Okręt pancerny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
CSS "Virginia", jeden z pierwszych okrętów pancernych

Okręt pancerny to ogólnie okręt mający pancerz. Obejmuje klasy okrętów takie, jak m.in. pancernik i krążownik.

Jako ogólne określenie, termin ten jest jednak rzadko używany, najczęściej w przypadku okrętów trudnych do jednoznacznego dokładnego zaklasyfikowania. Z tej racji, pojęcie "okręt pancerny" częściej używane jest dla zbiorczego określenia wczesnych okrętów wyposażonych w pancerz, budowanych od lat 50. do około lat 70. XIX wieku, w okresie, kiedy dopiero kształtowały się koncepcje okrętów opancerzonych poszczególnych klas (znaczenie odpowiadające angielskiemu ironclad).

W tym znaczeniu, określenie to obejmuje okręty klasyfikowane wówczas m.in. jako fregaty pancerne, korwety pancerne, pancerniki, monitory, baterie pływające i inne, trudne czasami do sklasyfikowania (jak pancerne taranowce). Do końca XIX wieku wykształciła się klasa pancerników generacji przeddrednotów jako główna i najsilniejsza klasa okrętów pancernych, oraz klasy mniejszych okrętów: monitorów, kanonierek pancernych, pancerników przybrzeżnych, krążowników pancernopokładowych i krążowników pancernych.

Ponadto, "okręt pancerny" (niem. Panzerschiff) był oficjalną niemiecką klasą okrętów typu Deutschland (tzw. potocznie "pancerników kieszonkowych").