Kino Iluzjon: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
KamikazeBot (dyskusja | edycje)
przelinkowanie grafiki
KamikazeBot (dyskusja | edycje)
→‎Zobacz też: usunięcie stuba tematycznego, zmiany kosmetyczne
Linia 12: Linia 12:
* [http://www.fn.org.pl/page/index.php?str=7 Iluzjon na stronach Filmoteki Narodowej]
* [http://www.fn.org.pl/page/index.php?str=7 Iluzjon na stronach Filmoteki Narodowej]


{{Warszawa stub}}


[[Kategoria:Kina w Warszawie|Iluzjon]]
[[Kategoria:Kina w Warszawie|Iluzjon]]

Wersja z 15:31, 31 gru 2010

Kino Iluzjon - siedziba przy Narbutta

Iluzjon Filmoteki Narodowej - Muzeum Sztuki Filmowej – warszawskie kino studyjne należące do Filmoteki Narodowej. Repertuar obejmuje filmy należące do klasyki filmowej, festiwale, przeglądy i pokazy specjalne.

Początki działalności sięgają drugiej połowy lat 50. XX wieku. Iluzjon kilkakrotnie zmieniał siedzibę. Projekcje odbywały się w budynku przy Alei Szucha, dwukrotnie w kinie Polonia, w sali Pod kopułą, a do 1996 r. w kinie Śląsk.[1] Od lutego 1997 r. do listopada 2008 r. kino mieściło się w budynku dawnego kina Stolica przy ul. Narbutta 50a. Od stycznia 2009 r. wznowiło działalność w audytorium im. Stefana Dembego w Bibliotece Narodowej przy Al. Niepodległości 213. Z Bibilioteką Narodową podpisało umowę na 3 lata. Los budynku przy Narbutta nie jest jeszcze przesądzony. Filmoteka Narodowa ma zamiar odkupić go od Max Filmu dzięki pomocy finansowej od Ministerstwa Kultury, przeprowadzić w nim gruntowny remont, a później do niego powrócić.[2]

Burzliwym losom kina wielokrotnie towarzyszyło wsparcie ze strony społeczeństwa. Kiedy w 1996 r. Filmoteka musiała opuścić budynek kina Śląsk, warszawskimi ulicami przemaszerowała manifestacja kilkuset studentów Uniwersytetu Warszawskiego, domagających się odwołania tej decyzji. Podczas wakacji 2008 r. w Internecie zamieszczona została petycja w obronie kina wobec groźby jego zamknięcia. W ciągu miesiąca od jej uruchomienia zebrano ponad 11.000 podpisów wspierających podtrzymanie istnienia placówki.[3] W dyskusję na temat Iluzjonu włączyła się także stołeczna prasa, w szczególności stołeczny dodatek Gazety Wyborczej,[4] a także Zieloni 2004.

Przypisy

Zobacz też