Spalona wieś (obraz Alberta Edelfelta)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Spalona wieś
Poltettu kylä
Ilustracja
Autor

Albert Edelfelt

Rodzaj

obraz

Data powstania

1879

Medium

olej na płótnie

Wymiary

124 × 199 cm

Miejsce przechowywania
Miejscowość

Helsinki

Lokalizacja

Cygnaeuksen galleria

Szkic obrazu autorstwa Edelfelta

Spalona wieś (fiń. Poltettu kylä) – obraz olejny namalowany przez fińskiego malarza Alberta Edelfelta w 1879 roku, znajdujący się w zbiorach Cygnaeuksen galleria w Helsinkach[1].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Obraz przedstawia scenę z okresu fińskiego powstania chłopskiego (1596–1597). Na pierwszym planie znajdują się trzy postacie: młoda kobieta, na wpół ślepy starzec i małe dziecko, chowające się za skałą, gdy na horyzoncie dymią zabudowania wsi podpalonej przez grupę żołnierzy, którzy pieszo i na koniach opuszczają to miejsce. Rodzina która przed nimi uciekła ze swoim dobytkiem załadowanym na saniach, do obrony ma jedynie topór i kuszę. Dookoła jest płaski krajobraz pokryty śniegiem[1].

Spalona wieś jest ucieleśnieniem wysiłków Edelfelta, by przedstawić wzruszające tematy za pomocą realistycznych obrazów historycznych, a nie tylko spektakularnych kostiumów i rekwizytów. Na obrazie faktyczne spalenie wsi jest ledwo widoczne na dalszym planie, a uwagę widza przykuwa strach ludzi na pierwszym planie. W szkicu do obrazu Edelfelta postać kobieca ściskała rękojeść topora, wyglądając agresywnie, ale w finalnej pracy również i ten szczegół pominął. Wzorem kompozycji spalonej wsi mógł być obraz przedstawiający wycofujących się z Rosji żołnierzy Wielkiej Armii cesarza Napoleona w 1812 roku, którego autorem był francuski artysta Joseph Fernand Boissard de Boisdenier[2]. Twarz starca na obrazie wzorowana jest na szkicu chłopa karelskiego wykonanym przez Edelfelta podczas jego podróży do wschodniej Finlandii w 1877 roku[3].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Obraz Alberta Edelfelta przedstawiający księcia Karola zniesławiającego ciało Klausa Fleminga, namalowany dwa lata wcześniej, również osadzony był w tej samej epoce, ale przedstawiał jedynie wzajemne spotkanie rządzących. Pod koniec 1878 roku Edelfelt zaczął planować namalowanie innego rodzaju obrazu historycznego następnej zimy w Paryżu, który mógłby wystawić na Salonie. Tematem mieli być uciekający chłopi z czasów powstania i tym razem kompozycja miała skupiać się szczególnie na bezbronnych ofiarach wojny[3]. Edelfeltowi szczególnie zależało na namalowaniu pokrytego śniegiem pejzażu, który z francuskiego punktu widzenia jako temat egzotyczny mógłby zrobić wrażenie w Paryżu. Edelfelt namalował obraz w całości w swoim paryskim atelier, ponieważ zimą trudno było malować na zewnątrz. Jednak nie był zadowolony z realizacji śniegu na ostatecznym obrazie i później żałował, że nie namalował obrazu w Finlandii. W Paryżu mógł skorzystać jedynie z kilku opracowań dotyczących śnieżnego krajobrazu, które wykonał naprędce w Finlandii i według niego efektowi końcowemu brakowało „poczucia rzeczywistości”[2][3].

Obraz został dobrze przyjęty na paryskim Salonie, jednak sam Edelfelt uznał go za na tyle nieudany, że uznał za konieczne całkowitą zmianę metod pracy i w przyszłości zwracanie większej uwagi na naturalność w projektowaniu swoich dzieł, co oznaczało malowanie na świeżym powietrzu. Od tego czasu nie malował już dzieł związanych z historią Finlandii dla Salonu. W Finlandii Spalona wieś była krytykowana, ponieważ członkowie rodziny chłopskiej wyglądali zbyt niechlujnie, przez co praca nie była estetyczna[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Den brända byn (Scen från Klubbekriget 1596). Albert Edelfeltin kirjeet. [dostęp 2023-10-22]. (fiń.).
  2. a b Elina Anttila: Albert Eldefelt. Pinx – maalaustaide Suomessa: Suuria kertomuksia. Weilin+Göös, 2001, s. 206.
  3. a b c d Rakel Kallio, Douglas Sivén: Albert Edelfelt. Douglas Productions Oy, 2004, s. 72-73.