Song (cesarzowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Spacer.gif To jest biografia osoby noszącej chińskie nazwisko Song.
Song
Cesarzowa-małżonka Chin
Okres od 171
do 178
Jako żona Ling
Poprzedniczka Dou Miao
Następczyni He
Dane biograficzne
Dynastia Han
Data śmierci 178
Ojciec Song Feng
Mąż Ling

Song (chiń. 宋皇后; zm. 178) – pierwsza żona cesarza Chin Linga.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Przyszła cesarzowa Song pochodziła ze znakomitego, ale niezbyt wpływowego klanu. Jej ojciec, Song Feng był wnukiem brata konkubiny Song, żony cesarza Zhanga, która urodziła mu syna, księcia Liu Qinga. W czasie pierwszych lat cesarza Linga, Song Feng służył jako komendant w stołeczny mieście Luoyang. Jego siostra była żoną Liu Kui, księcia Bohai, brata cesarza Huana.

W 170 roku Song została wybrana na cesarską konkubinę, a w rok później mimo że nie była ukochaną konkubiną swojego męża, została mianowana cesarzową.

Już od początku małżeństwa z cesarzem Song nie była kochana przez męża. Kilka konkubin chciało ją zastąpić i próbowały rzucić na nią podejrzenie o uprawianie czarów i dopytywanie się nekromantów o długość życia cesarza. Zarzut wkrótce oddalono, ale podejrzenia pozostały. W 172 roku miało miejsce pewne wydarzenie, które rzuciło się cieniem na jej późniejsze życie – potężny eunuch Wang Fu fałszywie oskarżył księcia Liu Kui o zdradę i zmusił go do popełnienia samobójstwa, podobnie jak wszystkich jego krewnych i przyjaciół. Wang Fu i jego klika obawiali się wzrostu władzy cesarzowej Song i tego, że wywrze na nich zemstę za śmierć ciotki. Eunuchowie wsparli konkubiny i po raz kolejny oskarżyli cesarzową o uprawianie czarnej magi i trucie męża. W 178 roku cesarz Ling uwierzył plotkom i odebrał żonie tytuł cesarzowej i nakazał wymordować jej rodzinę. Song została przeniesiona do stanu pospólstwa i popełniła samobójstwo.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]