Czameria: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
m →‎Linki zewnętrzne: drobne merytoryczne
m drobne merytoryczne
Linia 1: Linia 1:
'''Czameria''' ([[język albański|alb.]] ''Çamëria'', [[język grecki|gr.]] ''Τσαμουριά'') - albańska nazwa nadmorskiego regionu [[Epir]]u, obecnie w większości w greckiej [[Nomos (podział administracyjny Grecji)|prefekturze]] [[Tesprotia]].
'''Czameria''' ([[język albański|alb.]] ''Çamëria'', [[język grecki|gr.]] ''Τσαμουριά'') - albańska nazwa nadmorskiego regionu [[Epir]]u, obecnie w większości w greckiej [[Nomos (podział administracyjny Grecji)|prefekturze]] [[Tesprotia]].


Jego granicę zachodnią stanowi Morze Jońskie, na północy rzeka Pavël ([[Pavlle]]), na południu rzeka [[Acheron]], wschodnia granica Czamurii przebiega wzdłuż pasma gór [[Paramithias]] i [[Tsamanta]].
Jego granicę zachodnią stanowi [[Morze Jońskie]], na północy rzeka Pavël ([[Pavlle]]), na południu rzeka [[Acheron]], wschodnia granica Czamerii przebiega wzdłuż pasma gór [[Paramithias]] i [[Tsamanta]].
W przeszłości w tym regionie mieszkali m.in. albańscy [[Czamowie (Albańczycy)|Czamowie]], w większości [[muzułmanie]], ale także prawosławni. W czasach Imperium Osmańskiego była to część sandżaku [[Janina]]. W XVII-XVIII w. nastąpiła prawie całkowita islamizacja miejscowej ludności. W [[1913]] r. na konferencji londyńskiej mocarstwa zdecydowały przekazać Grecji większość tego obszaru. Uwzględniający kategorię językową i religijną grecki spis powszechny z [[1928]] r. określał liczbę albańskojęzycznych muzułmanów w całym państwie na 19 198 osób, z czego 17 008 zamieszkiwało zachodnią część Epiru.<ref>Resultats statistiques du rencensement de la population de la Grece du 15-16 mai 1928, Athenes 1933, vol. IV.</ref>
W przeszłości w tym regionie mieszkali m.in. albańscy [[Czamowie (Albańczycy)|Czamowie]], w większości [[muzułmanie]], ale także prawosławni. W czasach Imperium Osmańskiego była to część sandżaku [[Joanina]]. W XVII-XVIII w. nastąpiła prawie całkowita islamizacja miejscowej ludności. W [[1913]] r. na konferencji londyńskiej mocarstwa zdecydowały przekazać Grecji większość tego obszaru. Uwzględniający kategorię językową i religijną grecki spis powszechny z [[1928]] r. określał liczbę albańsko-języcznych muzułmanów w całym państwie na 19 198 osób, z czego 17 008 zamieszkiwało zachodnią część Epiru.<ref>Resultats statistiques du rencensement de la population de la Grece du 15-16 mai 1928, Athenes 1933, vol. IV.</ref>


Po stronie albańskiej znalazła się niewielka część obszaru Czamerii, z miastem [[Konispol]].
Po stronie albańskiej znalazła się niewielka część obszaru Czamerii, z miastem [[Konispol]].

Wersja z 01:11, 7 lip 2010

Czameria (alb. Çamëria, gr. Τσαμουριά) - albańska nazwa nadmorskiego regionu Epiru, obecnie w większości w greckiej prefekturze Tesprotia.

Jego granicę zachodnią stanowi Morze Jońskie, na północy rzeka Pavël (Pavlle), na południu rzeka Acheron, wschodnia granica Czamerii przebiega wzdłuż pasma gór Paramithias i Tsamanta. W przeszłości w tym regionie mieszkali m.in. albańscy Czamowie, w większości muzułmanie, ale także prawosławni. W czasach Imperium Osmańskiego była to część sandżaku Joanina. W XVII-XVIII w. nastąpiła prawie całkowita islamizacja miejscowej ludności. W 1913 r. na konferencji londyńskiej mocarstwa zdecydowały przekazać Grecji większość tego obszaru. Uwzględniający kategorię językową i religijną grecki spis powszechny z 1928 r. określał liczbę albańsko-języcznych muzułmanów w całym państwie na 19 198 osób, z czego 17 008 zamieszkiwało zachodnią część Epiru.[1]

Po stronie albańskiej znalazła się niewielka część obszaru Czamerii, z miastem Konispol. W czasie II wojny światowej muzułmanie opowiedzieli się po stronie państw osi, po wojnie stali się ofiarą zbrodni i wypędzeń[2]. Prawosławni mogli pozostać, ale nie wolno im było publicznie używać języka albańskiego.

Z Czamerii pochodził jeden z działaczy albańskiego odrodzenia narodowego Abedin Dino.

Bibliografia

  • G. Arsz, Albania i Epir w konce XVIII – naczale XIX wieka, Moskwa 1963.
  • T. Czekalski, Pogrobowcy Wielkiej Idei, Kraków 2007.
  • M. Mazower, Three forms of Political Justice: Greece 1944-1945, [w:] After the war was over. Reconstructing the Family, Nation and State in Greece, 1943-1960, ed. M. Mazower, Princeton 2000, s. 25.

Linki zewnętrzne

  1. Resultats statistiques du rencensement de la population de la Grece du 15-16 mai 1928, Athenes 1933, vol. IV.
  2. http://www.cameriainstitute.org/en/history Chameria