Bitwa w zatoce Hakodate: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Seibun (dyskusja | edycje)
drobne redakcyjne
Seibun (dyskusja | edycje)
drobne redakcyjne
Linia 21: Linia 21:
'''Bitwa morska pod Hakodate''' miała miejsce w dniach 4-[[10 maja]] [[1869]] r. w trakcie wojny Boshin ([[1868]]-[[1869]]).
'''Bitwa morska pod Hakodate''' miała miejsce w dniach 4-[[10 maja]] [[1869]] r. w trakcie wojny Boshin ([[1868]]-[[1869]]).


Starcie miało miejsce w zatoce Hakodate w północnej części wyspy [[Hokkaido]]. W walce wzięły udział jednostki floty [[shogunat]]u [[Tokugawa]], przejęte częściowo przez Republikę Ezo, a w części przez nowo tworzoną marynarkę [[Japonia|japońską]]. Jednostką flagową [[Republika Ezo|Republiki Ezo]] był okręt "Kaiten". Do jej zadań należała ochrona wyspy Hokkaido przed spodziewaną inwazją wojsk cesarstwa. Flota składała się początkowo z 8 okrętów parowych: "Kaiten" i "Banryū", [[kanonierka|kanonierek]] "Chiyodagata" i "Chodei", [[korweta|korwet]] "Kaiyō Maru" i "Kanrin Maru", a także "Mikaho" oraz "Shinsoku". "Kaiyō Maru" i "Shinsoku" zostały już na wstępie zniszczone podczas sztormu koło miasta [[Esashi]], a "Kanrin Maru" odniósł uszkodzenia i został zdobyty (a później wcielony do służby) przez siły cesarstwa.
Starcie miało miejsce w zatoce Hakodate w północnej części wyspy [[Hokkaido]]. W walce wzięły udział jednostki floty [[shogunat]]u [[Tokugawa]], przejęte częściowo przez Republikę Ezo, a w części przez nowo tworzoną marynarkę odbudowującego się cesarstwa.


Jednostką flagową [[Republika Ezo|Republiki Ezo]] był okręt "Kaiten". Do jej zadań należała ochrona wyspy Hokkaido przed spodziewaną inwazją wojsk cesarstwa. Flota składała się początkowo z 8 okrętów parowych: "Kaiten" i "Banryū", [[kanonierka|kanonierek]] "Chiyodagata" i "Chodei", [[korweta|korwet]] "Kaiyō Maru" i "Kanrin Maru", a także "Mikaho" oraz "Shinsoku". "Kaiyō Maru" i "Shinsoku" zostały już na wstępie zniszczone podczas sztormu koło miasta [[Esashi]], a "Kanrin Maru" odniósł uszkodzenia i został zdobyty (a później wcielony do służby) przez siły cesarstwa.
Flota cesarska składała się z wybudowanego we [[Francja|Francji]] [[okręt pancerny|okrętu pancernego]] "[[Kōtetsu]]", a także z jednostek "Kasuga" (fregata bocznokołowa), "Hiryu", "Teibu" i "Yoharu". Flota wspierała lądowe wojska cesarskie na wyspie Hokkaido, niszczyła umocnienia na nabrzeżu, atakując też okręty rebeliantów. Dnia [[4 maja]] flota cesarska zdobyła okręt "Chiyodagata". [[7 maja]] ciężkie trafienie otrzymał "Kaiten", który nie był w stanie kontynuować walki. Następnie okręt Republiki "Banryū" zatopił 11 maja cesarską korwetę "Chōyō", poszedł jednak później sam na dno na skutek znacznych uszkodzeń odniesionych w walce. Kilkudniowa bitwa zakończyła się klęską floty Republiki, przyczyniając się do ostatecznej porażki oddziałów shogunatu w rejonie Hakodate. W walce wziął udział przyszły admirał floty cesarskiej [[Heihachirō Tōgō]], który pełnił rolę oficera 3. klasy na pokładzie okrętu "Kasuga".

Flota cesarska składała się z wybudowanego we [[Francja|Francji]] [[okręt pancerny|okrętu pancernego]] "[[Kōtetsu]]", a także z jednostek "Kasuga" (fregata bocznokołowa), "Hiryu", "Teibu" i "Yoharu". Flota wspierała lądowe wojska cesarskie na wyspie Hokkaido, niszczyła umocnienia na nabrzeżu, atakując też okręty rebeliantów. Dnia [[4 maja]] flota cesarska zdobyła okręt "Chiyodagata". [[7 maja]] ciężkie trafienie otrzymał "Kaiten", który nie był w stanie kontynuować walki. Następnie okręt "Banryū" należący do Republiki zatopił 11 maja cesarską korwetę "Chōyō". Poszedł jednak później sam na dno na skutek znacznych uszkodzeń odniesionych w walce.

Kilkudniowa bitwa zakończyła się klęską floty Republiki, przyczyniając się do ostatecznej porażki oddziałów shogunatu w rejonie Hakodate. W walce wziął udział przyszły admirał floty cesarskiej [[Heihachirō Tōgō]], który pełnił rolę oficera 3. klasy na pokładzie okrętu "Kasuga".


== Źródła ==
== Źródła ==

Wersja z 17:43, 21 maj 2010

Bitwa morska pod Hakodate
Wojna Boshin 1868-1869
Ilustracja
{{{opis grafiki}}}
Czas

{{{czas}}}

Miejsce

Zatoka Hakodate, wyspa Hokkaido

Terytorium

Japonia

Wynik

porażka floty szogunatu

Strony konfliktu
Cesarstwo Japonii Republika Ezo
Dowódcy
? Arai Ikosunoke
Siły
8 okrętów 6 okrętów
Straty
1 okręt 3 okręty zatopione, 3 okręty zdobyte przez przeciwnika
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|}

Bitwa morska pod Hakodate miała miejsce w dniach 4-10 maja 1869 r. w trakcie wojny Boshin (1868-1869).

Starcie miało miejsce w zatoce Hakodate w północnej części wyspy Hokkaido. W walce wzięły udział jednostki floty shogunatu Tokugawa, przejęte częściowo przez Republikę Ezo, a w części przez nowo tworzoną marynarkę odbudowującego się cesarstwa.

Jednostką flagową Republiki Ezo był okręt "Kaiten". Do jej zadań należała ochrona wyspy Hokkaido przed spodziewaną inwazją wojsk cesarstwa. Flota składała się początkowo z 8 okrętów parowych: "Kaiten" i "Banryū", kanonierek "Chiyodagata" i "Chodei", korwet "Kaiyō Maru" i "Kanrin Maru", a także "Mikaho" oraz "Shinsoku". "Kaiyō Maru" i "Shinsoku" zostały już na wstępie zniszczone podczas sztormu koło miasta Esashi, a "Kanrin Maru" odniósł uszkodzenia i został zdobyty (a później wcielony do służby) przez siły cesarstwa.

Flota cesarska składała się z wybudowanego we Francji okrętu pancernego "Kōtetsu", a także z jednostek "Kasuga" (fregata bocznokołowa), "Hiryu", "Teibu" i "Yoharu". Flota wspierała lądowe wojska cesarskie na wyspie Hokkaido, niszczyła umocnienia na nabrzeżu, atakując też okręty rebeliantów. Dnia 4 maja flota cesarska zdobyła okręt "Chiyodagata". 7 maja ciężkie trafienie otrzymał "Kaiten", który nie był w stanie kontynuować walki. Następnie okręt "Banryū" należący do Republiki zatopił 11 maja cesarską korwetę "Chōyō". Poszedł jednak później sam na dno na skutek znacznych uszkodzeń odniesionych w walce.

Kilkudniowa bitwa zakończyła się klęską floty Republiki, przyczyniając się do ostatecznej porażki oddziałów shogunatu w rejonie Hakodate. W walce wziął udział przyszły admirał floty cesarskiej Heihachirō Tōgō, który pełnił rolę oficera 3. klasy na pokładzie okrętu "Kasuga".

Źródła

  • Ballard C.B.: Vice-Admiral G.A. The Influence of the Sea on the Political History of Japan. London: John Murray, 1921.
  • Onodera Eikō: Boshin Nanboku Senso to Tohoku Seiken. Sendai: Kita no Sha, 2004.
  • Hansgeorg Jentschura, Dieter Jung, Peter Mickel, Warships of the Imperial Japanese Navy, 1869-1945, Naval Institute Press, Annapolis, 1977, ISBN 0-87021-893-X