Życie pozaziemskie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
linki zewnętrzne
m popr.
Linia 8: Linia 8:


Do miejsc w [[Układ Słoneczny|Układzie Słonecznym]], gdzie według niektórych naukowców mogłoby istnieć życie, należą:
Do miejsc w [[Układ Słoneczny|Układzie Słonecznym]], gdzie według niektórych naukowców mogłoby istnieć życie, należą:
* [[Mars]] (możliwe życie na powierzchni planety, w [[regolit|regolicie ]] lub w głębszych skałach)
* [[Mars]] (możliwe życie na powierzchni planety, w [[regolit|regolicie]] lub w głębszych skałach),
* [[Europa (księżyc)|Księżyc Jowisza – Europa]] lub satelita Saturna [[Enceladus (księżyc)|Enceladus]] (życie w oceanie pod skorupą satelity)
* księżyc Jowisza – [[Europa (księżyc)|Europa]] lub Saturna [[Enceladus (księżyc)|Enceladus]] (życie w oceanie pod skorupą satelity),
* Satelita Saturna [[Tytan (księżyc)|Tytan]] (życie na powierzchni satelity lecz wykorzystujące inny niż woda rozpuszczalnik),
* księżyc Saturna [[Tytan (księżyc)|Tytan]] (życie na powierzchni satelity lecz wykorzystujące inny niż woda rozpuszczalnik),
* górna warstwa atmosfery [[Wenus]]
* górna warstwa atmosfery [[Wenus]].


Poza [[Układ Słoneczny|Układem Słonecznym]] odkryto [[planeta ziemiopodobna|planety ziemiopodobne]] np. [[Kepler-10b]], która krąży wokół gwiazdy [[Kepler-10]].
Poza [[Układ Słoneczny|Układem Słonecznym]] odkryto [[planeta ziemiopodobna|planety ziemiopodobne]] np. [[Kepler-10b]], która krąży wokół gwiazdy [[Kepler-10]].

Wersja z 04:27, 12 mar 2016

Życie pozaziemskieżycie istniejące poza Ziemią i niepochodzące z niej.

Nie znaleziono jakichkolwiek jednoznacznych i potwierdzonych dowodów na istnienie życia poza Ziemią. Prace badawcze związane z poszukiwaniem choćby najprostszych form organicznych ograniczają się jedynie do meteorytów oraz próbek zebranych w misjach kosmicznych.

Astrobiologia rozpatruje możliwości istnienia życia pozaziemskiego opartego zarówno na białkach, jak i innych niż węgiel pierwiastkach (np. krzem, fluor), powstającego w różnych płynnych środowiskach (głównie w wodzie, ale również w występujących w stanie płynnym w określonych temperaturach: wodorze, metanie, amoniaku czy siarce)[1].

Ponieważ hipotetyczne życie pozaziemskie nie musi mieć znanej z Ziemi postaci białkowej, do definiowania go nie jest używana biologiczna definicja życia, lecz trafniejsze jest odwołanie się do definicji cybernetycznej, bądź termodynamicznej.

Do miejsc w Układzie Słonecznym, gdzie według niektórych naukowców mogłoby istnieć życie, należą:

  • Mars (możliwe życie na powierzchni planety, w regolicie lub w głębszych skałach),
  • księżyc Jowisza – Europa lub Saturna – Enceladus (życie w oceanie pod skorupą satelity),
  • księżyc Saturna – Tytan (życie na powierzchni satelity lecz wykorzystujące inny niż woda rozpuszczalnik),
  • górna warstwa atmosfery Wenus.

Poza Układem Słonecznym odkryto planety ziemiopodobne np. Kepler-10b, która krąży wokół gwiazdy Kepler-10.

W praktyce poszukiwanie form życia pozaziemskiego ogranicza się do hipotetycznego typowania planet pozasłonecznych znajdujących się w ekosferze gwiazd, często przy wykorzystaniu matematycznego modelu równań pochodnych równaniu Drake'a, na przykład opracowanego niedawno statystycznego równania Drake'a autorstwa Claudio Maccone[2]. Proces ten mógłby w znaczący sposób wpłynąć na dokładność badań widma planet pozasłonecznych; natomiast naprawdę szczegółowe badania takich planet mógłby umożliwić dopiero teleskop o wiele potężniejszy od współcześnie istniejących. W tym celu planowane są takie projekty jak Ekstremalnie Wielki Teleskop Europejski (E-ELT), ATLAST czy kosmiczne misje interferometryczne jak Darwin.

Ewentualne istnienie życia pozaziemskiego nie oznacza koniecznie powstania na danej planecie innych istot rozumnych (kosmitów), tym bardziej wysoko rozwiniętej pozaziemskiej cywilizacji technicznej[3].

Zakłada się również, że ewentualne spotkanie cywilizacji na innym poziomie rozwoju może skończyć się np. unicestwieniem lub podbojem cywilizacji słabszej[4].

Naukową próbą odnalezienia dowodów na istnienie cywilizacji pozaziemskich jest np. program SETI, w ramach którego poszukuje się sygnałów radiowych. Przez dziesiątki lat nie udało się jednak odnaleźć w zasadzie żadnych sygnałów z wyjątkiem kilku przypadków, m.in. tzw. Sygnał Wow!. W związku z tym, że ziemska cywilizacja zmienia model komunikacji z radiowej na inne formy, pojawiają się pomysły, żeby poszukiwać śladów świateł miejskich. Technologia pod koniec 2011 na to nie pozwala[5].

Zobacz też

  1. W wodzie, w amoniaku, w siarce.... W: Andrzej Trepka: Biokosmos. Warszawa: KAW, 1984, s. 310. ISBN 83-03-00497-2.
  2. Claudio Maccone. The Statistical Drake Equation. „Acta Astronautica”. 67, s. 1366-1383, 2010. DOI: doi:10.1016/j.actaastro.2010.05.003. 
  3. Cywilizacje pozaziemskie. W: Eugeniusz Rybka: Astronomia ogólna. Warszawa: PWN, 1970.
  4. Dalej niż przyszłość. W: Michio Kaku: Hiperprzestrzeń. Warszawa: Prószyński i S-ka, 1995. ISBN 83-86669-52-7.
  5. (ew): Astrobiolodzy poszukają kosmicznych miast. 2011-11-10. [dostęp 2011-11-10].