Przejdź do zawartości

Stalag VIII B: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
- martwy link
Konarski (dyskusja | edycje)
→‎Zobacz też: drobne redakcyjne
Linia 15: Linia 15:
* [[Miejsce Pamięci Narodowej w Łambinowicach]]
* [[Miejsce Pamięci Narodowej w Łambinowicach]]
* [[Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu]]
* [[Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu]]
* [[Jeńcy sowieccy w niewoli niemieckiej (1941-1945)]]


{{Przypisy}}
{{Przypisy}}

Wersja z 17:44, 10 maj 2010

Stalag VIII-B (w końcu 1943 r. przemianowany na Stalag 344 Lamsdorf) był niemieckim obozem jenieckim w Lamsdorf (pol. Łambinowice) na Śląsku. Istniał od września 1939 do marca 1945 roku. Po zakończeniu II wojny światowej jako obóz pracy dla ludności niemieckiej.

W tym samym miejscu istniały również obozy jenieckie podczas wojny francusko-pruskiej oraz I wojny światowej. Podczas II wojny światowej obóz został zdobyty przez Armię Czerwoną w dniach z 17 na 18 marca 1945 roku.

Po zakończeniu II wojny światowej na podstawie rozporządzenia Aleksandera Zawadzkiego - obóz był miejscem przetrzymania oraz pracy (Obóz Pracy w Łambinowicach) dla ludności niemieckiej. Internowano tu m.in. pozostałą po wojnie niemiecką ludność cywilną, która oczekiwała na przesiedlenie do zachodniej części Niemiec. Jeszcze w 1945 zorganizowany został przez Urząd Bezpieczeństwa Publicznego, w którym przetrzymywano Ślązaków i Niemców oraz byłych członków SS. Do obozu trafiali także powracający do Polski żołnierze armii Andersa, którzy wstąpili do niej po dezercji z Wehrmachtu, do którego wcielono ich wcześniej w ramach volkslisty. Początkowo, zbudowany na terenie poligonu wojskowego, obóz MBP miał status obozu przejściowego, następnie został przekształcony w obóz pracy. Jednym z jego komendantów był sierżant milicji Czesław Gęborski. Z powodu nieludzkich warunków panujących w obozie, których organizatorem był Gęborski w wyniki tortur i przemocy zginęło ponad 1000 osób z ogólnej liczby 9000 internowanych Niemców i Górnoślązaków.

Pamięć zmarłych i zabitych upamiętnia Pomnik Pomordowanych Jeńców. Istnieje także Centralne Muzeum Jeńców Wojennych, prowadzące badania nad losem jeńców w stalagach oraz ofiar obozu.

Zobacz też

Szablon:Stub