HMS Loyal London (1666): Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
dod do kat Okręty liniowe Royal Navy
dod do kat Żaglowe okręty liniowe Royal Navy
Linia 41: Linia 41:
{{DEFAULTSORT:Loyal London}}
{{DEFAULTSORT:Loyal London}}
[[Kategoria:Brytyjskie okręty z okresu XVII wieku]]
[[Kategoria:Brytyjskie okręty z okresu XVII wieku]]
[[Kategoria:Okręty liniowe Royal Navy]]
[[Kategoria:Żaglowe okręty liniowe Royal Navy]]


[[en:HMS Loyal London (1666)]]
[[en:HMS Loyal London (1666)]]

Wersja z 12:13, 21 mar 2010

Szablon:Okręt rozszerzony infobox HMS Loyal Londonangielski XVII-wieczny trzypokładowy okręt liniowy I rangi.

Historia

Okręt został zbudowany w czasie trwania drugiej wojny angielsko-holenderskiej, która wybuchła w 1665 roku i prawie od razu wziął w niej udział.

Niecałe dwa miesiące od wodowania "Loyal London" zmierzył się z flotą holenderską w bitwie pod North Foreland. "Loyal London" był w niej flagowym okrętem dowodzącego angielską ariergardą admirała Jeremiaha Smitha (eskadra "niebieska"). Mimo iż dwudniowa bitwa skończyła się ostatecznie zwycięstwem Anglików, ich ariergarda została pokonana przez zręcznie dowodzoną przez wiceadmirała Trompa ariergardę holenderską. Oddzielony, wskutek śmiałego manewru Holendrów, od reszty angielskiej floty, "Loyal London" poniósł poważne straty w ludziach (w tym 147 zabitych) i musiał być odholowany do portu już po pierwszym dniu bitwy.

Rok później, w dniach 22-24 czerwca (w Anglii: 12-14 czerwca - obowiązywał wtedy kalendarz juliański), kiedy flota holenderska pod dowództwem admirała de Ruytera zaatakowała Anglików na rzece Medway, "Loyal London", podobnie jak inne okręty Royal Navy znajdował się w porcie w Chatham. Zaskoczeni nagłym atakiem, Anglicy ulegli panice. Załogi porzuciły bez walki swoje statki, zatopiwszy je przedtem na płytkiej wodzie w porcie, aby nie dostały się w ręce Holendrów. Wraki zostały następnie podpalone przez holenderskie brandery. Taki los spotkał też "Loyal London".

Częściowo zniszczony "Loyal London" został następnie wydobyty i całkowicie odbudowany jako nowy okręt. Ponieważ bogaci londyńscy kupcy odmówili udziału w ponoszeniu kosztów przebudowy zniszczonego okrętu, jego nazwę zmieniono na "London".

Bibliografia

Szablon:Bibliografia start

  • Brian Lavery, Ships of the Line Volume I: Development of the Battlefleet 1650-1850, Naval Institute Press, Annapolis 1986
  • N.A.M. Rodger, The Command of the Ocean: A Naval History of Britain, 1649-1815, W. W. Norton & Company 2005

Szablon:Bibliografia stop