Sobór Objawienia Pańskiego w Gorłówce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sobór Objawienia Pańskiego
sobór katedralny
Państwo

 Ukraina

Obwód

 doniecki

Miejscowość

Gorłówka

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego

Eparchia

gorłowska

Wezwanie

Objawienia Pańskiego

Wspomnienie liturgiczne

6/19 stycznia

Położenie na mapie obwodu donieckiego
Mapa konturowa obwodu donieckiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Gorłówka, sobór Objawienia Pańskiego”
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa konturowa Ukrainy, po prawej znajduje się punkt z opisem „Gorłówka, sobór Objawienia Pańskiego”
Ziemia48°17′49,3″N 38°01′00,5″E/48,297028 38,016806

Sobór Objawienia Pańskiegoprawosławny sobór w Gorłówce, katedra eparchii gorłowskiej Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Cerkiew została wzniesiona na początku XXI w[1]. Jest to świątynia dwupoziomowa, pięciokopułowa[1], z górną cerkwią Objawienia Pańskiego (dotąd nieukończona) i dolną Świętych Nowomęczenników i Wyznawców Rosyjskich, oddaną do użytku liturgicznego 23 czerwca 2013[2] i poświęconą 18 września 2013, w ramach miejskich obchodów 1025. rocznicy chrztu Rusi. Ceremonię wielkiego poświęcenia prowadził metropolita kijowski i całej Ukrainy Włodzimierz w asyście metropolitów odeskiego i izmaelskiego Agatangela, donieckiego i mariupolskiego Hilariona, arcybiskupów ługańskiego i alczewskiego Mitrofana, charkowskiego i bohoduchowskiego Onufrego, zaporoskiego i melitopolskiego Łukasza, świętogórskiego Arseniusza, gorłowskiego i słowiańskiego Mitrofana, biskupów makiejewskiego Barnaby, roweńkowskiego i swierdłowskiego Pantelejmona, siewierodonieckiego i starobielskiego Nikodema, lwowskiego Filareta oraz emerytowanego schibiskupa gorłowskiego i słowiańskiego Alipiusza i emerytowanego biskupa konotopskiego Innocentego[3]. W budynku soboru znajdują się również pomieszczenia szkoły niedzielnej, zakrystii, baptysterium i pomieszczenie do produkcji prosfor[1]. Na cerkiewnej dzwonnicy znajduje się dwanaście dzwonów, z których największy waży pięć ton[1].

Podczas walk armii ukraińskiej z separatystami prorosyjskimi na Ukrainie Wschodniej, w czasie oblężenia Gorłówki, dolną cerkiew soboru zamieniono na schron dla ludności cywilnej. 10 sierpnia w pobliżu soboru wybuchł pocisk artyleryjski, przez co sześć osób odniosło rany[4]. Dwa dni po tym wydarzeniu ludność ukrywającą się w soborze ewakuowano[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]