydzielił z terytorium eparchii penzeńskiej samodzielną eparchię sarańską i mordowską. Pierwszą katedrą nowej administratury stała się cerkiew św. Jana Teologa w Sarańsku, która jednak szybko okazała się do tych celów za mała. W związku z tym arcybiskup sarański i mordowski Warsonofiusz zwrócił się do władz Republiki Mordwińskiej z prośbą o zgodę na wzniesienie nowej cerkwi katedralnej. Po kanonizacji Fiodora Uszakowa dokonanej w 2001 przez Rosyjski Kościół Prawosławny został on wybrany na patrona przyszłego soboru. W porozumieniu z władzami lokalnymi jako lokalizacja świątyni został wybrany plac w Sarańsku u zbiegu ulic Bolszewickiej i Radzieckiej. W 2002 budowa soboru została uznana za inwestycję o szczególnym znaczeniu dla całej Mordowii, była wspierana finansowo przez szereg lokalnych prywatnych sponsorów. 8 maja tego samego roku dokonano poświęcenia kamienia węgielnego. Budowa została ukończona w 2006. 6 sierpnia tego roku obiekt poświęcił patriarcha moskiewski i całej Rusi Aleksy II.

Sobór przeznaczony jest dla jednoczesnego udziału w nabożeństwie 3000 osób. Obiekt utrzymany został w stylu empire. Jego główna kopuła (razem z krzyżem) wznosi się na wysokość 62 metrów. 12 dzwonów soboru zlokalizowano w czterech dzwonnicach w narożnikach obiektu.

We wnętrzu obiektu znajduje się ikonostas wykonany z pokrytego złotem drewna. Dzieli się on na trzy części, wyznaczone przez trzy ołtarze soboru: św. Fiodora Uszakowa (główny), św. Serafina z Sarowa (prawy) i Świętych Męczenników i Wyznawców Mordowskich (lewy). Ikonostas powstał w pracowni w Saratowie pod kierunkiem I. Szemiakina.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]