Solucja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Solucja (z ang. solution – rozwiązanie) – tekst zawierający opis, jak ukończyć grę komputerową[1]. Tekst solucji składa się najczęściej ze zdań rozkazujących opisujących kolejne czynności. W tekście są zawarte najczęściej sposoby rozwiązania zagadek w grze lub wymienione są odpowiednie czynności doprowadzające do posunięcia fabuły naprzód.

Solucja może być ogólna, to znaczy może zawierać opis tylko najważniejszych czynności bez dokładniejszego wnikania, lub też szczegółowa - zawierająca dokładne informacje o tym, jak rozwiązać dany problem w grze albo jakie czynności wykonywać przez co bywa bardzo rozwlekła. Z reguły nie powinna ujawniać treści fabuły albo przynajmniej ograniczać to do niezbędnego minimum. Powinna być też obiektywna. Solucja, w przeciwieństwie do poradnika, wymienia czynności, które gracz najczęściej musi wykonać, aby ukończyć grę bądź rozwikłać daną zagadkę.

Treść solucji jest najczęściej napisana z użyciem trybu rozkazującego ("Weź", "Zobacz", "Przesuń", "Porozmawiaj"), jednak zdarzają się solucje napisane w pierwszej osobie, w której bohater "opowiada", jak radził sobie w sytuacjach, które zawiera fabuła gry ("Zrobiłem", "Wziąłem", "Zobaczyłem", "Porozmawiałem").

Solucje w zdecydowanej większości opisują gry przygodowe i podgatunki np. Survival horrory, gry przygodowo - zręcznościowe oraz czasem gry fabularne i zręcznościowe. Rzadko pojawiają się solucje innych gatunków gier np. strzelanek. Solucje do innych gatunków posiadają często również dołączone FAQ.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Solucja - walkthrough, opis przejścia gry. Słownik Gracza GRY-Online.pl (pol.). www.gry-online.pl. [dostęp 2015-06-01].