Statut Organiczny dla Królestwa Polskiego: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
uzupełnienie danych
m (Bot: Przenoszę linki interwiki (3) do Wikidata, są teraz dostępne do edycji na d:q1157192)
(uzupełnienie danych)
Car przyrzekł w statucie swobody wyznań religijnych, prawo przenoszenia się, nietykalność własności, z zastrzeżeniem groźby jej utraty w wypadku zdrady stanu. Do dalszych wolności, gwarantowanych przez statut, należało zachowanie języka polskiego w urzędach i oddzielnej administracji kraju. W art. 34 czytamy: ''"Wszystkie interesa administracyjne i sądowe w Królestwie Polskim będą się odbywać w języku polskim"''. Od roku [[1836]] jednak urzędnicy znający język rosyjski mieli pierwszeństwo w przyjmowaniu do służby państwowej, a w [[1837]] roku wprowadzono całkowity zakaz nominacji na urząd nieumiejących biegle mówić w tym języku.
 
Utrzymano wydawanie "[[Dziennik Praw Królestwa Polskiego|Dziennika Praw Królestwa Polskiego]]" (art. 33), lecz wszystkie ukazy ogłaszano wpierw po rosyjsku, potem po polsku.
 
Podporządkowano Rosji także Kościół i oświatę. Na wspomnianej wcześniej liście stanowisk zatwierdzanych przez cara jako pierwsi są wymienieni arcybiskupi oraz biskupi.
 
== Rzeczywistość Statutowa Królestwa ==
W praktyce postanowienia statutu nie zostały dotrzymane. W 1833 roku na terenie Królestwa wprowadzono "''stan oblężenia''" a co za tym idzie prawo wojskowe uzyskało pierwszeństwo.<ref>[http://pbc.biaman.pl/dlibra/doccontent?id=4386&dirids=1 Dziennik Praw Królestwa Polskiego. 1834 Tom 15, nr 57 ss. 224 - 229] ukaz z 11/23 kwietnia 1833 ogłoszony 26 czerwca tegoż roku</ref> Działała jedynie Rada Administracyjna pod kierunkiem [[Iwan Paskiewicz|Iwana Paskiewicza]] oraz Rada Stanu jako organ doradczy petersburskiej Rady Państwa. Systematycznie zwiększano kompetencje Rady Administracyjnej i [[Namiestnik (Królestwo Polskie)|namiestnika]]. W ciągu następnych lat wzmożono działania [[rusyfikacja na ziemiach polskich|rusyfikacyjne]] i unifikacyjne. Stopniowo wprowadzano [[język rosyjski]] do urzędów i likwidowano odrębność administracyjną Królestwa. W [[1837]] [[województwo|województwa]] nazwano [[gubernia]]mi, a komisje wojewódzkie rządami gubernialnymi. Ukazem z 6/18 września [[1841]] zlikwidowano Radę Stanu i Sąd Najwyższej Instancji Królestwa przekazując ich funkcje odpowiednim departamentom [[Senat Rządzący|Senatu]] w Petersburgu. W [[1847]] wprowadzono [[Kodeks Kar Głównych i Poprawczych]], w [[1849]] na miejsce [[miary nowopolskie|miar nowopolskich]] wprowadzono [[miary rosyjskie]]. Taka polityka utrzymała się do końca trwania władzy rosyjskiej na ziemiach polskich.
 
{{Przypisy}}
 
== Bibliografia ==
15 897

edycji

Menu nawigacyjne