Sobór Objawienia Pańskiego w Gorłówce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sobór Objawienia Pańskiego
sobór katedralny
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo  Ukraina
Obwód  doniecki
Miejscowość Gorlivka gerb.png Gorłówka
Wyznanie prawosławne
Kościół Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego
Eparchia gorłowska
Wezwanie Objawienia Pańskiego
Wspomnienie liturgiczne 6/19 stycznia
Położenie na mapie obwodu donieckiego
Mapa lokalizacyjna obwodu donieckiego
Sobór Objawienia Pańskiego
Sobór Objawienia Pańskiego
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa lokalizacyjna Ukrainy
Sobór Objawienia Pańskiego
Sobór Objawienia Pańskiego
Ziemia48°17′49,3″N 38°01′00,5″E/48,297028 38,016806

Sobór Objawienia Pańskiegoprawosławny sobór w Gorłówce, katedra eparchii gorłowskiej Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Cerkiew została wzniesiona na początku XXI w[1]. Jest to świątynia dwupoziomowa, pięciokopułowa[1], z górną cerkwią Objawienia Pańskiego (dotąd nieukończona) i dolną Świętych Nowomęczenników i Wyznawców Rosyjskich, oddaną do użytku liturgicznego 23 czerwca 2013[2] i poświęconą 18 września 2013, w ramach miejskich obchodów 1025. rocznicy chrztu Rusi. Ceremonię wielkiego poświęcenia prowadził metropolita kijowski i całej Ukrainy Włodzimierz w asyście metropolitów odeskiego i izmaelskiego Agatangela, donieckiego i mariupolskiego Hilariona, arcybiskupów ługańskiego i alczewskiego Mitrofana, charkowskiego i bohoduchowskiego Onufrego, zaporoskiego i melitopolskiego Łukasza, świętogórskiego Arseniusza, gorłowskiego i słowiańskiego Mitrofana, biskupów makiejewskiego Barnaby), rowenkowskiego i swierdłowskiego Pantelejmona, siewierodonieckiego i starobielskiego Nikodema, lwowskiego Filareta oraz emerytowanego schibiskupa gorłowskiego i słowiańskiego Alipiusza i emerytowanego biskupa konotopskiego Innocentego[3]. W budynku soboru znajdują się również pomieszczenia szkoły niedzielnej, zakrystii, baptysterium i pomieszczenie do produkcji prosfor[1]. Na cerkiewnej dzwonnicy znajduje się dwanaście dzwonów, z których największy waży pięć ton[1].

Podczas walk armii ukraińskiej z separatystami prorosyjskimi na Ukrainie Wschodniej, w czasie oblężenia Gorłówki, dolną cerkiew soboru zamieniono na schron dla ludności cywilnej. 10 sierpnia w pobliżu soboru wybuchł pocisk artyleryjski, przez co sześć osób odniosło rany[4]. Dwa dni po tym wydarzeniu ludność ukrywającą się w soborze ewakuowano[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]