Tektonika (architektura): Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
mNie podano opisu zmian
Tawbot (dyskusja | edycje)
poprawione linki na przekierowania: Gr. na Greka
Linia 1: Linia 1:
'''Tektonika''' ([[gr.]] ''tektoniké'' – sztuka budowlana, ciesielstwo) - sposób kompozycji budynku, spiętrzania mas. Określenie '''tektoniczny''' opisuje w architekturze budowlę o przejrzystej kompozycji i układzie [[konstrukcja|konstukcyjnym]], logicznym kształtowaniu bryły, wypływającym z kierunków spływania sił i nadającym wrażenie stabilności. Przeciwieństwem jest określenie '''atektoniczny''' – oznaczające dzieło o zagmatwanej, efekciarskiej kompozycji. Termin raczej nie używany.
'''Tektonika''' ([[Greka|gr.]] ''tektoniké'' – sztuka budowlana, ciesielstwo) - sposób kompozycji budynku, spiętrzania mas. Określenie '''tektoniczny''' opisuje w architekturze budowlę o przejrzystej kompozycji i układzie [[konstrukcja|konstukcyjnym]], logicznym kształtowaniu bryły, wypływającym z kierunków spływania sił i nadającym wrażenie stabilności. Przeciwieństwem jest określenie '''atektoniczny''' – oznaczające dzieło o zagmatwanej, efekciarskiej kompozycji. Termin raczej nie używany.


Zobacz też: [[przegląd zagadnień z zakresu architektury]].
Zobacz też: [[przegląd zagadnień z zakresu architektury]].

Wersja z 21:25, 3 wrz 2005

Tektonika (gr. tektoniké – sztuka budowlana, ciesielstwo) - sposób kompozycji budynku, spiętrzania mas. Określenie tektoniczny opisuje w architekturze budowlę o przejrzystej kompozycji i układzie konstukcyjnym, logicznym kształtowaniu bryły, wypływającym z kierunków spływania sił i nadającym wrażenie stabilności. Przeciwieństwem jest określenie atektoniczny – oznaczające dzieło o zagmatwanej, efekciarskiej kompozycji. Termin raczej nie używany.

Zobacz też: przegląd zagadnień z zakresu architektury.