Czarny Lew 777: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
EmausBot (dyskusja | edycje)
m Bot: Przenoszę linki interwiki (1) do Wikidata, są teraz dostępne do edycji na d:Q9198183
m typo
Linia 1: Linia 1:
'''Czarny Lew 777''' ([[język czeski|cz.]] Černý lev 777) - czechosłowacka organizacja [[antykomunizm|antykomunistyczna]] w latach powojennych.
'''Czarny Lew 777''' ([[język czeski|cz.]] Černý lev 777) - czechosłowacka organizacja [[antykomunizm|antykomunistyczna]] w latach powojennych.


Organizacja została założona pod koniec [[1948]] r., po przejęciu władzy przez [[komunizm|komunistów]] w lutym tego roku, przez [[Jiří Řezáč]]a i [[Jaroslav (Igor) Sirotek|Jarosłava Sirotka]]. Główną rolę odgrywał J. Řezáč. Pochodzili oni z [[katolicyzm|katolickich]] rodzin. Liczyli, że [[USA]] wyzwolą [[Czechosłowacja|Czechosłowację]] z komunizmu. Pierwszą przeprowadzoną akcją było przecięcie linii elektrycznej w kwietniu [[1949]] r. w rejonie wsi Nechvalice, gdzie była zakładana spółdzielnia rolnicza (kolektywne gospodarstwo rolnicze). Wkrótce do organizacji wstąpili [[Bohumil Šíma]], który wszedł w skład kierownictwa, [[Josef Novák]] i [[Jiří Dolista]]. Ogółem organizacja liczyła jedynie 7 osób. Nazwano ją Czarny Lew 777. Kolejna akcja miała już poważniejszy charakter. J. Řezáč i J. Sirotek ostrzelali z jadącego motocykla działacza komunistycznego Stanislava Čiháka, aby go zastraszyć. 3 lipca tego roku wrzucono 2 granaty do siedziby sekretariatu [[Komunistyczna Partia Czechosłowacji|Komunistycznej Partii Czechosłowacji]] (KSČ) w [[Sedlčany|Sedlčanach]]. Budynek został zdemolowany, ale nikt nie został ranny. W nocy z 13 na 14 kwietnia [[1950]] r. członkowie organizacji wysadzili w powietrze sekretariat KSČ w [[Milevsk]]u, zabijając funkcjonariusza Korpusu Bezpieczeństwa Narodowego Josefa Skopovego.
Organizacja została założona pod koniec [[1948]] r., po [[Praski zamach stanu 1948|przejęciu władzy]] przez [[komunizm|komunistów]] w lutym tego roku, przez [[Jiří Řezáč]]a i [[Jaroslav (Igor) Sirotek|Jarosłava Sirotka]]. Główną rolę odgrywał J. Řezáč. Pochodzili oni z [[katolicyzm|katolickich]] rodzin. Liczyli, że [[USA]] wyzwolą [[Czechosłowacja|Czechosłowację]] z komunizmu. Pierwszą przeprowadzoną akcją było przecięcie linii elektrycznej w kwietniu [[1949]] r. w rejonie wsi Nechvalice, gdzie była zakładana spółdzielnia rolnicza (kolektywne gospodarstwo rolnicze). Wkrótce do organizacji wstąpili [[Bohumil Šíma]], który wszedł w skład kierownictwa, [[Josef Novák]] i [[Jiří Dolista]]. Ogółem organizacja liczyła jedynie 7 osób. Nazwano ją Czarny Lew 777. Kolejna akcja miała już poważniejszy charakter. J. Řezáč i J. Sirotek ostrzelali z jadącego motocykla działacza komunistycznego Stanislava Čiháka, aby go zastraszyć. 3 lipca tego roku wrzucono 2 granaty do siedziby sekretariatu [[Komunistyczna Partia Czechosłowacji|Komunistycznej Partii Czechosłowacji]] (KSČ) w [[Sedlčany|Sedlčanach]]. Budynek został zdemolowany, ale nikt nie został ranny. W nocy z 13 na 14 kwietnia [[1950]] r. członkowie organizacji wysadzili w powietrze sekretariat KSČ w [[Milevsko|Milevsku]], zabijając funkcjonariusza Korpusu Bezpieczeństwa Narodowego Josefa Skopovego.


Po tej akcji kierownictwo organizacji podjęło próby nawiązania kontaktu z Zachodem. Jednocześnie czechosłowackie służby bezpieczeństwa [[Státní bezpečnost|StB]] zintensyfikowały poszukiwania członków Czarnego Lwa 777, w związku z czym organizacja musiała ograniczyć swoją działalność. Po pewnym czasie wszyscy 3 przywódcy organizacji zostali zmobilizowani do armii, co doprowadziło do czasowego zawieszenia jej działalności. Po zdemobilizowaniu w [[1954]] r. wznowili akcje. Na święto 1 Maja J. Sirotek i B. Šíma powypisywali hasła antykomunistyczne między wsiami Milevsk i Petrovice. Latem tego roku doszło do aresztowań członków organizacji. Po procesie J. Řezáč, J. Sirotek i B. Šíma zostali skazani w październiku na karę śmierci, wykonaną 10 lutego [[1955]] r. w [[Praga|Pradze]]. Pozostałych członków Czarnego Lwa 777 skazano na dożywocie lub długoletnie więzienie.
Po tej akcji kierownictwo organizacji podjęło próby nawiązania kontaktu z Zachodem. Jednocześnie czechosłowackie służby bezpieczeństwa [[Státní bezpečnost|StB]] zintensyfikowały poszukiwania członków Czarnego Lwa 777, w związku z czym organizacja musiała ograniczyć swoją działalność. Po pewnym czasie wszyscy 3 przywódcy organizacji zostali zmobilizowani do armii, co doprowadziło do czasowego zawieszenia jej działalności. Po zdemobilizowaniu w [[1954]] r. wznowili akcje. Na święto 1 Maja J. Sirotek i B. Šíma powypisywali hasła antykomunistyczne między wsiami Milevsko i Petrovice. Latem tego roku doszło do aresztowań członków organizacji. Po procesie J. Řezáč, J. Sirotek i B. Šíma zostali skazani w październiku na karę śmierci, wykonaną 10 lutego [[1955]] r. w [[Praga|Pradze]]. Pozostałych członków Czarnego Lwa 777 skazano na dożywocie lub długoletnie więzienie.


== Linki zewnętrzne ==
== Linki zewnętrzne ==

Wersja z 15:02, 21 paź 2015

Czarny Lew 777 (cz. Černý lev 777) - czechosłowacka organizacja antykomunistyczna w latach powojennych.

Organizacja została założona pod koniec 1948 r., po przejęciu władzy przez komunistów w lutym tego roku, przez Jiří Řezáča i Jarosłava Sirotka. Główną rolę odgrywał J. Řezáč. Pochodzili oni z katolickich rodzin. Liczyli, że USA wyzwolą Czechosłowację z komunizmu. Pierwszą przeprowadzoną akcją było przecięcie linii elektrycznej w kwietniu 1949 r. w rejonie wsi Nechvalice, gdzie była zakładana spółdzielnia rolnicza (kolektywne gospodarstwo rolnicze). Wkrótce do organizacji wstąpili Bohumil Šíma, który wszedł w skład kierownictwa, Josef Novák i Jiří Dolista. Ogółem organizacja liczyła jedynie 7 osób. Nazwano ją Czarny Lew 777. Kolejna akcja miała już poważniejszy charakter. J. Řezáč i J. Sirotek ostrzelali z jadącego motocykla działacza komunistycznego Stanislava Čiháka, aby go zastraszyć. 3 lipca tego roku wrzucono 2 granaty do siedziby sekretariatu Komunistycznej Partii Czechosłowacji (KSČ) w Sedlčanach. Budynek został zdemolowany, ale nikt nie został ranny. W nocy z 13 na 14 kwietnia 1950 r. członkowie organizacji wysadzili w powietrze sekretariat KSČ w Milevsku, zabijając funkcjonariusza Korpusu Bezpieczeństwa Narodowego Josefa Skopovego.

Po tej akcji kierownictwo organizacji podjęło próby nawiązania kontaktu z Zachodem. Jednocześnie czechosłowackie służby bezpieczeństwa StB zintensyfikowały poszukiwania członków Czarnego Lwa 777, w związku z czym organizacja musiała ograniczyć swoją działalność. Po pewnym czasie wszyscy 3 przywódcy organizacji zostali zmobilizowani do armii, co doprowadziło do czasowego zawieszenia jej działalności. Po zdemobilizowaniu w 1954 r. wznowili akcje. Na święto 1 Maja J. Sirotek i B. Šíma powypisywali hasła antykomunistyczne między wsiami Milevsko i Petrovice. Latem tego roku doszło do aresztowań członków organizacji. Po procesie J. Řezáč, J. Sirotek i B. Šíma zostali skazani w październiku na karę śmierci, wykonaną 10 lutego 1955 r. w Pradze. Pozostałych członków Czarnego Lwa 777 skazano na dożywocie lub długoletnie więzienie.

Linki zewnętrzne

Bibliografia

  • Petr Radosta, Protikomunistický odboj, Praha 1993
  • Tomáš Bursík, Osud odbojové organizace Černý lev 777, Praha 2007