Hunwejbini: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Makecat-bot (dyskusja | edycje)
m r2.7.3) (Robot dodał uk:Хунвейбіни
Addbot (dyskusja | edycje)
m Bot: Przenoszę 22 linków interwiki do Wikidata, znajdziesz je teraz w zasobie d:q821788
Linia 21: Linia 21:
[[Kategoria:Maoizm]]
[[Kategoria:Maoizm]]


[[bg:Хунвейбин]]
[[da:Den Røde Garde (Kina)]]
[[de:Rote Garde (China)]]
[[en:Red Guards (China)]]
[[es:Guardias rojos (China)]]
[[eo:Ruĝaj gardistoj]]
[[fr:Garde rouge (Chine)]]
[[ko:홍위병]]
[[hi:लाल रक्षक]]
[[id:Pengawal Merah]]
[[it:Guardie Rosse (Rivoluzione Culturale)]]
[[he:המשמרות האדומים]]
[[nl:Rode Garde (China)]]
[[ja:紅衛兵]]
[[no:Rødegardistene]]
[[pt:Guarda Vermelha (China)]]
[[ro:Gărzile Roșii (China)]]
[[ru:Хунвэйбины]]
[[sv:Rödgardister]]
[[th:ยุวชนแดง]]
[[uk:Хунвейбіни]]
[[uk:Хунвейбіни]]
[[vi:Hồng vệ binh]]
[[zh:红卫兵]]

Wersja z 21:08, 12 mar 2013

Szablon:Nazwa chińska infobox

Hunwejbini albo Czerwona Gwardia – komunistyczna organizacja młodzieżowa działająca w Chinach podczas rewolucji kulturalnej, w latach 1966-1968. Podobnych organizacji powstawało wówczas wiele, ale Czerwona Gwardia była najbardziej wpływowa. Dziś określenie hunwejbin jest używane na określenie członków wszystkich z nich.

Chociaż według propagandy hunwejbini mieli się zajmować prowadzeniem rewolucji, to w rzeczywistości wykorzystywani byli do wewnątrzpartyjnych rozgrywek między liderami chińskiej partii komunistycznej. Czerwona Gwardia pozostawała pod rozkazami przewodniczącego partii Mao Zedonga. Popełniały liczne okrucieństwa, torturując, przetrzymując, poniżając, a niekiedy zabijając ludzi uznanych za "wrogów ludu", do których zaliczano przede wszystkim nieliczną chińską inteligencję.

W drugim okresie rewolucji, kiedy hunwejbini zaczęli wymykać się spod kontroli, Mao wprowadził do uczelni, urzędów i zakładów pracy wojsko. Najbardziej krewkich liderów hunwejbinów stracono, a dziesiątki tysięcy członków zesłano na wieś, żeby "uczyli się pracy od chłopów".

Etymologia

Polskie słowo hunwejbin odbiega od chińskiego, bo zostało zapożyczone przez rosyjską transkrypcję Palladiusza, w której nazwę Czerwonej Gwardii zapisuje się jako Хунвэйбин (m.in. n tylnojęzykowe jest zapisywane jako н, a nie jako ng). W okresie rewolucji kulturalnej polska prasa korzystała bowiem głównie ze źródeł rosyjskich. Z języka rosyjskiego do polskiego przeniknął też podział na liczbę mnogą (oznaczającą Czerwoną Gwardię – Hunwejbini) i pojedynczą (oznaczającą czerwonogwardzistę – hunwejbina).