Mały ZHR: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 5 bajtów ,  9 lat temu
m
m (HotCat: Usunięto kategorię "Historia harcerstwa")
Organizacja ta, po zjednoczeniu podobnych nieformalnych grup [[harcerstwo|harcerskich]] z całej Polski w [[1989]] r, które to zjednoczenie zostało również nazwane [[Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej|Związkiem Harcerstwa Rzeczypospolitej]], jest dla odróżnienia nazywane "małym ZHR".
 
Po pielgrzymce papieskiej w [[1987]] r. coraz więcej środowisk niezależnych decydowało się na jawne podejmowanie działalności opozycyjnej. Ten nurt myślenia, szczególnie po doświadczeniach [[Biała Służba|Białej Służby 87]], pojawił się również w gronie trójmiejskich instruktorów harcerskich związanych z [[Ruch HarcerstwaHarcerski Rzeczypospolitej|Ruchem Harcerskim Rzeczypospolitej]]. Uznając, iż ujawnienie nielegalnej działalności harcerskiej nie pociągnie za sobą represji wobec harcerzy i ich rodzin, zdecydowali się na stworzenie niezależnej organizacji harcerskiej – jawnej, choć nielegalnej w świetle ówczesnego prawa o [[stowarzyszenie|stowarzyszeniach]], które dawało [[Związek Harcerstwa Polskiego|ZHP]] monopol na posługiwanie się symboliką harcerską.
 
[[11 listopada]] [[1988]] r. powołany został w Gdyni Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej (ZHR). W jego skład weszły drużyny z Gdyni, [[Sopot]]u, [[Szczecin]]a i Kotliny Kłodzkiej oraz liczne grono trójmiejskich instruktorów związanych wcześniej z [[Ruch Harcerskiharcerski|Ruchem Harcerskim]] (RH). Komendantem organizacji wybrany został [[harcmistrz]] [[Michał Guć]], jego zastępcą – hm. [[Piotr Wysocki]], obaj z Gdyni. Pomysłodawcą nazwy był hm. [[Maciej Lisicki]] z Gdańska.
 
Organizacja prowadziła działalność wychowawczą, propagowała ideę niezależnego harcerstwa, wydawała przy wsparciu podziemnej [[Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność"|"Solidarności"]], niezależną gazetkę "Wtyczka", kierowaną do uczniów szkół średnich, współpracowała z innymi niezależnymi organizacjami młodzieżowymi.
11 660

edycji

Menu nawigacyjne