Generał armii: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
drobne merytoryczne
źródło zmian :encyklopedia PWN 2004r.
Linia 39: Linia 39:
}}
}}
[[Plik:US-O11 insignia.svg|thumb|90px|General of the Army (USA)]]
[[Plik:US-O11 insignia.svg|thumb|90px|General of the Army (USA)]]
'''Generał armii''' - w wielu armiach świata najwyższy stopień generalski. Do 1945 roku najwyższym w Polsce stopniem generalskim był generał broni, nad generałem broni stał jeszcze stopień marszałka. Po II wojnie światowej, w armii polskiej na wzór radziecki wprowadzono czwarty stopień generalski, szczególnie, że zgodnie z tradycją wojskową stopień marszałkowski przysługuje tylko za zasługi wojenne i nie można go otrzymać za służbę pokojową. W okresie [[Polska Rzeczpospolita Ludowa|PRL-u]] w Polsce zamiast stopnia [[generał]]a był generał armii (formalnie ten stopień istniał również w III RP, jednakże nie został nigdy przyznany). W [[Stany Zjednoczone|USA]] istniały dwa stopnie tłumaczone jako "generał armii": ''General of Army'' (jednej - pięciogwiazdkowy) oraz ''General of the Armies'' (wielu - sześciogwiazdkowy). Obecnie w wielu krajach ten stopień występuje jako najwyższy po marszałku lub po prostu jako najwyższy stopień.
'''Generał armii''' - w wielu armiach świata najwyższy stopień generalski. Do 1945 roku najwyższym w Polsce stopniem generalskim był generał broni, nad generałem broni stał jeszcze stopień marszałka. Po II wojnie światowej, w armii polskiej wprowadzono czwarty stopień generalski, szczególnie, że zgodnie z tradycją wojskową stopień marszałkowski przysługuje tylko za zasługi wojenne i nie można go otrzymać za służbę pokojową. W okresie [[Polska Rzeczpospolita Ludowa|PRL-u]] w Polsce zamiast stopnia [[generał]]a był generał armii do roku 2004. W [[Stany Zjednoczone|USA]] istnieją dwa stopnie tłumaczone jako "generał armii": ''General of Army'' (jednej - pięciogwiazdkowy) oraz ''General of the Armies'' (wielu - sześciogwiazdkowy). Obecnie w wielu krajach ten stopień występuje jako najwyższy po marszałku lub po prostu jako najwyższy stopień.


===Generałowie armii w Ludowym Wojsku Polskim===
===Generałowie armii w Ludowym Wojsku Polskim===
Linia 45: Linia 45:
*[[Wojciech Jaruzelski]] (ur. [[1923]]) – [[29 września]] [[1973]];
*[[Wojciech Jaruzelski]] (ur. [[1923]]) – [[29 września]] [[1973]];
*[[Florian Siwicki]] (ur. [[1925]]) – [[12 października]] [[1984]].
*[[Florian Siwicki]] (ur. [[1925]]) – [[12 października]] [[1984]].

===Generałowie armii w Wojsku Polskim===
*[[Czesław Piątas]]


== Zobacz też ==
== Zobacz też ==

Wersja z 22:15, 10 lut 2010

Generał armii
Wojska Lądowe
Oznaczenie stopnia w LWP
naramiennik
naramiennik
kurtka nieprzemakalna
kurtka nieprzemakalna
General of the Army (USA)

Generał armii - w wielu armiach świata najwyższy stopień generalski. Do 1945 roku najwyższym w Polsce stopniem generalskim był generał broni, nad generałem broni stał jeszcze stopień marszałka. Po II wojnie światowej, w armii polskiej wprowadzono czwarty stopień generalski, szczególnie, że zgodnie z tradycją wojskową stopień marszałkowski przysługuje tylko za zasługi wojenne i nie można go otrzymać za służbę pokojową. W okresie PRL-u w Polsce zamiast stopnia generała był generał armii do roku 2004. W USA istnieją dwa stopnie tłumaczone jako "generał armii": General of Army (jednej - pięciogwiazdkowy) oraz General of the Armies (wielu - sześciogwiazdkowy). Obecnie w wielu krajach ten stopień występuje jako najwyższy po marszałku lub po prostu jako najwyższy stopień.

Generałowie armii w Ludowym Wojsku Polskim

Generałowie armii w Wojsku Polskim

Zobacz też