Radio Afera: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Paweł1995 (dyskusja | edycje)
Nie podano opisu zmian
Circa od połowy 2013 liner brzmi właśnie "rockowo i alternatywnie", co można sprawdzić na stronie afera.com.pl
Linia 28: Linia 28:
[[grupa docelowa|Grupę docelową]] rozgłośni stanowią głównie młodzi ludzie w wieku 15-29 lat. Prezentuje przede wszystkim [[rock]]a i [[muzyka alternatywna|muzykę alternatywną]]. Oferuje programy humorystyczne, kulturalne i filmowe.
[[grupa docelowa|Grupę docelową]] rozgłośni stanowią głównie młodzi ludzie w wieku 15-29 lat. Prezentuje przede wszystkim [[rock]]a i [[muzyka alternatywna|muzykę alternatywną]]. Oferuje programy humorystyczne, kulturalne i filmowe.


[[Liner]] Radia Afera brzmi: "Alternatywa w eterze".
[[Liner]] Radia Afera brzmi: "Rockowo i alternatywnie".


== Historia ==
== Historia ==

Wersja z 00:14, 17 sty 2014

Radio Afera
Państwo {{{państwo}}}
Język

polski

Realizatorka Radia Afera w akademiku DS5. Stan w roku 1996
Realizatorka studia emisyjnego po remoncie i wymianie sprzętu. Stan w roku 2009

Radio Afera – całodobowa, studencka rozgłośnia Politechniki Poznańskiej, nadająca na falach ultrakrótkich od 1990 roku (od 1995 roku na częstotliwości 98,6 FM) na terenie Poznania. Pierwsza niepubliczna rozgłośnia w stolicy Wielkopolski. Audycje radia tworzą wolontariusze, głównie studenci. Wielu studentów, którzy byli związani z Radiem Afera - znalazło potem pracę w profesjonalnych mediach.

Grupę docelową rozgłośni stanowią głównie młodzi ludzie w wieku 15-29 lat. Prezentuje przede wszystkim rocka i muzykę alternatywną. Oferuje programy humorystyczne, kulturalne i filmowe.

Liner Radia Afera brzmi: "Rockowo i alternatywnie".

Historia

Radio Afera nadaje od 1990 r. Wcześniej był to studencki radiowęzeł, uruchomiony 15 marca 1971. Spory o genezę nazwy stacji trwają do dziś. Według jednej z wersji, miano „Afera” wzięło się od nieuzgodnionego z ówczesnymi władzami politechniki położenia kabla do transmisji. Inna wersja mówi o zaginięciu głośników montowanych w pokojach domów studenckich.

„Afera” była pierwszą niepubliczną stacją nadającą w Poznaniu. Początkowo program nadawano przez kilka godzin rano i wieczorem. Koncesję radio uzyskało w 1995 r., a rok później zaczęło nadawać od godz. 6 do północy. Od grudnia 2002 roku nadaje przez całą dobę.

Do historii rozgłośni przeszedł całodzienny program nadawany z dostawczego Żuka z plandeką, zaparkowanego przed akademikiem z powodu wakacyjnej dezynsekcji pomieszczeń akademików Politechniki Poznańskiej i wydany przez władze uczelni zakaz wstępu, także do siedziby radia.

Od 2004 roku Afera należy do Grupy Polskie Rozgłośnie Akademickie.

Audycje

W Aferze kilka programów nadawanych było, albo i jest nadal, od wielu lat. Zaliczyć do nich można na przykład:

  • "Nawiedzone Studio" – rock i metal progresywny, nadawana w niedziele w nocy, prowadzący – Andrzej Masłowski.
  • "Thrashing Madness" – różne odmiany metalu, nadawana w piątki w nocy, różni prowadzący.
  • "Tylko Rock", potem przemianowany na "Oblicza Rocka" – muzyka rockowa, nadawana codziennie po południu, prowadzili członkowie redakcji muzycznej.
  • "Blues Ranus" – blues i blues rock, różne terminy, prowadzący – Krzysztof Ranus.
  • "Aferzasta" – lista najnowszych i najchętniej słuchanych utworów tygodnia. Prowadzący Michał Łakomecki. Wcześniej między innymi: Michał Łakomecki i Romek Kłosowski, Paweł Wrzeszczyński i Radosław Kaczmarek, Rafał Błachowski, Jędrzej Świerczyński, Jacek Łuczak (pierwszy prowadzący). Czasami współprowadzącymi są zaproszeni do gościa słuchacze. W trakcie 986 notowania Afera otworzyła swoje studio i każdy chętny mógł poprowadzić część audycji.
  • "Pół żartem – pół serio" – Magdalena Szydłowska, Radosław Nawrot.
  • "Neverland" – jedyna w kraju tak długowieczna audycja poświęcona fantastyce, nadawana bez przerwy od 2002 roku, od dłuższego czasu w sobotnie popołudnie, cały czas w niemal niezmienionej ekipie – pierwszymi prowadzącymi byli Martyna Plisenko, Jakub Marszałkowski i Michał Gawroński, którego później zastąpił Michał Czapski. W 2006 r. do zespołu dołączył Błażej Szydzisz.
  • "Alternatywne Brambory" – muzyka alternatywna pochodząca z różnych stron świata. Trzon stanowią wykonawcy z Czech, Słowacji, Rosji i innych krajów ościennych. Prezentowani artyści posługują się każdym, z wyjątkiem angielskiego, językiem. Prowadzący: Krzysztof Kuźmicz, Łukasz Nowak, Bartosz Synowiec, Adam Hubert.
  • "Hurtownia" - audycja wzorowana na ramówce dużych, komercyjnych stacji radiowych, gdzie muzyka przeplata się z wiadomościami i materiałami dziennikarskimi. Daleka jednak od komercyjnych informacji i wydarzeń. Popularna głównie z powodu licznych konkursów z nagrodami. Prowadzący: Piosik Marcin, Jędrzejczak Bartosz, Piechocki Dawid, Wasilczyk-Kryger Agnieszka, Kalina Piotr, Dzięgiel Przemysław, Józefowicz Maria, Synowiec Bartosz, Fiałkowski Artur, Kuźniewski Mateusz, Malak Zbigniew, Springer Karolina, Przynoga Arletta
Współczesna siedziba Radia Afera. Galeria
Studio Produkcyjne (nagraniowe).
Reżyserka studia produkcyjnego.
Obecne studio emisyjne Radia Afera.
Studio emisyjne.
Realizatorka studia emisyjnego Radia Afera.
Newsroom.
Historyczne studio Radia Afera. Galeria
Realizatorka Radia Afera. Z boku niestosowane we współczesnych rozgłośniach, profesjonalne magnetofony szpulowe "Revox-Studer". Rok 1996.
Radio Afera nadaje kilkudniowy program z Żuka. W tle zamknięte pomieszczenia radiowe z powodu dezynsekcji akademika.
Plenerowe studio Radia Afera na Starym Rynku w Poznaniu. Dzień wagarowicza 1996.
Historyczna realizatorka w DS 5. Obecnie w tym samym miejscu znajduje się nowoczesne miejsce pracy realizatora.

Urodziny radia

Co roku, na przełomie października i listopada organizowane są urodziny Radia Afera. Z reguły trwają cały tydzień, podczas którego organizowane są przeróżne imprezy, od przedstawień teatralnych, poprzez seanse filmowe, aż po wielkie koncerty.

Linki zewnętrzne